UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Balada o zamrzlé Kosatce

Balada o zamrzlé Kosatce
23.04.2021

Skvělý Jakub Mařík se v knize a audioknize V ledovém sevření vrací na palubu UTSS Salamis a vám z toho bude běhat mráz po zádech.
Pod článkem najdete i krátký rozhovor s autorem!

Píše se druhá polovina 22. století a vesmírné lety jsou natolik běžnou záležitostí, že i čeští hvězdoplavci mohou brázdit nezměrné vesmírné hlubiny a kolonizovat neznámé planety. Jedním z nich je Jan Marhoul, který je zástupcem kapitánky UTSS Salamis Reny Kosatky Kallirisové. Díky skvělým navigačním schopnostem, vynalézavosti a hromadě štěstí se Salamis dostala ze spárů tajemných Korzárů a nyní se kapitánka Kallirisová se svou lodí a posádkou vzpamatovává po prohrané bitvě a neslavném útěku v docích vesmírné pohraniční stanice UTSS Šanghaj. O tom, jak k tomu došlo, se mohli milovníci military space opery dočíst v prvním díle plánované pentalogie, s názvem Ve stínu slunce, který vyšel v roce 2020 v nakladatelství Mystery Press. Nyní tedy stejné nakladatelství přináší jeho přímé pokračování nesoucí titul V ledovém sevření.

„Sem teď míří jedna výprava za druhou: Amundsen, Nansen, Peary…“

Na Šanghaji je jak v ráji. No spíš je tam nuda. Zatím co technici mají co dělat, aby spravili poničenou Salamis, mariňáci si krátí čas nelegálními zápasy s členy místní posádky a ti, kteří utrpěli vážná zranění v předchozích bojích, mají možnost se z nich zotavit. K nim patří především pilotka Jolly. Ta si získala čtenáře první knihy svým zběsilým nouzovým přistáním. Jenže znáte piloty. Než aby riskovali, že se u nich rozvine fobie z létání, radši ukecají nebo podmáznou doktora, aby se mohli vrátit do kokpitu. Stejně tak to je s Jolly. Ta má ovšem tu kliku, že se za knipl může vrátit prakticky ihned. Co na tom, že místo bojového letounu bude pilotovat jen přepravník. Co na tom, že bude v podstatě dělat jen panského kočího? Když na palubě jejího vesmírného taxíku boudou sedět major Aicard a analytička Kambleová, bude o zábavu postaráno. Zvlášť když cílovou destinací bude ledová planeta Marzana -3 v jejímž ledovém sevření uvízla loď Fridtjof Nansen. Tuhle kocábku totiž před časem unesli tajemní Korzáři. Ano. To jsou ti hajzlové, o jejichž zbraních vědí analytici UTSS tak zatraceně málo. Takže Nansen potažmo Marzana -3 by mohli být skvělým zdrojem informací o Korzárech a jejich technologiích.

Tak trochu Carpenter, ještě víc Simmons

Jestliže tu zmiňuji režiséra Johna Carpentera a spisovatele Dana Simmonse není to jen házení popkulurních odkazů pomyslným sviním. Protože jestli příběh knihy V ledovém sevření něco připomíná, tak jsou to film The Thing a kniha Terror. Stejně jako v Simmonsově Terroru musí Kosatka Kallirisová dostat svou milovanou loď z ledového zajetí, v němž po havárii skončila. A zároveň musí její posádka čelit stejně jako v Carperterově filmu nejen nástrahám drsné ledové pustiny, ale především neznámému zlu. Snad neprozradím moc, když řeknu, že jím je v první řadě místní fauna posedlá korzárskými nanity. Ale nejen ona. Vše je mnohem složitější, než by se na první pohled mohlo zdát.

„Amundsen, chlap z oceli a plakal jako malej kluk…“
IMAGE:

