UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Anthony Ryan - Oheň probuzení

Anthony Ryan - Oheň probuzení
09.04.2019

Dračí řev do vašich uší.

Když v roce 2018 vydalo brněnské nakladatelství Host knihu Oheň probuzení, tvrdila spousta lidí, že s tímto titulem Anthony Ryan opustil fantasy a vplul plnou parou do vod steampunku. Pravda je to jen napůl, protože Syndikát i jeho soupeř Korvantinská říše jsou sice světem obchodních korporací, námořních velmocí a vůbec všeho, co si představí pamětník či znalec Viktoriánské Anglie, a to včetně továren, ovšem celý tenhle svět není poháněn parou, ale krví draggů. (Jenže i slepý přístavní žebrák pozná v zelených, černých, červených a modrých naše staré dobré draky.) Právě elixíry destilované z jejich krve pohání většinu těch vražedných zbraní, válečných lodí a především bojovníků. Takzvaní  Krvožehnaní jsou těmi, kdo hýbou světem. Vojáci s nadlidskými schopnostmi, tajní agenti zvládající komunikaci na dálku pomocí myšlenek, technici, kteří jediní dokážou ovládat krví draggů poháněné stroje. A je jedno, jestli slouží na té či oné straně. Jenže populace draggů pomalu mizí. To si uvědomují i vedoucí činitelé Kovolodního obchodního syndikátu. Jedním z řešení blížící se krize by mohlo být nalezení Bílého dragga, jehož krev je podle legend mnohem mocnější než krev všech jeho příbuzných dohromady. Ale existuje vůbec legendární Bělokožec? To se do neprobádaného vnitrozemí plného nebezpečí vydává zjistit nesourodá skupina dobrodruhů. A času je málo, protože válka mezi Syndikátem a Korvantinskou říší je na spadnutí. A to už nemluvím o tom, že prakticky každý z hlavních hrdinů má svá tajemství a záměry. Ti jsou zajímaví stejně jako exotický svět, v němž svá dobrodružství prožívají. Podívejme se na ně tedy blíže. Elitní agentka a vražedkyně Syndikátu Lizanne, jež na nepřátelském území pátrá nejen po Bělokožci, ale také po prastarém artefaktu a pohřešované kolegyni. Claydon, zlodějíček a neregistrovaný krvožehnaný, který putuje s partou dobrodruhů vnitrozemskou džunglí a pátrá po stopách Bílého dragga. A podporučík Hilemore, který se na palubě válečné lodi Kovolodní flotily plaví vstříc největšímu námořnímu dobrodružství svého života. Že se jejich osudy navzájem proplétají a jejich činy posouvají příběh dopředu rychlostí letícího dragga, je jasné. Škoda jen, že mnohdy jejich činy řídí spíše náhoda či okolnosti než jejich um a schopnosti.

Jak naznačují předchozí řádky, je Oheň probuzení více než steampunkovým románem, je ryzím dobrodružným koktejlem, ve kterém bystré oko čtenářovo rozpozná takové ingredience, jako je špionážní či námořnický příběh nebo buroughsovské dobrodružství. Sám jsem měl místy pocit, jako bych hrál Dishonored, koukal se na film Master and Commander nebo se prodíral džunglí s Lovci orchidejí Františka Flose. To vše ve skvěle propracovaném a originálním světě trochu připomínajícím počítačovou hru Arcanum.

Na druhou stranu musím říct, že se příběh rozjíždí dost pozvolna, do settingu světa se neproniká lehce a postav je zde tolik, že se v nich čtenář může lehce ztrácet. Zvláště pokud dá místo 656 stran tlustému špalku přednost audioknize.

 Tu vydala Audiotéka ve spolupráci s nakladatelstvím Bookmeia.  Necelých 27 hodin mluveného slova je velké sousto, a to nejen pro posluchače, ale především pro narátora. A ačkoli si první díl série Draconis Memmoria říkal o to, aby ji načetli nejméně tři herci, Ryanovým románem nás ve skutečnosti provede pouze jeden. Tím, kdo vdechl duši všem postavám Ohně probuzení, je herec Vasil Fridrich, jehož hlasem mluví například Mike Hanlon v Kingově románu To nebo seržant Parks z knihy Všemi dary obdarovaná. A jak si narátor Fridrich poradil s tou kupou mužských a ženských hrdinů a 656 stranami textu? Inu překvapivě dobře. Ačkoli by ho množství postav mohlo svádět k přehnané modulaci hlasu, Vasil Fridrich zvolil spíše civilní přístup a rozhodně nepřehrává. U ženských postav zkrátka zvolil jemnější tón hlasu a u mužských svůj přirozený. Přesto se mi nestalo, že bych se v postavách ztrácel, a jejich vzájemné dialogy mi přišly přehledné. Zároveň oceňuji narátorův cit pro dramatičnost děje. Myslím, že dokázal přesně vystihnout každou situaci a navolit podle potřeby tu bojový, jindy zase tajemný tón hlasu. Hudební znělky, které oddělují jednotlivé kapitoly, nijak neurazí ani nenadchnou. Nicméně k dobrodružnému příběhu tohoto druhu se celkem hodí.

Sečteno a podtrženo. Audiotéka vsadila na hodně zajímavý příběh a díky vysoké kvalitě narátorova přednesu jsem si ho užil.

Hodnocení: Kniha 80% Audiokniha 78% Jan Procházka

Délka: 26 hodin 45 minut
Autor: Anthony Ryan
Interpret: Vasil Fridrich
Kategorie: Fantasy a sci-fi
Vydavatel: AudiotékaBookmedia
Série: Draconis Memoria
Typ: Audiokniha kompletníKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.