banner
banner

Srdce na pravém místě - srdce Aporveru

Srdce na pravém místě - srdce Aporveru
17.07.2018
Srdce na pravém místě - srdce Aporveru

Recenze naší Barči Vrobelové na knižní počin Davida Šenka

Vítejte ve světě plném barev a různorodých sykon. Ve světě, kde se probudila temnota a snaží se jej pohltit. Procestujeme s hrdiny známá i dávno zapomenutá místa Aporveru při hledání Ecidilu. Místa, ve kterém se na počátku věků zrodil veškerý život.

Hlavním hrdinou je Rolan z malé vesničky jménem Werfall. Vede docela obyčejný život se svými mladšími sourozenci Irven a Svottem. Jeho život se ale obrátí vzhůru nohama, když je napadnou divoké sykony. Rolan se musí rychle rozhodnout, zda zůstane doma s rodinou, aby je ochránil, před rozšiřující nemocí, nebo se vydá na cestu, u které nemá ani jistotu, že bude úspěšná. Nakonec se rozhodne pro cestu a po spadení veškerých mostů cestuje ve svém nově vynalezeném balónu. Přiletí do rozbouřeného města Mramokaru, kde se mezitím seznámíme s Prin, dívkou, která se ho rozhodne následovat. Cesta se ovšem pro ně stává složitější a složitější s pomalu zmenšující se šancí na úspěch.

Jeden organismus
Aporver je velmi překrásně postavený svět. Sykony, jako jiný vývojový žebříček rostlin, se mi velmi zalíbily. Dodávaly totiž světu pocit barevnosti, i když se ve skutečnosti jednalo o černý text na bílém papíře.

Zároveň se jedná o klasický příběh typu: ve světě se objeví temnota a je vybrán hrdina či hrdinové, aby s ní bojovali. Kromě sem tam nějaké té akce a bitvy se nám dostane i ukázkám rozkladu lidské společnosti a proto si myslím, že doporučený věk pro čtenáře můžeme klidně zahodit a tuto knížku si mohou přečíst i straší generace. Funkce a omyly společnosti jsou tu krásně rozepsány a dodávají příběhu velmi realistický pohled. Přesto všechno zůstává v míře uchopitelné a pochopitelné pro děti. Všichni lidé v Aporveru mají totiž schopnost snít, což znamená, že sdílejí myšlenky a mají možnost nahlížet do budoucnosti. Když se tedy nakazí jedna část světa, bude se nákaza šířit dál, protože je všechno vzájemně propojené.

Zlomené srdce
I tak ovšem v knížce najdeme pár chybiček a většinou se jedná o podivné chování postav v nevhodných situacích. Ano, jsou postavy, které se při vytížené, tváří v tvář smrti, situaci mohou od srdce zasmát, ovšem u těchto postav mi to charakterně nesedělo.

Co mi ovšem vyrazilo dech, byl konec knížky. Respektive si ani nejsem jistá, jestli tam nějaký byl. Působí to, jakoby někdo v tiskárně udělal chybu a zapomněl vytisknout posledních pět stránek Příběh je useknutý, nedokončený a uspěchaný. Veškeré nadšení z příběhu spadlo a zůstalo jen zklamání.

Zachovávám si však naději, jelikož se přece jen jedná o první ze dvou knih. Srdce Aporveru si mě získalo a nepochybuji, že druhý díl udělá to samé. I když pro mě je konec jednou z nejdůležitějších částí knih, neodradí mě to od čtení druhého dílu. Právě naopak! Žádám vysvětlení a stejně tak dobrý další příběh.

7/10

DAVID ŠENK
SRDCE APORVERU
Vydal: Fragment
Stran: 136
EAN: 9788025335598

- - -
Pro Vanili.cz připravila Barča VrobelováKam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce nejlepší filmy. Odvážné fotogalerie a košilaté rozhovory najdete v sekci EroTotem. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Hledáte zábavu na firemní after party? Vyzkoušejte stand up vystoupení tzv. na stojáka Košilatá one man show!

Děkujeme, že jste navštívili stránky scifi a fantasy e-magazínu Vanili.cz. Mějte fantastický den a přijďte zas!

Doporučujeme

IMAGE:

 

 

Navštivte sekci SCI-FI QUEST pro ortodoxní scifaře!

Vychutnejte si speciální rozhovory se speciálními hosty Michala Březiny.

Vstoupit