UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

ANIFILM 2018 představuje soutěžní filmy

ANIFILM 2018 představuje soutěžní filmy
13.03.2018

ANIFILM 2018 vybral filmy do všech kategorií festivalových soutěží, spoluinicioval založení Rady animovaného filmu a ocení Libuši Čihařovou

Koncem února skončila práce výběrové komise Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm 2018 a festival zveřejnil seznam filmů všech šesti soutěžních kategorií letošního ročníku, který proběhne 1. až 6. května.
Diváci i festivaloví porotci uvidí v třeboňské mezinárodní soutěži Anifilmu 10 celovečerních filmů, 37 krátkých filmů, 43 filmů vytvořených studenty, 22 videoklipů a 18 abstraktních a nenarativních snímků. Součástí festivalového programu bude ještě soutěž Český obzor, v níž se ve čtyřech kategoriích utká 76 filmů z ateliérů českých animátorů. A na milovníky her plných animace čeká mezinárodní soutěž nezávislých počítačových her s 20 vybranými projekty.

V prestižní mezinárodní soutěži celovečerních filmů se představí deset filmů

V soutěži celovečerních filmů pro děti se představí snímek Živitel (The Breadwinner) irské režisérky Nory Twomey a producentky Angeliny Jolie. Tento film byl v letošním roce nominován na Zlatý globus a na Oscara. V Třeboni představí svůj nový film Gordon & Paddy režisérka Linda Hambäck ze Švédska, která s tímto filmem soutěžila i na letošním Berlinale. Na Anifilmu se před rokem promítal snímek O myšce a medvědovi a letos se bude jeho režisér Benjamin Renner ucházet o cenu s novým filmem Velký zlý lišák a jiné příběhy (Le grand méchant Renard et autres contes). Na své si pak přijdou i dětští diváci libující si v zombie mánii, protože se do soutěže probojoval francouzsko-belgický film Zombilénium (Zombillénium) za nímž stojí tvůrčí dvojice Arthur de Pins a Alexis Ducord. Pětici dětských filmů uzavírá ve vesmíru ztracená fenka Lajka českého režiséra Aurela Klimta. Jediný loutkový film celovečerní soutěže.

Silně vyrovnané bude klání i mezi celovečerními filmy pro dospělé. Představí se hned dva íránské snímky. Vyloučeni z nebe (Release from Heaven) natočil Ali Noori Oskouei a využil při tom kombinaci 2D a 3D animace. Mimo Írán, ale o něm, vznikl provokativní film Teheránská tabu (Tehran Taboo). Natočil ho Ali Soozandeh v německo-rakouské koprodukci. Z Itálie vybrala komise převyprávěnou pohádku o Popelce. Film Kočičí Popelka

(Cinderella the Cat / Gatta Cenerentola) režírovala čtveřice režisérů, ale svůj rukopis v něm silně zanechal hlavně Alessandro Rak, držitel Evropské ceny L’arte della felicità za nejlepší celovečerní film z roku 2013. Nezávislou jihokorejskou produkci ve výběru reprezentuje snímek Skončím prostě na ulici (I’ll Just Live in BandoI) mladého režiséra Yongsuna Leeho. A chybět nemůže ani malovanou animací oživený Vincent van Gogh v polsko-britské koprodukci S láskou Vincent (Loving Vincent), režisérského tandemu Dorota Kobiela a Hugh Welchman.

Krátkometrážní tvorba představí to nejlepší ze světové animace

Krátkometrážní filmy představují špičku současné tvorby a nikde jinde než na Anifilmu je nelze v takovém množství a kvalitě vidět. Jejich letošní výběr opět rozšíří festivalovým divákům představy o tom, co všechno může být animace, jak inovativně k ní lze přistupovat a kam až posouvat její hranice. V sekci krátkých filmů svůj nejnovější počin představí například oceňovaní tvůrci Dennis Tupicoff, Don Hertzfeldt či Réka Bucsi s filmem Solar Walk. Ten si nedávno vysloužil cenu za nejlepší krátký film Berlinale. Nové filmy v soutěži Anifilmu uvede také hned několik někdejších porotců Anifilmu - Niki Lindroth von Bahr, Rosto či Chintis Lundgren.

Výběr studentské tvorby zahrnuje i film Ó matko! (Oh Mother!) od Pauliny Ziolkowské z Polska, která si za něj odnesla cenu Emile za nejlepší evropský studentský film. Progresivní přístupy v animaci a drzou tvůrčí odvahu, typické pro studentské filmy, ale diváci posoudí u dalších 42 studentských prací včetně 8 českých. 

Kategorie pro abstraktní a nenarativní animaci se již během čtyř let etablovala a je vyhledávanou sekcí i mezi známými režiséry. Nyní se v ní potkaly například filmy Paula Bushe, Maxe Hattlera, Georgese Schwizgebela, Miraie Mizueho nebo Kojiho Yamamury.

O různorodosti soutěžních hudebních videí leccos vypovídá i složení interpretů, kteří si správně zvolili animaci jako vhodný doprovod své písně. Těšit se tak můžete třeba na klipy od Fergie, Báry Polákové, Shanghai Restoration Project nebo českých Opak Dissu.

