UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Američtí bohové konečně promluvili

Američtí bohové konečně promluvili
07.06.2019

Gaimanova duchovní cesta po Americe tentokrát jako audiokniha z produkce Tympanum.

Kniha Američtí bohové u nás zdomácněla (stejně jako ve světě) v roce 2001. Tehdy ji v překladu Ladislavy Vojtkové vydalo nakladatelství Polaris. Letos se tato originální road story dočkala své audio verze.

Ale dříve, než se dostanu ke Kajetánu Písařovicovi, jenž audioknihu načetl, měl bych alespoň lehce nastínit, o čem Stínova dobrodužná cesta je.

"Je to jako včely a med. Každá včela vyrobí jen malou, malinkou kapičku medu. Jsou jich třeba tisíce, možná miliony, všechny musí pracovat společně, aby vyrobily tu sklenku medu, co máš ráno na stole. A teď si představ, že bys nemohl jíst nic jiného než med. Tak je to s mými lidmi... Žijeme z víry, z modliteb, z lásky. Spousta lidí musí věřit, abychom my mohli existovat. Tohle my potřebujeme místo jídla. Víru."  Neil Gaiman ve své knize vychází z premisy, že si přistěhovalci přivezli své bohy a svá strašidla ze svých starých domovů do Ameriky s sebou. A pak je opustili. Dnes opuštěná božstva živoří na pokraji společnosti. S tím se nehodlá smířit tajemný pan Středa, který zkříží cestu právě propuštěnému vězni a čerstvému vdovci Stínovi. Ten se nechá najmout jako Středova ochranka, příležitostný řidič a holka pro všechno. Záhy však zjišťuje, že pan Středa není jen tak ledajaký cesťák s knoflíky, ba naopak. Stín se díky němu dostává do centra války starých a nových bohů.

Kolem téhle zápletky vybudoval Gaiman příběh muže smýkaného osudem – Stína, který se na své pouti chtě nechtě promění z pasivního pěšáka ve figuru mnohem silnější. Možná za to může to panoptikum starých božstev, jež na své cestě potká, možná za to může osud. Zároveň lze knihu vnímat jako svého druhu zajímavý a originální cestopis po Americe. Anebo prostě jako poutavý příběh, který stojí za přečtení nebo za poslech.

Kajetán Písařovic má díky své spolupráci s Českým rozhlasem k mluvenému slovu blízko. Ostatně jsme jej mohli slyšet mimo jiné i v roli psychopatického vraha v audioknize Pan Mercedes. Ale jeden psychopatický vrah je jedna strana falešné mince a zástup šílených starých bohů je strana druhá. Jak se s nimi absolvent Janáčkovy konzervatoře popasoval?

Představuji si, že si narátor přečte text a rozhodne se, jakým hlasem by ta která postava měla mluvit. U některých postav je to jednoduché, to jak budou mluvit, už definoval autor tím, co o nich napsal v textu. To je případ Černoboga a jeho tří sester. Pro ně jakožto božstva východních Slovanů zvolil perfektní ukrajinsko ruský přízvuk. Stejně tak i Středa je v jeho podání naprosto skvělý. Zkrátka někdy je to šejdíř a jindy pán všech bohů. Tady narátor provádí s hlasem učiněná kouzla. Ostatně i Stínův sexy zastřený hlas se dobře poslouchá.

Problém jsou ale ostatní postavy (a že jich je). Někdy (zvláště u těch vedlejších) jsem měl pocit, že Písařovic sklouzává k určitému stereotypu. Anansi je rošťák a starý Hinzelmann svého druhu také. Proto znějí skoro stejně. A to platí i pro některé další vedlejší postavy. Na druhou stranu musím uznat, že ženské role Písařovic zvládl takřka na výbornou.

Hudební složku audioknihy si vzal na starost hudebník a skladatel Jakub König. Jeho takřka esoterická hudba se ke Gaimanovu příběhu vlastně docela hodí.

Hodně se mi líbí design obálky Neila Johnstona, který se nejspíš nechal inspirovat obálkou komiksu od Becky Cloonan.

Naopak mě trošičku zamrzelo, že se nepodařilo to, co u nedávno vydaného Nikdykde. Tam se objevila povídka  Jak Markýz získal zpátky plášť. K Americkým bohům se Vládce glenu (Stínovo dobrodružství ve Skotsku) nejspíš nevešel.

Američtí bohové přinesli Gaimanovi ceny Hugo, Nebula, Locus a Cenu Brama Stokera. Myslím si, že Američtí bohové z produkce Tympanum nejspíš nezískají cenu Audiokniha roku, přesto však stojí za poslech.

Hodnocení: 87% Jan Procházka

Autor: Neil Gaiman
Čte: Kajetán Písařovic
Stopáž: 2 mp3 CD /
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: duben 2019

https://www.tympanum.cz/cs/e-shop/420-americti-bohove/Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.