UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Ačkoli je venku vedro jako v peci, Jan Procházka strávil Zimu v Thonnierice

Ačkoli je venku vedro jako v peci, Jan Procházka strávil Zimu v Thonnierice
11.07.2018

Kdo by neznal Vladimíra Šlechtu a jeho Krvavé pohraničí?

No dobře.

Tak tedy pro ty nezbedníky, kteří ho ještě neznají. Krvavé pohraničí a Gordonova země je cyklus příběhů odehrávajících se ve světě, kde jsou elfové, trpaslíci, orkové a prastaré artefakty. Především je to ale svět, kde se potkávají, utkávají a snaží přežít party dobrodruhů. Jedním z nejznámějších byl Thompson. Právě jeho potomkům věnoval Šlechta svůj poslední (a podle svých slov závěrečný) román Kukaččí mláďata.

Krvavé pohraničí next generation.

Kukaččí mláďata nás seznámila s partou mladých lidí, kteří na pozadí náboženské revoluce v Thonnierice prožívají nejen svá dobrodružství, ale také zjišťují, že jsou levobočky výše zmíněného slavného hraničáře. A ačkoliv autor tvrdil, že se do Thonnieriky a do Pohraničí nevrátí, letos pod křídly svého kmenového nakladatelství Brokilon navštívil Thonnieriku znovu.

Dobré kukačky se vracejí.

Thonnierika se vzpamatovává z brutálního pokusu o náboženský převrat, mladý (císařem ještě stále neuznaný) král Daniel si zvyká na svou novou roli a Thornel Schank je vyslán spolu se svými přáteli zpět do Thonnieriky, aby zkusil obnovit vyzvědačskou síť vytvořenou před časem právě jeho nepřiznaným otcem, a také aby podpořil mladého krále. Že se po svém návratu do města budou on i Justýna, Coelin a ve finále i Zirri a novopečený král Danny muset popasovat s mnohem těžším úkolem, se ukáže poměrně záhy. Někdo totiž vypálil městskou sýpku a zavraždil velitele městské stráže. A navíc (Jak by řekl Richard Stark) „Winter its comming…“

Autor i nakladatel se dušují, že Zimu v Thonnierice lze číst jako samostatný román, čemuž pomáhá úvodní shrnutí děje Kukaččích mláďat a seznámení s postavami. To je samozřejmě bohulibé a vstřícné vůči novým potenciálním čtenářům, ale staří kozáci moc nadšeni nebudou. Záhy se však dočkají, protože již v druhé kapitole se naši hrdinové dostávají do města a vypuká detektivní pátrání. Zatímco se Thornel a spol. snaží rozmotat zašmodrchaný případ, zbude čas i na řešení vzájemných vztahů a jedné či dvou vedlejších dějových zápletek.

Autor, stejně jako ve svých předchozích knihách, staví na interakci postav, jejich vzájemně propletených vztazích a především dialozích, které posouvají děj dopředu stejnou měrou jako jejich činy. Šlechta vždy šetřil magií a i ve své poslední knize ji využívá poskrovnu. Dokonce i čistě akčních scén je pomálu, (ovšem když už se tu a tam nějaká objeví, tak stojí za to). Přesto se při čtení nebudete nudit. A než si to uvědomíte, zjistíte, že jste obrátili poslední stránku a je konec.

Zima v Thonnierice mi znovu potvrdila, že Vladimír Šlechta umí své příběhy vyprávět se stejnou suverenitou, ať jde o dobrodružství Thompsona, nebo jeho potomků.

Přesto si myslím, že si knihu užijí více ti, kdo mají načtená Kukaččí mláďata a starší autorovy texty Nejlepší den pro umírání a Válečná lest.

91% Jan Procházka

Série: Krvavé pohraničí
Žánr: Romány, Literatura česká, Fantasy
Vydáno: 2018, Brokilon
1. vydání originálu: 2018
Počet stran: 370
Autor obálky: Tomáš Flak
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7456-398-0Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.