UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

A žili šťastně až do smrti? Ani náhodou

A žili šťastně až do smrti? Ani náhodou
16.05.2020

Komiksová série Mýty scénáristy Billa Willinghama pracuje s poměrně prostou, ovšem ve své jednoduchosti geniální myšlenkou. Jak by se žilo známým i méně známým pohádkovým postavám, kdyby byly nuceny opustit své pohádkové životy a žít v současném New Yorku?

A odpověď zní těžce. Život mezi námi všedňáky uprostřed New Yorku není žádná legrace. Každý, kdo byl nucen opustit Domovinu (tedy svůj domovský svět, odkud uprchli před tyranií zlého uzurpátora), se protlouká, jak se dá. Princezna Sněhurka pracuje coby starostka Mýtova (čtvrti, v níž mýty – tedy pohádkové bytosti – žijí). A kriminálník vlk se stal po všeobecné amnestii kriminalistou. Ovšem ne všechny mýty se živí poctivou prací. Takový Jack (ano, ten s těmi fazolemi) si na živobytí vydělává drobnými podvody a například krásný princ je v podstatě sňatkový podvodník. A to už nemluvíme o nehumanoidních postavách, které žijí v izolaci na Farmě za městem. O tom, jak těžký život mají třeba tři malá prasátka, nám Willingham povypráví hned v druhém svazku s příznačným názvem Farma zvířat. Mýty jich mají již šestnáct. V nich se, snad kromě space opery, vystřídaly prakticky všechny žánry – noir detektivka, horor, hrdinská fantasy. Stačí si jen vybrat. Ale vraťme se k prvnímu svazku, jímž jsou Legendy v exilu.

Šéf Bezpečnostního odboru má problém. Urychleně musí vyřešit jednu ošklivou vraždu. A to pokud možno co nejdiskrétněji a navíc rychle. Blíží se totiž nejvýznamnější svátek obyvatel Mýtova – Vzpomínkový den. A navíc mu za zadkem ukrytým v pomačkaném baloňáku stojí starostka Sněhurka. Jak by také ne, když tou zavražděnou osobou je Sněhurčina problematická sestra Růženka. Celý případ je ještě navíc komplikovaný tím, že byť je Růženčin byt plný krve, po těle zavražděné není ani stopy.

Klasická detektivní zápletka však v pohádkovém hávu dostává zcela nový rozměr. Protože i pohádkové bytosti jsou (kromě lidem méně podobných příslušníků komunity) také jen lidé a mají své slabiny a hříchy. Některé z nich potkáváme díky Vlkovi a jeho detektivnímu pátrání a na mnohé další se dostane ve zbývajících patnácti svazcích. V jednom z nich se mimo jiné podíváme do všemi občany Mýtova oplakávané Domoviny. Ale to předbíhám. Zatím jsem dočetl Legendy v exilu, které čtenáři kromě detektivní zápletky, zajímavých charakterů a humoru nabídnou také bonusovou povídku, jež ho blíže seznámí s minulostí pana Vlka a důvodem, proč pohádkové bytosti odešly do našeho světa.

Grafickou stránku knihy má na svědomí Steve Leialoha, který přispěl i do Gaimanovy knihy Sandman: Konec světů. Jeho kresba se nese spíše v tlumených barvách, přesto postavy nepostrádají charakteristické rysy a ani prostředí není skoupé na detaily. Vlastně i na lehce naivní obálky jednotlivých sešitů, které mají na svědomí James Jean a Alex Maleev, se dobře kouká. Ale Mýty jsou především o scénáři a ten je zkrátka parádní.

Vlastně se divím, že jsem po Mýtech nesáhl mnohem dříve. A naopak vůbec se nedivím, že po nich sáhli tvůrci počítačové hry Wolf Among Us, která z této série čerpá.

Hodnocení: 88%

Jan Procházka

Počet stran: 128
Formát: 166 × 249 mm
Vazba: brožovaná

Vydavatel:

Netopejr

Svět:

Mýty

Pravidelná série/cyklus:

Mýty

Žánr:

Fantasy a sci-fi

Scénář:

Bill Willingham

Kresba:

Lan Medina , Steve Leialoha , Sherilyn van Valkenburgh

Autor obálky:

Alex Maleev , James Jean

Překlad:

Viktor Janiš

https://www.obchod.crew.cz/detail/komiks-530457-myty-1-legendy-v-exilu-(startovaci-sleva)
IMAGE: IMAGE:Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.