UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

KARLOVARSKÝ FESTIVAL OCENÍ SVĚTOVĚ UZNÁVANÉHO SKLADATELE JAMESE NEWTONA HOWARDA

KARLOVARSKÝ FESTIVAL OCENÍ SVĚTOVĚ UZNÁVANÉHO SKLADATELE JAMESE NEWTONA HOWARDA
27.04.2017

Hudební skladatel James Newton Howard, autor hudby k tak legendárním titulům jako Pretty Woman, Šestý smysl, Batman začíná nebo série Hunger Games převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Hudební skladatel James Newton Howard, autor hudby k tak legendárním titulům jako Pretty Woman, Šestý smysl, Batman začíná nebo série Hunger Games, bude hostem 52. ročníku MFF Karlovy Vary, kde na slavnostním zahájení převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Veřejnost se bude moci s uznávaným autorem filmové hudby a dirigentem setkat v rámci slavnostního zahajovacího koncertu před hotelem Thermal. James Newton Howard bude osobně řídit ve světové premiéře provedení části své hudby k pokračování filmu Fantastická zvířata a kde je najít v podání Českého národního symfonického orchestru.

James Newton Howard v současné době připravuje své první koncertní turné. Koncert The 3 Decades of Music for Hollywood připomene prostřednictvím hudby, mluveného slova a videoukázek významné momenty jeho kariéry.

Provede - spolu se symfonickým orchestrem a více než stočlenným sborem - diváky jak svou současnou uměleckou tvorbou, tak hudbou ze známých filmových hitů. Podělí se o zkušenosti z práce na nejúspěšnějších hollywoodských snímcích filmové historie a také je prostřednictvím ukázek připomene.

Turné proběhne v listopadu 2017 a navštíví dvacet největších evropských měst. Premiéra se bude konat 3. listopadu 2017 v Royal Albert Hall. Koncerty se uskuteční i v Praze, Krakově, Varšavě a Budapešti.

James Newton Howard patří k nejvšestrannějším skladatelům filmové hudby současnosti. Jeho kariéra trvá přes třicet let. Složil hudbu k více jak 120 filmům, šestkrát byl nominován na Cenu Akademie za nejlepší hudbu k filmům Odpor (Defiance), Michael Clayton, Vesnice (The Village), Uprchlík (The Fugitive), Pán přílivu (The Prince of Tides) či Svatba mého nejlepšího přítele (My Best Friend’s Wedding) a dvě nominace získal za písně k filmům Junior a Báječný den (One Fine Day). Má čtyři nominace na Zlatý Glóbus - za impozantní libreto k úspěšnému remaku Petera Jacksona King Kong, za symfonické libreto k filmu Odpor (Defiance) a písně z filmů Junior a Báječný den (One Fine Day).

James Newton Howard získal v roce 2009 Cenu Grammy (společně s Hansem Zimmerem) za hudbu k filmu Temný rytíř (The Dark Knight). Na Grammy byl nominovaný také za hudbu k filmu Krvavý diamant (Blood Diamond) a za píseň z filmu Báječný den (One Fine Day). Obdržel cenu Emmy za titulní píseň k seriálu Andreho Braughera Gideon’s Crossing a dvě další Emmy nominace za nejlepší titulní píseň k seriálu Pohotovost (ER) a píseň k seriálu Vinga Rhamese Men. V roce 2008 ho za práci na filmech Soukromá válka pana Wilsona (Charlie Wilson’s War), Michael Clayton a Já, legenda (I Am Legend) World Soundtrack Award Akademie jmenovala filmovým skladatelem roku.

Jeho úspěch je odrazem bohaté hudební tradice. Inspirovaný babičkou, která byla houslistka, začal už ve čtyřech letech hrát na klavír. Po studiu na Music Academy of the West v Santa Barbaře a během studia na USC School of Music, obor klavírní tvorba, absolvoval studia hry v orchestru pod taktovkou legendárního Martyho Paiche.

Ačkoli je jeho vzdělání spíše klasické, zaměřuje se hlavně na rockovou a populární hudbu, a byla to právě práce v popové oblasti, která mu umožnila rozvinout talent jako muzikantovi, skladateli a producentovi. Spolupracoval s největšími osobnostmi současného popu, jako jsou Elton John, Crosby, Stills & Nash, Barbra Streisand, Rod Stewart, Diana Ross, Olivia Newton-John, Randy Newman nebo Chaka Khan a řada dalších.

V roce 1985 dostal nabídku na hudbu k svému prvnímu filmu Head Office. Od té doby vytvořil hudbu k filmům různých žánrů. Jsou mezi nimi například všechna čtyři pokračování série Hunger Games, akční snímky Bourneův odkaz (The Bourne Legacy), Collateral, Smrtící epidemie (Outbreak), kultovní Batman začíná (Batman Begins), s režisérem M. Nightem Shyamalanem spolupracoval na filmech Šestý smysl (The Sixth Sense), Vyvolený (Unbreakable), Vesnice (The Village) a Znamení (Signs), v jeho filmografii nechybí psychothrillery jako Volný pád (Falling Down), Prvotní strach (Primal Fear), Ďáblův advokát (The Devil’s Advocate), ani komedie Dave a především královna romantiky Pretty Woman a mnoho dalších. V roce 2016 složil hudbu k snímku podle J. K. Rowlingové Fantastická zvířata a kde je najít (Fantasic Beasts and Where to Find Them). Nyní pracuje například na hudbě k snímku studia Disney The Nutcracker and the Four Realms a dále k filmům Inner City s Denzelem Washingtonem a Red Sparrow s Jennifer Lawrence.

James Howard se kromě filmové a televizní hudby věnuje významně i skládání hudby klasické. Od respektovaného sdružení ASCAP (The American Society of Composers, Authors and Publishers) získal cenu Henry Mancini Award za celoživotní přínos. Stejně tak získal v roce 2016 Cenu za celoživotní přínos společnosti BMI (Broadcast Music Inc.).
(Foto: Mark Hanauer)Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.