UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Recenze hororu Blair Witch: 20 let poté

Recenze hororu Blair Witch: 20 let poté
26.03.2017

Přečtěte si recenzi filmu Blair Witch: 20 let poté od našeho krutopřísného redaktora Zikiho!

Tak právě jsem zjistil, že od původní Záhady Blair Witch je to už 18 let. Takže kromě zjištění, že už jsem starej, mě nejvíce zajímalo, jak to je vlastně s found-footage formou v dnešní době, když to už není překvapivé ani novátorské pojetí natáčení filmů. Fanoušci hororů jistě viděli všechny ty Paranormal activity, Ghouly atd. Může to dneska ještě vůbec někoho vyděsit nebo už je to přežitek? Na to se pokusím odpovědět níže.

První zmínka o tomhle filmu byla ta, že vzniká nějakej film pod názvem Woods a že by to mohla být pecka. No a najednou z toho bylo pokračování Záhady Blair Witch po 20 letech. Trochu to na mě působilo, že si tvůrci nebyli jistí, jestli na to někdo přijde, tak to připíchli k historce o čarodějnici z Blair (podle tržeb to nevyšlo tak jako tak).

Podle časové osy by měl být Blair Witch: 20 let poté sequel, ale již od začátku mi to dost připomínalo původní film takže spíš reboot? No možná něco mezi. Začínáme tím, že bratr Heather Donahue, to jest ztracená hrdinka původní Záhady Blair Witch, najde na netu nové záběry nalezené v Černém lese, kde si myslí, že vidí svou ztracenou sestru. S kamarády tedy vyrazí sestru najít.

Rovnou napíšu, že všichni "hrdinové" jsou dost nesympatičtí, takže možná někde v koutku duše jim to, co je čeká, i přejete, minimálně namachrovanýmu černochovi (jméno si fakt nepamatuju, ačkoliv bylo v průběhu filmu mnohokrát hystericky voláno). Po prvotní ožíračce (jedno z mnoha klišé ve filmu - protože když jedu do lesa, tak se nejdřív pořádně zleju, pač kocovinka na čerstvém vzduchu je nejlepší věc) navštíví týpka, který dal nové záběry na net. Ten překecá naší partičku, aby ho s přítelkyní vzali s sebou.

O proti původnímu filmu, kde se natáčelo na dvě starý, vypůjčený kamery, je naše partička vybavena moderními digitálními kamerami, miniaturními za ucho a s GPSkou. Dokonce mají i dron (asi jen kvůli tomu, že je to in, protože je jim na nic). V tomhle ohledu je vidět, že za 20 let technika dost pokročila. Takže vybavení máme, tak hurá do lesa.
První den je to samá srandička a samozřejmě shrnutí, o čem je vlastně původní legenda o čarodějnici z Blair. První zranění při brodění řeky. Protože nejlepší nápad je sundat si boty (asi aby se nenamočili, i když zbytek věcí klidně vykoupu). První nocovačka, kdy zjistíme, že pokud jste černoch, tak ze zásady neumíte postavit stan a první bu bu bu. To spočívá v tom, že je něco nerozpoznatelnýho slyšet z lesa. Ráno najdou kolem stanů pár klacíkových panenek, známých z prvního filmu. Všichni se bojí a tak hurá pryč.

Cestou k autům zjistí, že to nebyla čarodějnice, kdo si chce hrát na loutkoherce, ale jejich místní průvodci, kteří v tom lese snad ani nikdy nebyli, proto nepřekvapí, že jsou všichni náhle ztraceni.

Pak to začíná mít trochu spád, což znamená, že oproti originálu zjistí, že už se jaksi nerozednívá a je pořád tma, což značí, že se dá strašit vlastně už pořád. Sice je stále nějvětší strašení v tom, že někdo hrozně řve a strká do kamery a novinkou je praskání stromů a lítání stanů. Je to přeřvaný, ale tím, že tu absentuje hudba, je to asi normální. Přijde na řadu první smrt a světe div se - umře černoch (mrk mrk to není v žádném případě další klišé ). I když vlastně toho moc nevidíme. Následuje moment, co jsme v jedničce opravdu neviděli a to je viditelná smrt. Je rychlá, ale fakt super! Ještě se tu objeví nějaká ta nechuťárna a další umírání. Mám to nějaký dlouhý, tak to trochu popoženu...

Pokud to doposud bylo kulantně řečeno trochu nudný a předvídatelný, tak v posledních patnácti minutách nám tvůrci šlápli na plyn a je to jednoduše pecka. Objevuje se tu baráček z jedničky a tentokrát tu strávíme víc než jen pár vteřin. Lítá se tu z půdy do sklepa a zpět (zahlídneme i něco navíc - že by "Babu Jagu"?) , a nakonec to všechno skončí úplně stejně jako původní film. To snad ani není spoiler, protože tohle jinak ani skončit nemohlo. Otázkou je, jestli nějaký ukazování bubáka trochu nekazí dojem z filmu. Přece jenom původní námět nic neukázat, ať si divák domyslí kdo a co, byl asi účelnější. Ale jestli to byl poslední díl (v což doufám) - možná nám tu čarodějnici mohli ukázat na férovku a na dýl než asi milisekundu.

Shrnutí je následující. Jednička měla fenomenální reklamní kampaň a vlastně to byla událost. Blair Witch po dvaceti letech je svižnější (alespoň v poslední čtvrthodince) než původní Blair Witch, je to stejně uřvaný a roztřesený a já do toho lesa zase pár týdnů rozhodně nepůjdu. Ten kdo tomu dává odpad nebo nulový hodnocení, je podle mne úplně mimo.

Found-footage forma už trochu vyčpěla, ale k tomu hororu se pořád hodí. Jen doufám, že tohle bylo rozloučení s tímto fenoménem, protože podle mě už není co dál rozvíjet, jen se motat v lese, teda v kruhu.

Za mě 6/10
Ziki - milovník hororů a redaktor magazínu Vanili.cz

Film na DVD si můžete koupit v eshopu MAGICBOX.cz:

Přejít do eshopu.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.