banner
banner

Ryhopský hvozd není žádný Řáholec

Ryhopský hvozd není žádný Řáholec
21.11.2019
Ryhopský hvozd není žádný Řáholec

O tom se můžete přesvědčit díky audioknize Les Mytág.

Robert Paul Holdstok (Merlinův kodex, cyklus Les Mytág, Dávné ozvěny) se narodil v hrabství Kent, a i když svůj dospělý život prožil v Londýně, na anglický venkov a především do anglických lesů se ve svých dílech stále vracel. Nejinak tomu je i v jeho stěžejním díle Les Mytág.

Příběh

Vypravěčem příběhu plného tajemství je válečný veterán Steven Huxley, který se po bojích prožitých ve Francii vrací do domu na kraji Ryhopského lesa v hrabství Kent, kde se svým bratrem a otcem strávil své dětství. Otec, který celý svůj život více než svým synům zasvětil průzkumům zdánlivě malého lesa, za podivných okolností zemřel a Stevenův bratr podle všeho propadá posedlosti lesem stejně jako jejich otec… A pak je tu ještě Guiwenneth – dívka osud, dívka legenda…

Mýty a legendy

Ale hlavním hrdinou příběhu není ani tak Steven Huxley, jako Ryhopský les, v jehož neprostupných houštinách žijí, bojují, milují a umírají Mytága. Mytága jsou „mytická imága“. Oživlé představy dávných hrdinů a postav, strašidel a nočních běsů z dávných dob. Oživlé archetypy, které podle Holdstoka produkuje lidské podvědomí a kolektivní nevědomí, žijí právě v Ryhopském lese, který je jedním z mála pozůstatků původních pralesů. Tolik k suché teorii.

Otevřete-li však Les Mytág, zapomenete na všechny suché teorie, na Junga, ze kterého Holdstok vychází, i na dějiny filozofie a hodiny psychologie, neboť vás svým syrovým dechem a tajemstvím ovane svět tak originální a atmosférický, že bez dechu a s napětím budete obracet stránku za stránkou a stejně jako Steven se z cynického pragmatika proměníte v snílka.
A přitom vám vůbec nebude vadit, že se příběh, stejně tak jako tajemná Guiwenneth, schovává pod klenbou prastarých stromů a jen občas vám dovolí zahlédnout svou tvář…
Tajemstvím a zvláštní atmosférou si Les Mytág získal srdce čtenářů a s právem se zařadil mezi klenoty fantastické literatury. Není proto divu, že se jej audio vydavatelství rozhodlo zpřístupnit také posluchačům audioknih.

Pod režijním vedením Pavla Štěpánka k nám promlouvá herec Jakub Gottwald. K jeho civilnímu přednesu nemám prakticky žádné výtky. Naopak mi přišlo hezké, jak dokázal jemnou modulací hlasu odlišit Stevenovo vyprávění od pasáží, v nichž cituje deník svého otce, či od vyprávění dívky Kushar z kmene Shamigů. Stejně tak se mi líbily emoce, které do svého přednesu vložil ve chvílích, kdy hlavní hrdina prožívá krátké období štěstí s dívkou Guiwenneth. A to aniž by nějak přehrával.
Ovšem největším překvapením u této audioknihy byla hudba. Pod tou jsou podepsáni Pavel Hlaváček, člen hudebních těles Rajtaraj a Peregrin, a zvukový režisér Pavel Štěpánek. Vzhledem k tomu, že obě zmíněné skupiny hrají hudbu inspirovanou středověkem, ale také třeba renesančními truvéry a world music, byla spolupráce s jejich členem tou nejlepší možnou volbou. Už samotné nástrojové obsazení (středověké dudy, didgeridoo, housle – v podání Helén Rockhousle, zobcové flétny, gemshorn – kravský roh, kytara, grumle, šamanský buben a davul – balkánský buben) dává tušit, o jaký soundtrack se Hlaváček Holdstokově knize postaral. Hudba inspirovaná především severským folkem k Lesu Mytág perfektně pasuje a posouvá její audiovizi o level výš.

Hodnocení: Kniha 100% , audiokniha (především díky hudební složce) 90%
Jan Procházka

Autor: Robert Holdstock
Čte: Jakub Gottwald
Režie: Pavel Štěpánek
Stopáž: 1 mp3 CD / 10 hodin 46 minut
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: říjen 2019Reklama

Kam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty a hledáte články o inspirativních osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku dobré zprávy.

Děkujeme, že jste navštívili stránky scifi a fantasy e-magazínu Vanili.cz. Mějte fantastický den a přijďte zas!

Zveřejněte PR článek na online magazínu Vanili.cz!

Popkulturní magazín provozujeme již od roku 2006.

Mám zájem