banner
banner

Ještě pár slov o Bumblebee, a jak film adoruje přátelství děvčat s roboty

Ještě pár slov o Bumblebee, a jak film adoruje přátelství děvčat s roboty
14.01.2019
Ještě pár slov o Bumblebee, a jak film adoruje přátelství děvčat s roboty

Chcete-li i nejmenší dítě transformovat do oddaného filmového diváka, nepotřebujete k tomu vždy jen živé herce. A proč také, že?

Přece stačí animovat hrušky, anebo radši hračky. Ale nežertujme - a příkladem jsou samozřejmě ty z legendárních hraček, jež efektně transformují z aut v roboty a naopak. „Money“ ovšem nosí do kasiček multikin taktéž o něco dospělejší diváctvo, a tak (už šestý) díl série Transformers (která původně byla sešitovým komiksem osmdesátých let a v kinech se kdysi prosadila vynikajícím blockbusterem Michaela Baye) prošel ve fázi projektu zlidšťující inovací. Nejen dle mého názoru povedenou. V rámci inovace bylo rozhodnuto, že hlavní hrdinkou bude osmnáctiletá dívka z vašeho sousedství (opravuji: nemusí být tak blízko), přičemž scénář talentované dámy Christiny Hodsonové děvče záludně a již předem zbavil tatínka, kterého milovalo. Než - bohužel – podlehl infarktu.

To představuje pro teenagerku trauma, byť jistě ne tak neobvyklé. Novum nakonec není ani to, že necháme poloviční sirotě zdatnou matku. miliskující se před jejíma očima s otčímem.

Za té, ale chvílemi ještě horší situace děvče více i méně vědomě hledá silného přítele. Není nehezké a v reálu by jej brzy našlo a možná by to byl v skrytu ničema a možná ne, nicméně tady jsme ve filmu „made in Hollywood“ a vzpomíná se nenápadne dokonce na „Ítýho“, takže se kamarádem stane žlutý Volkswagen-Brouk alias obří robot.

Ne snad, že by k masivnímu dárku ze skládky posléze nepřibyl i dívčin vrstevník z masa a kostí, jenže už bude vedle strojem vybaveného a strojem nadšeného děvčete asi vždy odsouzen do poněkud submisivnější role. Ale vlastně nevím, poněvadž tato sféra zájmů zůstane až do konce v oblasti „jenom na tvář“ a „za ruku snad ještě ne“.

Nechci však odstrašovat. Film je možná krapet nevinný, ale vynikající. A je u nás uváděn pod jménem, které dívka robotovi pohotově přidělí, a totiž Bumblebee

Mnohé špunty by jistě bavil i bez hrdinky, ale to tedy měli notnou smůlu. Nestalo se. A naopak! Výsledek možná dokonce stojí i padá s děvčetem.

Znamená to ovšem i to, že výběr herečky byl zásadní. Nakonec konkurz vyhrála dnes už dvaadvacetiletá Haillee Steinfeldová z kalifornské Tarzany (skutečně nazvané po Burroughsově Tarzanovi), která má z matčiny strany německé a z tatínkovy dokonce ruské předky. V televizi vystupuje již od jedenácti let (2007) a hned roku 2008 se rovněž objevila na filmovém plátně. Definitivně pak prorazila ve čtrnácti díky režírujícím bratřím Coenům, a to hlavní rolí v třetí už adaptaci (po snímcích z let 1969 a 1978) románu Charlese Portise (*1933) Opravdová kuráž (2010). - A nejen, že je už zde hrdinkou bez táty, ale dokonce se vydává pomstít jeho smrt – a za roli byla nominována na Oscara.

V sedmnácti letech zvládla pak Hailee Steinfeldová titulní roli v nové adaptaci Romea a Julie (2013), téhož roku putovala do kin rovněž adaptace slavného románu Orsona Scotta Carda (*1951) Enderova hra (2013) a za pozdější výkon v hlavní roli filmu Hořkých sedmnáct  (2016) byla Hailee nominována na Zlatý glóbus.

Nový film je jistě především zábava, ale paradoxně se tváří dosti vážně a těží navíc z hollywoodského archivu vzpomínek na klasické komedie s rozličnými živoucími auty, z nichž jedna byla dokonce adaptací knížky Iana Fleminga (1968)

Vraťme se nicméně do osmdesátých let, kdy se příběh filmu Bumblebee odehrává, a brzy pochopíme další jeho podstatu, vycházející z typické touhy amerického teenagera, totiž touhy už mít své auto. Bláznivá představa, že by tento vytoužený vůz byl nakonec nejen přítelem, ale i ochráncem, je stejně lákavá jako sen, v němž svede lidská hrdinka svůj oddaný strojek ochraňovat sama. Na oplátku. To vše se v Bumblebee i děje... a bez ohledu na fantasmagorickou premisu o válečné planetě Cybertron, jejíž problémy se k nám jaksi hrnou skrz poklidnou atmosféru, tak vznikl srozumitelný, a jak se říká „lidský“ příběh, který nic neparoduje, a přece zaujme i toho dospělého. I kdyby jen jako jistá metafora jednoho přerodu mladé ženy. A budí-li dílo místy dojetí? Pak to naštěstí umí dělat takovým způsobem, že nikdy a nikde nesklouzne ke kýči. Z kolika procent stojí a padá věrohodnost výsledku právě s talentovanou osobností hlavní představitelky, se raději neodvažuji hádat, tak či onak však je dílo vhodným doplňkem Stevenem Spielbergem režírovaného filmu Ready Player One , byť tentokrát slavný režisér upustil taktovku a ustoupil do pozadí.

Článek vytvořil Ivo FenclKam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce nejlepší filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny.

Děkujeme, že jste navštívili stránky scifi a fantasy e-magazínu Vanili.cz. Mějte fantastický den a přijďte zas!

 

 

Navštivte sekci SCI-FI QUEST pro ortodoxní scifaře!

Vychutnejte si speciální rozhovory se speciálními hosty Michala Březiny.

Vstoupit