UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Abyste to věděli, zní tu Píseň oceli.

Abyste to věděli, zní tu Píseň oceli.
04.03.2020

Když do těla křehké dívky vstoupí duch Davida Gemmela.

Harfeník Minangar je holkař a mluvka. Z jeho domovského Údolí ho vyhnal nejen žárlivý manžel jedné z mnoha svedených paniček, ale především touha stát se uznávaným bardem. Horal Cuchenan se také vydává na cestu do světa. Ovšem ze zcela jiných důvodů. Po smrti kováře, kterému sloužil od svého dětství, odešel na jih. Snad někde na jihu najde práci kováře a změní tak svou budoucnost. Jejich cesty se střetnou až za zdmi královského města Dussu. Že má pro ně osud připravenou zajímavou budoucnost je nad hvězdy jasné.

Ozvěny irských legend a duch Davida Gemmela.

Šest příběhů o pěvci Minangarovi a horalu Cuchenanovi jsou vlastně klasickou hrdinskou fantasy. Setkáme se v nich s králem zlodějů, drakem nebo démonem z lesa. Budeme zachraňovat krásnou princeznu a bojovat s obry. Zní vám to povědomě? Jistě. Autorce byly inspirací legendy o Cuchulainovi, ale jen velice volnou. Merglová je v žádném případě nekopíruje. Naopak, jde svou cestou a ty irské vlivy z knihy cítíte spíše ve jménech postav či jakoby povědomé tváři světa, v němž se příběh odehrává. Zatímco Cuchulain byl legendárním rekem a takřka polobohem, Minangar a Cuchenan si své místo na slunci a přízeň krásných žen musejí teprve vybojovat. Takže píseň oceli je nejen příběhem vzniku jednoho dost zvláštního přátelství (i když Geralt a Marigold by možná řekli, že na něm nic tak zvláštního není), ale především vyprávěním o tom, jak se z obyčejného mládence stal hrdina. A to vše s humorem tak osvěžujícím, že se budete často a nahlas smát. O ten se samozřejmě postaral prostořeký harfeník a dialogy mezi ním a Cuchenanem. Ale v žádném případě nečekejte prvoplánovou grotesku. Oba hrdinové jsou lidé z masa a kostí zmítaní pochybnostmi. Což je na rozdíl od výše zmíněného irského hrdiny dělá čtenáři mnohem bližší. Ostatně právě vhledy do minulosti obou hrdinů jsou tou temnější částí knihy. Také svět, v němž žijí, je drsný. Zloději, vrahové, nájezdníci, otrokáři a obludy. Ti všichni našim hrdinům staví do cesty překážky, a protože ani jeden z nich není takovým rekem jako Cuchulain, budete se o jejich osud ztraceně bát.

Zdálo by se, že prvotina Michaely Merglové nemá žádnou slabinu. Já bych však jednu přece jen viděl. Historii světa, v němž se Píseň oceli odehrává a systém jakým ten svět funguje, nám autorka nelíčí v sáhodlouhých popisech v úvodu knihy, ale dozvídáme se o něm výhradně z rozhovorů vedlejších postav. A ty informace jsou docela kusé. Je to škoda, protože právě kolem legend se Cuchenanův příběh točí a čtenář může mít oprávněný pocit, že o nich ví vlastně strašně málo.

A přesto můžu říci, že jsem si čtení náramně užil. Jestli se Gemmell a Howard dívají z nebe (nebo kam se autoři fantastiky po smrti odebírají) na Píseň oceli, musejí mít z její autorky radost. A já doufám, že se Michaela k oběma hrdinům časem vrátí.

Hodnocení: 89 legendárních mečů

Žánr

Literatura českáFantasy

Vydáno

2019, Epocha (ČR)

 

Počet stran

600

Jazyk vydání

český

Edice

Pevnost (113.)

Autoři obálky

Lukáš TumaŽaneta Kortusová

Vazba knihy

měkká / brožovaná

ISBN

978-80-7557-220-2


Autorem recenze je Jan ProcházkaKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.