Mařík umí skvěle navodit nejen atmosféru zmaru a beznaděje, ale dokáže také perfektně vytěžit prostředí mrazivé planety a vše co mu jakožto vypravěči nabízí. A zatím co kniha Ve stínu slunce byla více méně detektivkou odehrávající se na palubě vesmírné válečné lodi svádějící bitvu uprostřed vesmíru, V ledovém sevření jde de facto o regulérní survival horor s akčními prvky. Tady se budete vážně bát nejen o výsadek, který má prozkoumat zamrzlého Nansena, ale i o posádku havarované Salamis. Přitom je vidět, že autor nezapomíná seznamovat čtenáře s dalšími aspekty svého fikčního světa, a to především pomocí rozhovorů a dílčích zápletek. Příkladem budiž přijímací pohovor velitele Marhoula s jednou z nových členek posádky. A když jsem Maříkovi v první knize vyčítal, že si čtenář nemá moc šancí najít vztah k jednotlivým členům posádky, říkal jsem si, že to v druhém díle napraví. Stále to sice není ono, ale musím uznat, že se jednotlivým postavám věnuje zase o kousek víc. Zkrátka a dobře: změna prostředí Salamis rozhodně prospěla, zápletka je více než zajímavá a rozvíjí nejen některé dějové linky z první knihy, ale především prohlubuje čtenářův zájem o autorem stvořený svět. A to je u plánované pentalogie velice důležitý prvek. V ledovém sevření se povedlo Jakubu Maříkovi posunout laťku zase o pár stupňů výš. Proto zamrzí slušná řádka překlepů a chyb, které kazí čtenářský zážitek.

Když se vám nechce číst

Stejně jako první díl i audio knihu V ledovém sevření vydala Audiotéka. Narátorské role se ujal stejně jako u předchozí knihy herec Luboš Ondráček, pod režijním vedením Miloše Vrány. Civilní Ondráčkův přednes lahodil uchu už při poslechu první knihy a ani u druhé tomu není jinak. Dramatické scény a souboje s monstry podal stejně přesvědčivě jako vztek a beznaděj těch, které ledová pustina připravila o kolegy a přátele. Stejně rázný hudební doprovod jako u první audioknihy skvěle doplňuje narátorův bezchybný přednes, v němž jsem nezaregistroval jediné přeřeknutí. Za sebe mohu s klidným svědomím prohlásit, že audiokniha V ledovém sevření nemá chybu.

Hodnocení: Kniha 88 % Audiokniha 90%

Jan Procházka

Audiokniha V ledovém sevření

Délka:10 hodin 3 minuty

Autor:Jakub Mařík

Interpret:Luboš Ondráček

Kategorie:Fantasy a sci-fi

Vydavatel:AudiotékaMystery Press

Série:UTSS Salamis

https://audioteka.com/cz/my-shelf/audiobook/v-ledovem-sevreni

Kniha V ledovém sevření

Série

UTSS Salamis 2.

Žánr

RományLiteratura českáSci-fi

Vydáno

2021, Mystery Press

Počet stran

304

Jazyk vydání

český

Autoři obálky

Lukáš TumaTomáš Flak

Vazba knihy

měkká / brožovaná

ISBN

978-80-7588-247-9

https://www.mysterypress.cz/v-ledovem-sevreni/

Bleskový rozhovor s autorem
IMAGE:

AHOJ. TENHLE ROZHOVOR SE BUDE TOČIT PŘEDEVŠÍM KOLEM UTSS SALAMIS A TAKÉ KOLEM AUDIOKNIH, PROTOŽE TVÉ PŘÍBĚHY SI ZÍSKÁVAJÍ OBLIBU I MEZI JEJICH POSLUCHAČI.

ZAČNEME HNED ZOSTRA. SÉRIE O UTSS SALAMIS JE MILITARY SCI-FI. TAKŽE, KDE SE VZAL TEN NÁPAD NAPSAT MILITARY SCI- FI ODEHRÁVAJÍCÍ SE VE VESMÍRU?

Ve stínu slunce ve skutečnosti ani nezačala jako military, původní verze byla jen detektivní povídka v prostředí poškozené válečné vesmírné lodi. Postupně však přibyl motiv záškodníka, role nepřátelské lodi se zvětšovala a nakonec se z toho přirozeně vyvinula military sci-fi obohacená o detektivní linku.

JAN MARHOUL, RENA KALLIRISOVÁ, THÁKUR GELU, SALAMIS. TĚCH JMEN A NÁZVŮ LODÍ I POSTAV JE HROZNĚ MOC. MÁŠ NA JEJICH TVORBU NĚJAKÝ SPECIÁLNÍ TRIK, NEBO JAK JE VYBÍRÁŠ?

