UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Axel má problém. Zombie, chiméry a rock’n’roll

Axel má problém. Zombie, chiméry a rock’n’roll
07.02.2020

Prvotina Járy Cimrmana domácí fantastiky Karla Doležala

Möebiova kočka je rocková kapela, která má našlápnuto se stát slavnější tlupou než Masters Hammer nebo Umbrtka. Problém je v tom, že nemá textaře. Ale zato má Axela. Tenhle obojživelník pro svou kapelu dýchá, kudy chodí, a já věřím tomu, že by pro ni byl ochoten položit i život. To se mu také během hledání nového textaře několikrát málem podaří. Protože ve světě, který se vynořil z hlavy Karla Doležala, je i takový triviální úkol poutí hodnou Geralta z Rivie či Conana dobyvatele. Naštěstí má Axel ve své „družině“ dost silné spojence, jež mu budou při jeho strastiplném pátrání po legendárním básníkovi, který jediný by ambicióznímu basákovi jako textař vyhovoval, velkou oporou.

„Někdy se prostě musíme smířit s tím, že nežijeme v nudném světě.“

Axel není člověk, Axel je mlok. Jeho kamarádka Míža je zase sylvánka (něco mezi driádou a elfkou) a Alžběta je pro změnu zase chiméra. U ní veškeré popisy selhávají. Zatímco Míža je lehce infantilní, zato hodně sklerotická, Běta vás klidně pokouše a ani vám nevysvětlí proč. A Axel? Ten je v částečném invalidním důchodu, nemá rád Indiana Jonese a miluje svoji kapelu.

Už jen z popisu ústřední trojice pochopíte, že tohle nebude jen tak normální knížka. Představte si všechny možné fantasy bytosti včetně všemožných elementálů, dryád, elfů, démonů a podobných exotů a dosaďte si je do Prahy 21. století. Navíc si k tomu připočítejte tajemné kulty a podivná božstva. Hotovo? Bezva. Tak to máte asi třetinu toho, co v knize najdete. Příběh o hledání tajemného básníka, který by se snad mohl stát dvorním textařem Axelovy kapely, je spíš záminkou pro to uvést na scénu plejádu autorových bizarních nápadů. Praha a vlastně také Plzeň (a věřím, že i zbytek republiky) jsou v Doležalově podání mnohem pestřejší a zajímavější, než si umíme představit. A je tuze zábavné odhalovat další a další gejzíry nápadů, které autor chrlí na každé stránce jako onen pověstný vulkán Jára Cimrman. Ne všechny narážky a fórky běžný čtenář pochopí, ale to nevadí. Takovou Prahu bych rád navštívil. I když jízdu červím metrem bych si odpustil.

Samozřejmě že čtenář chce vědět, jak to celé dopadne. A pokud je alespoň trochu načichlý bigbeatem, musí Möebiově kočce držet palce. Zombie, chiméry a rock’n’roll mi trochu připomínají hudební filmy o začínajících kapelách. I tady se parta kluků snaží vydat singl a najít použitelné logo, aby konečně získala popularitu. Prostě Doležal napsal takový Heavy Trip (finský komediální film o metalové kapele) ve fantasy kabátku. A já se u něj bavil od začátku do konce. Přesto je často kniha spíše sledem humorných scének než regulérní poutí za Svatým grálem, což mi trošku vadilo.

A vlastně jsou tu ještě dvě věci, které mě na knize dost mrzí. Především minimální prostor, který autor věnoval Axelovým spoluhráčům z kapely. Je to škoda, protože i oni vypadají nadmíru zajímavě. A velký problém vidím v tom, že ke knize nebyl přibalen singl s bookletem od Evy Letákové, protože parádní komiksová obálka a povedené ilustrace této mladé nadějné výtvarnice pasují k téhle ujeté urban fantasy jako lízátka k Bětě a Umbrtka k Plzni.

Naštěstí si Karel Doležal nechal spoustu věcí pro sebe (především to, jaká tajemství skrývá minulost hlavních postav), a tak je snad naděje, že se jednou dočkáme nejen pokračování knihy, ale také toho singlu. Alespoň já se za to budu modlit k bohu špíny každý večer.

Hodocení: 83%

Jan Procházka

Žánr

Literatura českáFantasy

Vydáno

2019, Straky na vrbě

 

1. vydání originálu:

2019

Jazyk vydání

český

Edice

Česká fantastika (141.)

Ilustrace/foto

Eva Letáková

Autor obálky

Eva Letáková

ISBN

978-80-88346-02-9

 

 Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.