UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

5x Howard Phillips Lovecraft v Kriekových komiksech

5x Howard Phillips Lovecraft v Kriekových komiksech
13.11.2018

Pět próz: Vyděděnce, Barvu z kosmu, Dagona, Z neznámého světa a Stín nad Innsmouthem.

Nizozemský výtvarník, ilustrátor časopisů i novin a tvůrce kreslených seriálů (a také, prozraďme, že otec roku 2018 desetiletého syna) Erik Kriek (*roku 1966 v Amsterdamu) zadaptoval pro knihu Z neznámého světa a další příběhy (2012) těchto pět próz Howarda Phillipse Lovecrafta (1890-1937): Vyděděnce, Barvu z kosmu, Dagona, Z neznámého světa a Stín nad Innsmouthem.

Autor úvodu alba Gerard Soeteman jej srovnává s Edwardem Hopperem, což však asi bude úklona nepřiměřená. Dílo tvůrce původních textů kreslíř nicméně mnohde umocňuje, řekl bych, a namítáte-li, že vy sami jste nad Lovecraftem vysnili jiné výjevy, jest to (jen) vaším právem, pěkně prosím; ale málem každý komiks by mohl být z podobných příčin napaden, což se mi nelíbí. Snění nad neilustrovanou knihou je sice vůči spisovateli fakticky férovější a vypučí skrz tu četbu právě tolik vizí, kolik je nás, čtenářů, nebylo by ale demokratické zakazovat taky vize další. Plynoucí na papír z mozků mistrů malířského cechu, i včetně PANA Erika Krieka. A húú! Yog-Sothoth!

Doslov (Danielem Trojanem graficky krásně vypravené publikace) bohužel nebohého Lovecrafta jako obvykle až moc ikonizuje a v žádném případě to přeče není „nejvlivnější hororový spisovatel 20. století“. Nu, a je-li jím navzdory mému vnímání světa, pak zdaleka ne sám. V mnoha směrech přece produkoval brak (a nikoli ohromující „brakové poetično“) a rozličné a úporné teorie o tom, že si našel čas i na „pečlivé“ budování vlastního kosmu, podle mě shoří už za pár desítek let. Nesporné však je, že si HPL - za svůj krátký život - vyměnil se „spřízněnými dušemi“ neuvěřitelných sto tisíc dopisů, a jen horko-těžko nad nimi lze odhadnout, o kolik víc zajímavých hororů by stvořil, kdyby nepotřeboval podobné kontakty k životu.

Nu, asi jako když se zeptáte, kolik ještě mohlo vzniknout foglarovek, kdyby jejich autor nebyl zaplavován psaníčky obdivovatelů (i včetně mě) a kdyby svědomitě neodpovídal na každé.

A Lovecraft? Řeknu to striktně. Navzdory mínění Josefa Škvoreckého (a budu teď skutečně nekorektní) jej považuji za (latentního) homosexuála, a to aniž by jej to dehonestovalo. Podstatnější je jeho schopnost literárně znázornit LHOSTEJNOST KOSMU K ŽIVOTU. K LIDEM. A to je i zásluha, ale běda, autor ignoruje veškeré erotické interakce mezi lidmi a často i neerotické, takže se mnoha dialogů v jeho textech nedočkáme. K autorům science fiction má pak tisíc mil a předkládá radši k uvěření bludy, a to ještě bez nadsázky furianta, s tváří naopak až lebečně zvážnělou. Byl šílený?

Asi ne; ale jeho hrdinové mají k šílenství často jen krůček; i sledujme linii aspoň několika Kriekových komiksů.

1. Vyděděnec. 30 obrázků. 6 stran. (Líčeno v první osobě.)

Hrdina vyrůstá v izolaci a obklopen zámkem a lesem. Vyleze na věž a poprvé spatří měsíc. Najde nepochopitelnou branku a kupodivu jí dojde mezi lidi. Ti se veselí, ale propuknou panice, když „démona“ spatří. Prchají a on se dívá do zrcadla. To je i závěrečný, celostránkový obrázek.

3. Dagon. 27 obrázků. 6 stran. Opět první osoba a taky retrospektivní pohled vypravěčův.

V Pacifku uprchlík na člunu na kraji děsivé pláně černého bahna, z něhož vyčnívají mrtvoly. Ryb a ještě čehosi... Po celý den jde k hoře a šplhá na ni v záři měsíce. Objeví za ní monolit s hieroglyfickým písmem. A tu spatří obřího netvora. Šílí hrůzou a prchá, ale finále umožňuje čtenáři brát příběh jen jako horečnatý sen.

A já myslím, že ty dvě ukázky dokazují nejméně jedno. Kvality této knihy budou především v čemsi jiném. A v čem?

V detailech, v mistrné kresbě, v kompozici komiksových tabulí, střídmosti textů v bublinách, v načasování a „odpálení“ šoků. Nu, a je to kniha, která mnohého mladíka přitáhne ke skutečné četbě toho skutečného a pozoru přece hodného Lovecrafta.

Věnuji to synovi Filipovi (už devatenáctiletému), jemuž jsem v dětství čítal i právě Lovecrafta. Něco z toho jistě pochopil, našli jsme spolu nicméně větší mistry krátkých hororů, a vyjmenovat jsem jich schopen řadu. Vy podle mě také.

Howard Phillips Lovecraft, Erik Kriek: Z neznámého světa a další příběhy.

Komiksy Erik Kriek i kreslil a úvod napsal roku 2011 a v Rotterdamu Geralt Soeteman. Dovětek napsal Milan Hulsing. Překlad do češtiny Veronika ter Harmsel Havlíková. Odpovědný redaktor Richard Klíčník. Argo. Praha 2018. 120 stran. ISBN 978-80-257-2505-4

Vytvořil Ivo FenclKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.