banner
banner

Svého času sci-fi prvního kalibru: Za 5 týdnů vzduchem přes Afriku

Svého času sci-fi prvního kalibru: Za 5 týdnů vzduchem přes Afriku
19.09.2018
Svého času sci-fi prvního kalibru: Za 5 týdnů vzduchem přes Afriku

Komiks Josefa Blažka a kreslíře Karla Zemana.

Aniž s nimi přestal, přešel nakladatel Josef Vybíral od luxusního vydávání verneovek s původními, barevnými ocelorytinami ke zpracovávání Vernových románů v obrázkové seriály. Komiks totiž také miluje. A založil kvůli tomu dokonce edici Jules Verne a jeho fantastické světy. Jako její druhý svazek připravuje adaptaci vědeckofantastické Ledové sfingy (píše Josef Blažek), ale té právě dnes chrabře předchází Blažkovo + Zemanovo Pět neděl v baloně.

Dnes už to tak nevypadá, ale v čase vzniku (1863) to byla sci-fi prvého kalibru.

A jak možná víte, právě tuto knihu taky v tomto miléniu adaptoval Ondřej „Aston“ Neff - a jedná se o adaptaci s velice, ale velice podstatnými úpravami. Mně osobně se zamlouvají, i byl jsem zvědav, co upraví, vystřihnou či zkrátí tvůrci komiksu. A ptal jsem se sám sebe u krbu: Nezbodají to úplně?

Nezbodali. Kdo si hraje, nezlobí; a kdo si raději chce přečíst knihu složenou z písmenek, nechť pro ni rovnou letí. Ale ten, kdo má ta pravá komiksová čidla a chápe tedy lepé půvaby komiksovosti, zhltne nynější Vybíralovu verzi na posezení.

Zjistí přitom, jak neuvěřitelně je obsažná, jak malebně předvádí klíčové momenty románu a jak znale zachází v rámci dvojstránek třeba i s barvami. Textu v bublinách nikdy není příliš, a přece tento komiks postihuje podstatu román takřka bez korekcí. O nic podstatného nepřijdeme a ve finále nechybí ani podrobná mapa onoho přeletu Afriky.

Už by se dnes takto nedal uskutečnit. Scenárista i výtvarník by to leda možná zvládli. Napsali raději k publikaci zasvěcený úvod a čteme také:

„Jako první jsme symbolicky zvolili titul, ve kterém Verne objevil svůj styl a který mu zažehl kariéru – jeho prvotinu a zároveň jeden z jeho nejlepších románů.“

Zda opravdu náleží už Pět neděl v baloně k nejlepším verneovkám, je samozřejmě na diskusi, nicméně děti i dospělí a snad taktéž Aston - Ondřej Neff uznají, že adaptace pánů Blažka/Zemana se zařadila ke zdařilým.

Na motivy románu Julese Verna napsal Josef Blažek
Nakreslil Karel Zeman
Nakladatelství Josef Vybíral. Žalkovice 2018. ISBN 978-80-88098-31-7

Článek vytvořil Ivo FenclKam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce nejlepší filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny.

Děkujeme, že jste navštívili stránky scifi a fantasy e-magazínu Vanili.cz. Mějte fantastický den a přijďte zas!

 

 

Navštivte sekci SCI-FI QUEST pro ortodoxní scifaře!

Vychutnejte si speciální rozhovory se speciálními hosty Michala Březiny.

Vstoupit