Národní soutěž Český obzor letos ve čtyřech kategoriích

Národní soutěž Český obzor je letos rozdělena do čtyř podkategorií. Do výběru studentských filmů se probojovalo 29 snímků a šanci dostaly téměř všechny české animační školy, Český obzor tak nejen jim nabídne jedinečné srovnání. Vedle často zastoupených škol jako je FAMU, UTB Zlín, plzeňská „Sutnarka“ či VŠUP bude v této kategorii soutěžit také Ostravská univerzita, FAMO Písek či pražská Hollarka.

Do kategorie krátkých filmů bylo nominováno devět autorských počinů. Některé jsou díla zavedených tvůrců (Pavel Koutský, Vít Pancíř, Katariina Lillqvist), jiné naopak debutantů (Michal Kubíček). Šestice filmů se utká v kategorii televizní a online tvorby. Zajímavé srovnání přinesou vedle seriálů točených pro Českou televizi filmy z produkce serveru Stream.cz nebo společný projekt Kateřiny Karhánkové a Alexandry Hetmerové Mlsné medvědí příběhy. Autorky už s tímto seriálem uspěly na amsterdamském festivalu Cinekid. Nejpočetnější je pak kategorie slučující videoklipy a zakázkovou tvorbu, v níž se utká 32 různorodých příspěvků od reklam a spotů k úvodním titulkům. To vše je animace a po delší době bude díky Českému obzoru k vidění na jednom místě. O vítězi jednotlivých kategorií letos nově bude rozhodovat Rada animovaného filmu v on-line hlasování.

Herní soutěž ve znamení lahůdek z celého světa

Do nejužší nominace mezinárodní soutěže nezávislých počítačových her se dostalo 20 přihlášených titulů. Mezi nimi je například hru Cuphead studia MDHR, který se svou vizuální stránkou přibližuje kresleným americkým groteskám ze 30. let. Oceňovaná hra Everything irského autora Davida O’Reillyho zase funguje jako simulátor poznání, ve kterém se lze proměnit v cokoli od bakterie po vesmírnou galaxii. Bandimal studia Yatatoy může hráče okouzlit jako hudební simulátor. GNOG od studia Ko-op Mode je 3D hra, v níž hráč objevuje hlavy monster a tajuplné světy v nich. V surrealistickém světě hry Little Nightmares ze švédského Tarsier Studios čeká překvapení na každém rohu. Za českou stranu se soutěže účastní logická hra CHUCHEL Jaromíra Plachého ze studia Amanita Design, která je nominovaná na herního "Oscara" na Independent Games Festival (IGF) v kategorii nejlepší vizuální zpracování. Pro milovníky vláčků se představí strategická hra s vlaky Mashinky Jana Zeleného. Tyto a další hry posoudí tříčlenná mezinárodní porota a určí vítěze ve dvou kategoriích: Hra pro děti a Vizuální počin.

Mezinárodní herní soutěž festivalu Anifilm nemá v evropském kontextu konkurenci. Akci podobného druhu můžeme nalézt nejblíže v San Franciscu a to na již zmíněném festivalu nezávislých her IGF.

Anifilm udělí Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu Libuši Čihařové

Scenáristka, režisérka, animátorka a pedagožka Libuše Čihařová letos oslaví již 88. narozeniny a svou dráhu ve světě animace začínala v roce 1951 ve Studiu Bratři v triku. Pod vlivem velikánů animovaného filmu, jako byli Zdeněk Miler, Václav Bedřich nebo Jiří Brdečka si osvojila různé profese. Stala se vyhledávanou animátorkou, která si vždy dovedla poradit s nejrůznějšími výtvarnými rukopisy. Je podepsána pod více než deseti večerníčkovými seriály. Jen namátkou: O makové panence, Kosí bratři, Bob a Bobek, Štaflík a Špagetka, Nils a divoké husy nebo Maxipes Fík. Od 80. let sama režírovala několika krátkých filmů a seriálů. Dnes Libuše Čihařová bezesporu patří mezi legendy české animace. Své bohaté zkušenosti a nadšení pro animaci ještě donedávna předávala mnohým představitelům nové generace v rámci svého působení na Katedře animované tvorby FAMU. Cena za celoživotní přínos animovanému filmu jí bude udělena během slavnostního zahájení festivalu 1. května.

Vznikla Rada animovaného filmu

Anifilm spoluinicioval za podpory Asociace animovaného filmu (ASAF) a European Animation Awards Association (EAA) vznik Rady animovaného filmu (RAF). Hlavním posláním této neformální iniciativy je sdružovat významné osobnosti působící v oblasti českého animovaného filmu. Nejedná se pouze o autorské tvůrce, režiséry, producenty, animátory či dramaturgy, ale také o teoretiky animace, historiky, kritiky, zástupce soutěží, přehlídek, festivalů či filmové pedagogy. Základním účelem RAF je naplňování společného zájmu členů na podpoře, propagaci a reflexi českého animovaného filmu v České republice i v zahraničí. To se děje především prostřednictvím pravidelného zpřístupňování českých animovaných děl členům RAF, jejich hodnocením, udělováním výročních cen v rámci soutěžní sekce Anifilmu Český obzor a přímým napojením na mezinárodní aktivity, zejména pak na evropské animační ceny Emile. Rada složená s více než padesáti tuzemských odborníků bude letos poprvé rozhodovat o vítězi národní soutěže Český obzor. A to na základě internetového hlasování.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.