UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

25 let od úmrtí Karla Zemana

25 let od úmrtí Karla Zemana
06.04.2014

5. dubna uplynulo 25 let od úmrtí Karla Zemana, světově proslulého českého režiséra a výtvarníka. Jeho film Cesta do pravěku od poloviny 20. století formoval několika generacím představu o podobě života na zemi v období druhohor a třetihor.

Stejně tak prostřednictvím jeho filmů desítky miliónů diváků po celém světě poznávaly svět dobrodružství a exotických dálek románů Julese Verna. Množství ocenění, které Zemanovy filmy získaly, stejně jako jejich prodej do 72 zemí, jsou důkazem nesmírné obliby i významu tohoto tvůrce. Pro své jedinečné umění, jímž rozehrává kouzelný svět fantazie, bývá Zeman často nazýván nástupcem nebo pokračovatelem Georgese Méliese. K jeho filmovému odkazu se hlásí filmové osobnosti jako Jan Švankmajer, Tim Burton či Terry Gilliam a dodnes inspiruje nové generace filmařů v Čechách i zahraničí.

Karel Zeman zemřel 5. dubna 1989 ve věku 78 let ve Zlíně.

O Zemanův odkaz se od roku 2012 intenzivně stará Muzeum Karla Zemana. Expozici v Praze na Malé straně, která jeho tvorbu mapuje navštívilo od jeho založení již více než 60 tisíc návštěvníků. Muzeum Karla Zemana za svojí existenci pět Zemanových filmů digitalizovalo z původních filmových materiálů a vydalo je na nosičích DVD a Blu-ray. Pro letošní rok pak připravuje další dva tituly. Po Cestě do pravěku, Vynálezu zkázy, Baronu Prášilovi, Ukradené vzducholodi a Čarodějovu učni v edici Filmový klub Karla Zemana letos vyjde film Na kometě a Pohádka o Honzíkovi a Mařence. Zároveň se Muzeum zasazuje o plné digitální restaurování nejvýznamnějších Zemanových děl. „O podpoře tohoto záměru intenzivně jednáme s Nadací české bijáky a naším společným cílem je právě v roce 25. výročí Zemanova úmrtí první takto obnovený film veřejnosti nabídnout,“ uvádí Jakub Matějka, ředitel Muzea Karla Zemana. „V letošním roce zároveň vzniká celovečerní dokumentární film a první reprezentativní knižní monografie, které budou mapovat Zemanovu tvorbu i její význam v kontextu světové kinematografie.“ dodává Matějka.

 

V jarním období Muzeum Karla Zemana nabízí návštěvníkům nové interaktivní programy a obnovené plavby po Čertovce. Ještě před Velikonocemi pak v areálu Muzea v Saském dvoře naleznou návštěvníci nový fototrik z filmu Ukradená vzducholoď. Více informací naleznete na www.muzeumkarlazemana.cz.

 

""

 Kam dál?

Objevte blog o intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.