banner
banner

Ačkoli je venku vedro jako v peci, Jan Procházka strávil Zimu v Thonnierice

Ačkoli je venku vedro jako v peci, Jan Procházka strávil Zimu v Thonnierice
11.07.2018
Ačkoli je venku vedro jako v peci, Jan Procházka strávil Zimu v Thonnierice

Kdo by neznal Vladimíra Šlechtu a jeho Krvavé pohraničí?

No dobře.

Tak tedy pro ty nezbedníky, kteří ho ještě neznají. Krvavé pohraničí a Gordonova země je cyklus příběhů odehrávajících se ve světě, kde jsou elfové, trpaslíci, orkové a prastaré artefakty. Především je to ale svět, kde se potkávají, utkávají a snaží přežít party dobrodruhů. Jedním z nejznámějších byl Thompson. Právě jeho potomkům věnoval Šlechta svůj poslední (a podle svých slov závěrečný) román Kukaččí mláďata.

Krvavé pohraničí next generation.

Kukaččí mláďata nás seznámila s partou mladých lidí, kteří na pozadí náboženské revoluce v Thonnierice prožívají nejen svá dobrodružství, ale také zjišťují, že jsou levobočky výše zmíněného slavného hraničáře. A ačkoliv autor tvrdil, že se do Thonnieriky a do Pohraničí nevrátí, letos pod křídly svého kmenového nakladatelství Brokilon navštívil Thonnieriku znovu.

Dobré kukačky se vracejí.

Thonnierika se vzpamatovává z brutálního pokusu o náboženský převrat, mladý (císařem ještě stále neuznaný) král Daniel si zvyká na svou novou roli a Thornel Schank je vyslán spolu se svými přáteli zpět do Thonnieriky, aby zkusil obnovit vyzvědačskou síť vytvořenou před časem právě jeho nepřiznaným otcem, a také aby podpořil mladého krále. Že se po svém návratu do města budou on i Justýna, Coelin a ve finále i Zirri a novopečený král Danny muset popasovat s mnohem těžším úkolem, se ukáže poměrně záhy. Někdo totiž vypálil městskou sýpku a zavraždil velitele městské stráže. A navíc (Jak by řekl Richard Stark) „Winter its comming…“

Autor i nakladatel se dušují, že Zimu v Thonnierice lze číst jako samostatný román, čemuž pomáhá úvodní shrnutí děje Kukaččích mláďat a seznámení s postavami. To je samozřejmě bohulibé a vstřícné vůči novým potenciálním čtenářům, ale staří kozáci moc nadšeni nebudou. Záhy se však dočkají, protože již v druhé kapitole se naši hrdinové dostávají do města a vypuká detektivní pátrání. Zatímco se Thornel a spol. snaží rozmotat zašmodrchaný případ, zbude čas i na řešení vzájemných vztahů a jedné či dvou vedlejších dějových zápletek.

Autor, stejně jako ve svých předchozích knihách, staví na interakci postav, jejich vzájemně propletených vztazích a především dialozích, které posouvají děj dopředu stejnou měrou jako jejich činy. Šlechta vždy šetřil magií a i ve své poslední knize ji využívá poskrovnu. Dokonce i čistě akčních scén je pomálu, (ovšem když už se tu a tam nějaká objeví, tak stojí za to). Přesto se při čtení nebudete nudit. A než si to uvědomíte, zjistíte, že jste obrátili poslední stránku a je konec.

Zima v Thonnierice mi znovu potvrdila, že Vladimír Šlechta umí své příběhy vyprávět se stejnou suverenitou, ať jde o dobrodružství Thompsona, nebo jeho potomků.

Přesto si myslím, že si knihu užijí více ti, kdo mají načtená Kukaččí mláďata a starší autorovy texty Nejlepší den pro umírání a Válečná lest.

91% Jan Procházka

Série: Krvavé pohraničí
Žánr: Romány, Literatura česká, Fantasy
Vydáno: 2018, Brokilon
1. vydání originálu: 2018
Počet stran: 370
Autor obálky: Tomáš Flak
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7456-398-0Kam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce nejlepší filmy ke stažení. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty a hledáte články o inspirativních osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránky JsmeUspesni.cz.

Děkujeme, že jste navštívili stránky scifi a fantasy e-magazínu Vanili.cz. Mějte fantastický den a přijďte zas!

 

 

Navštivte sekci SCI-FI QUEST pro ortodoxní scifaře!

Vychutnejte si speciální rozhovory se speciálními hosty Michala Březiny.

Vstoupit