UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Audiokniha Terry Pratchett – Stráže! Stráže!

Audiokniha Terry Pratchett – Stráže! Stráže!
14.11.2018

Kterak chudák starý Elánius konečně ke své vlastní audioknize přišel.

Nekonečným vesmírem putuje velká želva A’Tuin, na jejímž krunýři stojí čtyři sloni a ti na svých hřbetech nesou Zeměplochu. Jejím nejznámější metropolí je pak městský stát Ankh – Morpork, jemuž tvrdou a nesmlouvavou rukou vládne patricij lord Havelock Vetinari. Jen díky němu se z vrahů a zlodějů mohli stát licencovaní vrahové a zloději. A jen díky jeho politice je městská stráž v čele s kapitánem Samuelem Elániem takřka zbytečná. Jenže když se z občanů města začnou stávat hroudy škvarků, je opovrhovaná Noční hlídka tím, kdo musí přijít celé záhadě na kloub. A tak se kapitán v čele svých mužů pouští do pátrání. Příběh plný draků, tajných spolků a spiknutí (o bláznivé chovatelce bahenních dráčků nemluvě) je první knihou série Městská hlídka. A tady přicházejí: Desátník Nóblhóch, seržant Tračník, nově příchozí svobodník-čekatel Karotka a chudák starý Elánius.

Nekonečným vesmírem putuje malá modrá planeta jménem Země. Srdcem jednoho z jejích kontinentů je maličká Česká republika, jejímž hlavním městem je Praha. Tam někde sídlí známé audio vydavatelství OneHotBook, jehož šéf Martin Pilař pojal skvělý plán. Vydávat knihy Terryho Pratchetta ve formě audioknih. První z nich byly Soudné sestry. A protože pan Pilař není žádný troškař, rozhodl se vydávat ne jednu Zeměplošskou sérii, ale rovnou dvě. Tou druhou je právě Městská hlídka, díky níž starý Elánius ke své audioknize konečně přišel.

A jaká je?

Pod režijním vedením dvorního režiséra OneHotBook Hynka Pekárka, se role vypravěče ujal herec Jan Zadražil, jehož hlas si možná pamatujete například z audioknihy Marťan.

Ankh - Morpork je zalidněn velkou spoustou postav včetně knihovníka Neviditelné univerzity, jímž je kultovní lidoop, který nemluví. Jeho jediným zvukovým projevem tak zůstává světoznámé „Oook!“

Jak si s takovou náloží různých postav poradil Pratchettův fanoušek Zadražil?

Každý člen hlídky má svůj jedinečný hlas, který jej jasně definuje. Na jedné straně je tu Estwoodovský Elánius. Životem notně pocuchaný, zahořklý, sebeironický a přesto čestný Drsný Harry. Jeho protipólem je pak nadšením kypící, pro spravedlnost dýchající a lehce naivní Karotka. No a mezi těmito protipóly jsou tu dýchavičný seržant Tračník či desátník Nóblhóch, jehož mluvu jasně definuje věčné cigáro v koutku úst. S lady Sibylou Berankinovou, která by mohla mít přeci jen trošku nosnější sytější hlas a knihovníkem, jehož „Oook!“ je takřka geniální, máme základní sestavu jasnou. A pak tu máme spoustu vedlejších postav, které tu více (trpasličí král, či pan Voříšek) vyčnívají z řady, nebo jsou naopak spíše zaměnitelné. Místy jsem měl pocit, jako by narátor polykal koncovky a ne vždy udržel stejnou sílu hlasu, což při poslechu bez sluchátek byl trochu problém. Ale když srovnám páně Zadražilův projev se zahraničními nahrávkami této audioknihy, tak i přesto vysoce vyčnívá nad většinu z nich.

Po hudební stránce není audioknize co vytknout. Drží se přesně ve stejné linii jako u Soudných sester. Především perkuse a v těch nejdramatičtějších chvílích zadují žestě. Hudba sama je „potrhlá“ přesně tak, jako obálky Joshe Kirbyho, jehož umění (stejně jako u Soudných sester) v OneHotBook využili na obal téhle povedené audioknihy.
91% Jan Procházka


Katalogové č.: AK186
EAN: 8594169481869
Formát: 2x CD mp3
Délka nahrávky: 13 hodin 49 minutKam dál?

Objevte blog o intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.