U jmen postav je to rovným dílem záměr, náhodné vybírání v různých internetových seznamech a popkulturní a historické narážky. Třeba Rena Kallirisová musela být Řekyně, protože celá první kniha je jeden velký odkaz na bitvu u Salamíny, kdy se menší loď s řeckou kapitánkou utká s mnohem silnějším plavidlem pojmenovaným po blízkovýchodní dračí bohyni. A na druhé straně jen pak šéfinženýr Doohan, jehož jméno by měl poznat každý pravověrný fanoušek sci-fi. U lodí to pak bylo mnohem jednodušší. Křižníky Dragon se jmenují po místních dracích, třída Victory po slavných námořních bitvách, Explorery podle méně známých cestovatelích a tak dále. A od druhého dílu k tomu přibylo i zvažování, jak se ta jména vyslovují, abych s nimi příliš netrápil Luboše Ondráčka, který je načítá. Trojku jsem kvůli tomu i přesunul z indické stanice na jihoamerickou, protože průzkumná loď Francisco Moreno půjde přes jazyk určitě lépe než původní Bimal Muhkerjee.

KORZÁŘI K OVLÁDNUTÍ SVÝCH PROTIVNÍKŮ POUŽÍVAJÍ NANITY. KDYŽ ČTU O TOM, JAK JEJICH POMOCÍ OVLÁDAJÍ LIDI, LEDNÍ MEDVĚDY ČI SNĚŽNÉ OPICE, ŘÍKÁM SI, ŽE JE TO STRAŠNĚ COOL TECHNOLOGIE. MYSLÍŠ, ŽE PRÁVĚ V NANOTECHNOLOGIÍCH JE BUDOUCNOST LIDSTVA?

Přestože nanotechnologie v mé tvorbě nebývá vykreslována zrovna v nejlepším světle, kromě korzárských nanitů jsem s její pomocí v povídce Echidnino vejce vytvářel i lidožravá starověká monstra, myslím si, že je to obor s velkým potenciálem. Tedy pokud se k němu nenachomýtne šílený vědec. Ti, jak známo, dokáží zneužít i tak nevinné obory jako pěstování rajčat.

TAHLE OTÁZKA BUDE OSOBNÍ, ALE JÁ DOUFÁM, ŽE MĚ S NÍ NEPOŠLEŠ NA DRUHÝ KONEC GALAXIE. KDYBY NEDEJ BOŽE SALAMIS ZTROSKOTALA NEDALEKO TVÉHO BYDLIŠTĚ A MUSELA BÝT DEJME TOMU TÝDEN V SERVISU, KTERÉHO Z ČLENŮ POSÁDKY BYS NA TĚCH SEDM DNÍ UBYTOVAL U SEBE DOMA? NEBO JEŠTĚ JINAK. MÁŠ V POSÁDCE SALAMIS NĚJAKÉHO SVÉHO OBLÍBENCE? A NAOPAK, KOHO BYS KE SVÉMU STOLU ROZHODNĚ NEPOZVAL?

Zapeklitá otázka.
Nabízí se pozvání některé z nezadaných dam, ale vzhledem k tomu, že jsem starý mládenec, by musely ztroskotat krátce po vánočním úklidu nebo dát vědět pár dní předem, abych se mohl řádně připravit. Z toho důvodu padne volba na rotmistra Coldwella, se kterým by se dalo dobře posedět a pokecat. A pozvání bych si asi rozmyslel u zastupující doktorky Tuatiové. Jízliví cynici se sice skvěle píší, ale trávit s ní týden v jednom bytě bych nechtěl.

PŘI ČTENÍ KNIHY V LEDOVÉM SEVŘENÍ JSEM MĚL NEODBYTNÝ POCIT, ŽE SLEDUJI MODERNÍ VERZI DOBRODRUŽNÝCH PŘÍBĚHŮ SLAVNÝCH POLÁRNÍKŮ. OSTATNĚ I ZTROSKOTANÁ LOĎ, KTEROU POSÁDKA SALAMIS NAVŠTÍVÍ, NESE JMÉNO JEDNOHO Z NICH. BYLA PRO TEBE INSPIRACÍ NĚKTERÁ Z TĚCH SLAVNÝCH POLÁRNÍCH VÝPRAV, NEBO JSI SVĚT, V NĚMŽ SE PŘÍBĚH TVÉHO DRUHÉHO ROMÁNU ODEHRÁVÁ, ZVOLIL PRO JEHO NESPORNOU ATRAKTIVITU A DRSNOST?

