UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Ví tu někdo, kdo je Han Solo?

Ví tu někdo, kdo je Han Solo?
18.06.2018

„I have a bad feeling about this.“ Han Solo

Řečnická otázka v titulu mé neukázněné recenze si žádá odpověď,

nu, a v případě skalních fanoušků filmové řady Hvězdné války je jí veselý smích. Han Solo je samozřejmě jednou z hlavních postav této Georgem Lucasem kdysi vysněné infantilní ságy a ztvárnil jej herec Harrison Ford. První film se objevil roku 1977 a on i jeho následovníci vydělaly neskutečné peníze, staly se objektem nefalšovaného kultu a zůstává otázkou, zda by se nová a nová pokračování netočila i po konci tohoto našeho světa, až slunce vyhasne.

Koncem druhé dekády dvacátého prvního století, kdy už práva na fenomén (a říši hraček) vlastní studio založené kdysi Waltem Disneym, došlo i na jistě už dávný nápad zmapovat život Hana Sola do chvíle, než se etabloval jako mírně ambivalentní, ale v podstatě kladný hrdina ve snímku číslo jedna. Inu, do toho. Scénáře se ujali Jonathan a Lawrence Kasdanovi, režijní taktovky Ron Howard (jehož předchůdci na stejném postu byli propuštěni), a když bylo dílo schváleno a došlo na premiéru, všichni jako obvykle čekali milionové a miliardové zisky; ale ty se nekonaly. Solo: A Star Wars story se naopak stal prvním produktem řady, který si na sebe zatím nevydělal. Proč?

Ptejme se raději, jak mohly tak neskutečně uspět filmy předchozí, a důvodů je řada a byly už vícekrát analyzovány na spoustě stran, v podstatě však se dá říct, že Lucas odpověděl na hlad po pohádkové fantasy, který tu byl vždycky (u velké části obecenstva i čtenářstva) a kterýžto opět probublal na svobodu po deziluzi z dobytí Měsíce.

„Tvrdá“ sci-fi, jakou uměl Clarke, se v posledních desetiletích vůbec potýká s žánrem někdy až neuvěřitelných fantasmagorií, kdy je v rámci podivných pravidel možné vše, a fakticky sci-fi opakovaně podléhá; a souvisí to i se všeobecným úprkem lidstva do virtuální reality, který by nakonec vážně mohl vyvrcholit ve stylu Spielbergova Ready Player One, o kterém jsem zde již psal.

Zvlášť Star Wars byly ovšem svým guru Lucasem namíchány a protřepány excelentně, takže nezaujaly jen děti, nýbrž ohromily a ohromují i statnou várku dospělých. Jejich scénáře stavěly přitom vždy na až archetypických příbězích a dodržely vše, co předtím Hollywood testoval po sedmdesát let, přičemž ještě COSI přidaly. Ale „s jídlem roste chuť“ a Disney začal další a další filmy přímo chrlit. Snad proto také došlo k jisté únavě materiálu alias diváctva a skoro se zdá, že se film Solo bude muset zahojit na prodeji přidružených hraček.

Ale mezi finanční propadák a opravdu nepodařený výtvor nesmíme klást rovnítko, ba někdy vše funguje právě naopak. A půjdete-li tedy na Sola s vědomím, že neuspěl (asi jako já jsem šel se synem), budete zatroleně zaskočeni. A jak to? Uvidíte totiž spádný milostný příběh (cudného charakteru) se silným ženskými (a to i robotickými) postavami a se solidně, ne-li přímo skvěle načrtnutými, neřku-li propracovanými charaktery. A to, co se semele na plátně, vás vtáhne a pohltí, asi jako nějaká améba anebo k pohlcování zřízená černá hvězda. Nu, a možná už ani nevydechnete. Co víc, dokonce budete proti své vůli dojati a podlehnete tónům s klasickými Williamsovými motivy. Film se prostě povedl a co ještě víc, nikde jsem si nevšiml ani žádných náznaků toho, že by museli šetřit. Jest to podívaná, je to i drama a je to ovšem i slzopudná love story. Nějaké ty zrady přijdou, ale tak to ve válce chodí. A u žen. A jistěže se prvořadě cílí na staré fanoušky, nicméně nepochybujte, že neodolají ani dnešní pětiletí. Tvůrci to dovedou zařídit. Neponechali nic náhodě a dle mého názoru se utkali s jediným skutečně kardinálním problémem.

Tušíte možná jakým. Jak sehnat herce, který vypadá jako mladý Ford, a současně umí dobře hrát.

Ten úkol se, myslím, ukázal jako nesplnitelný, nicméně Alden Ehrenreich v hlavní roli je pro mě pořád tisíckrát lepší než jakýkoli digitálně vygenerovaný Harrison Ford z časů, kdy točil filmy typu Smutní hrdinové, anebo ještě dřív. Byl tu žádán věk „okolo pětadvaceti“, i stal se mladý herec důstojným Harrisonovým předchůdcem či následovníkem, podle toho, jak to berete. A autoři? Splnili víc i méně podvědomé touhy většiny vnímatelů, když jim názorně předvedli, jak a kdy přišel hrdina k příjmení „Sólo“, anebo první jeho setkání s chlupatým Chewbaccou, budoucím parťákem. Či moment, ve kterém získá (vyhraje!) svou vesmírnou loď Millenium Falcon. „Jo, a tak to vážně bylo!“ vyhrkne nejspíš onen skalní fanoušek. „A já vám to přece říkal.“ A nejinak si to prý představoval.

Už jinou kávou ovšem je zde přítomná žena, a tedy bytost, v které se - slovy písně - „kdekdo splet“. A bylo by jistě překrásné natočit Sola jako kosmicky nekonečný milostný příběh, avšak to by neodpovídalo pozdějšímu charakteru už dospělejšího hrdiny a nalomenému srdéčku. A tak musí být zklamán, nebo aspoň do jisté míry, a musí být onou dívčinou zrazen, i když třeba ne úplně. A jest to prvek, který připomene i sekvence řady bondovek, a... A... A vlastně buďme rádi. Přibližuje tuto pohádku realitě a oddaluje film od potenciální možnosti, že by se stal kýčem. Slova „ať tě provází síla!“ tu přitom snad ani jednou nezazní a buďte si naprosto jisti, že i kdyby film zhlédl někdo, kdo dosud o univerzum Hvězdných válek ani malíkem nezavadil, pochopí vše. Vše. A bude mu to vše dokonce dostatečně kvalitním startem pro průzkumů už dříve natočeného materiálu.

Asi nebylo tak úplně lehké tohle dokázat, nicméně povedlo se a Solo funguje i jako samostatná jednotka, kterou bych s klidem nazval „fantasy western“. Možná jsem blázen, avšak nemám z tohoto pop-díla nijak špatný pocit; a to navzdory tomu, že jeden z hrdinů tu nepochybně propadl i fyzické lásce k ocelové robotce!

Solo: A Star Wars Story. USA 2018. Scénář Jonathan a Lawrence Kasdanovi. Režie Ron Howard. Hrají Alden Ehrenreich, Woody Harrelson, Emilia Clarke, Clint Howard a další. 135 minut

Článek vytvořil Ivo FenclKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.