UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Altered Carbon - Smrt si pro člověka nechodí se stářím

Altered Carbon - Smrt si pro člověka nechodí se stářím
29.03.2018

Recenze zajímavého seriálového "must see" počinu

Kyberpunk. Akční detektivka. Noir. A  společnost utržená ze řetězu. Vítejte ve 24. století, kde lidé dosáhli ke hvězdám a objevili mimozemskou technologii, díky níž přenáší své vědomí mimo tělo. Smrt si už pro člověka nechodí se stářím. Idylka? Kdepak… pro mnohé je to spíš peklo. Výdobytků civilizace si užívá primárně elita (Methové… odvozeno od Metuzaléma), prakticky nesmrtelné bytosti, které si pravidelně zálohují svá vědomí (uložených na tzv. stackech) a mají neomezený počet náhradních klonů, do nichž lze vědomí přenášet. Obyčejní lidé stěží mohou oživovat své mrtvé a kolikrát nemají finance ani na kvalitní sleev (tělo). Člověk tak může na ulici potkat ženu jako muže, dítě jako starce a nůžky sociálních vrstev jsou rozevřeny jako nikdy dřív.

Do tohoto světa se probouzí Takeshi Kovacs (Joela Kinnamana), rebelský voják dávné minulosti, jehož stack byl zmražen. O oživení se postaral  mocný Meth, Laurens Bancroft (James Purefoy), aby vyšetřil svou vlastní vraždu (jeho stack byl zničen, ale stihl se nahrát jinam). Odměnou bude Kovacsovi udělena milost a vlastní sleev. Rozjíždí se detektivní zápletka, do které se zamotá mexická seržantka  Kristin Ortegová (Martha Higareda), zábavná hotelová UI v podobě E. A. Poa a další. Příběh se brzy zamotává, a s ohledem na akčnost a ladění seriálu se začínají vrstvit kopy mrtvol.

Akce tu má výrazné místo, ale je trochu jako na houpačce. Některé momenty mi přišly skvělé (především když už jde postavám o hodně), ale objeví se kousky, které zavání béčkovostí. Ona se ta béčkovost tu a tam táhne celým seriálem, ale cítit je i v knize, takže není tvůrcům co vyčítat. Přece jen se jedná o akční detektivku a k té filosofii o nesmrtelnosti a zkaženosti duše přičichává opatrně. Veškerý balast kolem to však vynahrazuje, příběh je promyšlený a především funkční. To, co se na začátku zdá jako nesmyslný maglajz, se postupně vysvětluje. Místní universum dává smysl, má vlastní historii, své sociální i náboženské problémy (řeší se zde zákon, zda mohou mrtví vypovídat proti svým vrahům, potkáte tu neokatolíky, kteří odmítají posmrtné oživení…). Jsou zde lidé, kteří uctívají Methy jako bohy a lidé co je zarytě nenávidí. Někteří nabízí své sleevy sadistům za peníze atd.,…  Seriál je podobných fajn detailů plný.

Altered Carbon nikdy nesklouzne do průměrnosti ani průšvihu, scénář je v rámci TV produkce kvalitní, herci charismatičtí, tempo slušné, zvraty překvapivé. Dějové linky se zamotávají a nelze dobře odhadnout, co bude následovat. Vyprávění se nezakucká, naopak sílí a příjemně graduje do drsného finále, kde nechybí emoce. Obecně je vidět, že se tu čerpá z knihy: universum je promyšlené, charakterové oblouky hrdinů zajímavé (hlavních i vedlejších). Minulost a vývoj postav je důležitý a především Takeshimu je věnováno hodně času. I když to tak nemusí působit, Altered Carbon je příběh velmi osobních konfrontací a motivů (což mi ve výsledku přišlo nejzajímavější) a vybočuje ze zápletky hodný vyšetřovatel/zlý padouch. Udělat správnou věc tu moc nejde. Postavy jsou buď parchanti anebo ultimátní svině - včetně hrdiny. Takeshi má v hloubi duše samozřejmě dobré srdíčko, ale jeho cynické hlody a chování se postarají o hodně zábavy. Morálka má padla. Poldové jsou křiví, násilníci zvrácení. Seriál je vulgární, krvavý, nahota je tu na denním pořádku a místy je děj dost zvrácený. Ale tohle vše patří ke zvolené látce a má své místo v ústředních motivech, kdy pro lidi už není smrt posvátným mystériem. Diváka tak čeká správná noir-cyberpunková jízda plná drog, děvek, virtuální reality, přestřelek i soubojů s katanami.

Vizuální stránka je velmi příjemná. Jedná se o mix Blade Runnera a Ghost in the Shell. Seriál si zkrátka bere tam, kde to fungovalo dřív, ale z kopírky bych ho neobviňoval. Samotný svět přináší dostatek nápadů a technických udělátek, které fanouška sci-fi potěší. Je vidět, že Netflix do Altered Carbon nalil dost peněz. Triky jsou prakticky na nejvyšší úrovni, jakou lze momentálně vidět u áčkových serošů. Interiéry i exteriéry jsou pěkně udělané, ulice plné lidí, hologramů a noenů, ve vzduchu lítající auta i hotely. Divák se mrkne do nebes, kde žije smetánka i do těch nejodpornějších špinavých bordelů a ghett (tam ostatně stráví děj většinu času). Story se primárně odehrává na Zemi a o hvězdných koloniích se více méně jen hovoří, ale nijak to nevadí. I tak nabízí dost věcí k vidění a trošku toho přemýšlení, proto mi nezbývá než doporučit. Těch deset episod ulítne jako nic a uzavřené finále potěší každého, koho štvou seriály bez závěrů. Je vidět, že Netflix se nebojí i námětů, které nejsou tak úplně pro každého a nedbají na politickou korektnost.
 
Hodnocení: 80 %
 
- - -
Pro Vanili.cz napsal Michal SirotekKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.