Tak napůl. Jako kluk jsem měl rád Trosečníky polárního moře od Františka Běhounka, ze kterých jsem si odnesl důležitou životní lekci, že přežívat se dá i čistě na čokoládě.  Povídek s polárními náměty jsem pak vymyslel několik, ale žádnou jsem nedotáhl do konce. Myslím, že i nápad s mimozemskými ledními medvědy je obdobně starý, i když nemalým dílem k němu přispěl i mnohem novější Simmonsův Terror. Polární prostředí však nakonec vyhrálo hlavně díky tomu, že ztroskotání na zamrzlém moři nabízelo zajímavější možnosti než ztroskotání na poušti nebo v pralese.

KONEČNĚ SE DOSTÁVÁME K AUDIOKNIHÁM. CO TY A AUDIOKNIHY? MÍJÍ TĚ TOHLE V POSLEDNÍ DOBĚ TAK POPULÁRNÍ MÉDIUM, NEBO JSI PILNÝM POSLUCHAČEM? A POKUD POSLOUCHÁŠ, TAK PŘI JAKÉ ČINNOSTI? (MNOZÍ Z AUDIOKNIŽNÍCH NADŠENCŮ POSLOUCHAJÍ SVÉ OBLÍBENÉ PŘÍBĚHY TŘEBA PŘI CESTĚ AUTEM, NEBO PŘI BĚHÁNÍ.)

Přiznávám, že míjí. Já vždy četl hodně rychle, když jedu vlakem z Teplic do Prahy, musím si brát na cestu knížku a většinou ji mám přečtenou už během zpáteční cesty. Proto si příliš nedokážu představit, že bych sedm hodin poslouchal knížku, kterou bych měl přečtenou za dvě a půl.

U AUDIO KNIH JEŠTĚ NA CHVILKU ZŮSTANEME. KAŽDÁ AUDIOKNIHA STOJÍ A PADÁ NA NARÁTOROVI. OBA DVA DÍLY SALAMIS NAČETL PRO AUDIOTÉKU HEREC LUBOŠ ONDRÁČEK. POSLOUCHAL JSI JÍM NAMLUVENÉ KNIHY, A POKUD ANO, JAK JSI S NARÁTORSKOU PRACÍ PANA ONDRÁČKA SPOKOJEN?

Jsem velmi spokojený, pan Ondráček je namluvil skvěle. Jen jsem zatím vždy poslouchal pouze pár prvních kapitol a celé audioknihy si schovávám, až dokončím kompletní pentalogii. Já si všechny hovory postav přehrávám v hlavě a nechci riskovat, že mi nějaká postava začne mluvit trochu jiným stylem, než na jaký jsem si ji nastavil na začátku.

PROSLÝCHÁ SE, ŽE PRACUJEŠ NA TŘETÍM DÍLE. MŮŽEŠ NÁM PROZRADIT NĚCO MÁLO Z TOHO, NA CO SE MŮŽEME TĚŠIT? NEBO JE TOHLE TÉMA TABU, JE NA NĚJ UVEDENÉ INFORMAČNÍ EMBARGO A TY NESMÍŠ ANI NAZNAČOVAT?

Nejenže se to proslýchá, ale můj nakladatel Tomáš Němec to dokonce několikrát veřejně tvrdil, tak to musí být pravda. Nebo tomu alespoň upřímně věří. Informační embargo na mě žádné neuvalil, to jsem naopak já uvalil minule na něj, kdy se nesmělo zmiňovat nic za desátou kapitolou. Jsem totiž zapřisáhlý nepřítel anotací, které se nestydí vyzrazovat zvraty i z druhé poloviny knihy. Zatím tedy mohu říct jen to, že čtenáře čeká setkání se staviteli mimozemské lodě z Marzanny-3, Korzárům se naše potenciální bratříčkování nebude vůbec líbit a také se vyřeší jedna dějová linka, která se začala ve Ve stínu slunce. A k tomu spousta výbuchů, soubojů, dramatických situací, statečných děv a udatných mužů, a protože se mi tam nepodařilo vpašovat tisíc slonů, bude tam jako cena útěchy alespoň spousta chapadel. Detaily si však zatím nechám pro sebe. V prvé řadě nechci čtenářům zkazit překvapení a za druhé z velké části ani neexistují, protože mé startovní osnovy pro celou knihu mívají sotva jednu stránku a děj celé kapitoly bývá shrnut do krátké poznámky jako: Gelu vs. medvěd (nezapomenout na kukri).

Děkujeme za rozhovor.

FOTO: Mystery Press

 Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.