UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Audio kniha Terror - Dan Simmons

Audio kniha Terror - Dan Simmons
17.12.2018

Tohle je opravdový Terror !

Do arktické pustiny se s Hynkem Pekárkem a jedenácti statečnými vydal náš redaktor Jan Procházka.

Zemřít na polární výpravě se dá mnoha různými způsoby, například podchlazením, díky kurdějím, po otravě zkaženým jídlem, nebo ještě lépe – být sežráni ledním medvědem. O tom věděli své Amundsen,  Nansen, František Běhounek nebo Sir John Franklin. Posledně jmenovaný se v letech 1845 - 1851 vypravil s loděmi HMS Erebus a HMS Terror  hledat severozápadní cestu. Při této plavbě však obě lodě zamrzly v ledu u pobřeží Ostrova krále Viléma. Během výpravy záhadně zmizel sir Franklin i posádky obou jeho lodí. Jejich osud byl po mnoho let obestřen tajemstvím.

Není proto divu že jeho expedici věnoval v roce 2007 americký spisovatel Dan Simmons svůj více než šestisetstránkový román Terror. Dan Simmons vypráví strhující a doslova mrazivý horror plný napětí. Když sledujete boj námořníků o přežití nejen kvůli nedostatku potravin a kurdějím, ale i záhadnému tvoru někde tam venku, bude vám běhat mráz po zádech. V pestrém kaleidoskopu se střídají ve vyprávění nejen kapitáni obou lodí Franklin a Crozier, ale také mnoho dalších mužů z posádek obou lodí. Takový postup dává ději ještě větší plastičnost, než kdyby příběh vyprávěl jen jeden člověk.

Toho si byl jistě také vědom dvorní režisér audio vydavatelství OneHotBook Hynek Pekárek, když se s Martinem Pilařem rozhodl místo jednoho narátora posadit do nahrávacího studia hned celý tým herců. Vzhledem k tomu že Simmons vystavěl Terror podobně jako Stephen King své To, tedy že každou kapitolu vypráví jeden z hrdinů, bylo nasnadě, že i režisér Pekárek nepojme audioknihu jako rozhlasovou hru. Proto i zde přidělil každému z herců jednu postavu a ta vypráví svou část příběhu bez vstupů ostatních aktérů.

Když se pozorně podíváme na krásný booklet Terroru, vidíme úctyhodný seznam jedenácti více či méně známých hereckých i vypravěčských jmen. Vedle Martina Stránského, jehož rozhodný a nekompromisní kapitán Terroru Crozier vládne většině kapitol, můžeme slyšet čím dál více obsazovaného Davida Novotného s mírně ironickým tónem hlasu, perfektně padnoucímu lodnímu chirurgovi a amatérskému zoologovi Goodsierovi. Právě on je vyvedeným protipólem sice rázného, ale také alkoholu a melancholii propadajícího Croziera.

Vladislav Beneš pak věrohodně ztvárnil takřka fanatického sira Johna Franklina a Ivan Lupták mladého poručíka Irvinga. K těmto čtyřem nejvýraznějším hlasům musím přičíst ostříleného narátora Jana Vlasáka, jehož ledařského mistra Thomase Blankyho jsem si velice oblíbil. 

Ačkoli výše jmenovaní hodně vyčnívají nad zbývajících šest kolegů, ani jednomu z členů slyšené jedenáctky nemohu vytknout, že by se se svou postavou nepopasoval na výbornou. Naopak. Například takový Robert Mikluš rolí velitele přední nástavby Peglara dokazuje, že má na to se časem zařadit po bok výše jmenovaných pánů.

Nedílnou součástí audioknihy Terror jsou také hudba a zvuky. Ta jakoby se inspirovala v soundtracku k seriálu, který v produkci Ridleyho Scotta natočil letos režisér Edward Berger.

Tísnivou atmosféru tohoto mrazivého příběhu dokreslují zpočátku melancholické tóny piána doprovázené hučením větru, ale později se k nim přidá i křupání sněhu pod botou a zvuky, které hodně připomínají nástroj didgeridoo. Možná není tento hudební doprovod tak pestrý jako u podobně opulentní audioknihy To, ale podle mého soudu jsou přesně tím, co dělá z Terroru ten správně mrazivý příběh, kterým díky Režiséru Pekárkovi, jeho mužům a týmu OneHotBook bezesporu je.

Pokud mám přidat krátké, komplexní hodnocení, tak za tuto audioknihu bych s klidným svědomím obětoval nohu stejně jako ledařský mistr Thomas Blanky.

Historická poznámka. Vrak lodi HMS Erebus byl nalezen v hloubce 11 metrů roku 2014 a vrak lodi HMS Terror o dva roky později.

95% Jan Procházka

Katalogové č.: AK207
EAN: 8594169482071
Formát: 3x CD mp3
Délka nahrávky: 35 hodin 51 minutKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.