UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Fantastické Fantasy Filmové filharmonie

Fantastické Fantasy Filmové filharmonie
03.05.2019

Harry Potter, Narnie, Avatar, Barbar Conan - to jsou jen některé z titulů, které zazněly na koncertě Fantasy v pražském Rudolfinu.

Program to byl pestrý, poutavý a mnoho sliboval. Možná i proto sál před začátkem koncertu pulsoval očekáváním. A Filmová filharmonie posluchače nezklamala.

Pojďme ale hezky popořádku. Orchestr nenechal nic náhodě a koncert otevřel kultovní hudbou z Pána Prstenů. Sebejistě, svižně. Mezi posluchači jen málokdo tyto melodie neznal - a ať už šlo o dramatický začátek, hravá hobití témata či kovové dunění Železného pasu, muzikanti je odehráli s tou přesnou dávkou emocí. Vůbec poprvé ale v této suitě s Filmharmonií vystoupil i chlapecký pěvecký sbor Bonifantes, který závěru dodal to správné mrazení.

Po první skladbě si vzal slovo moderátor Jan Maxián, v jehož hlase mnozí diváci správně rozpoznali českého Froda. Pro tento koncert snad neexistovala lepší volba moderátora. Nejen, že je Maxián proslulý na dabérské scéně, ale má i bohaté zkušenosti z filmové a hudební branže. Vyprodané Rudolfinum pro něj tak nebylo sebemenší překážkou.

Hned poté nasadil orchestr tři programové novinky - Harry Potter a Relikvie smrti, Barbar Conan a Faunův labyrint. Zatímco ne tak často hraná hudba ze sedmého dílu Harryho Pottera potěšila, Barbar Conan naprosto ohromil. V plné síle s k orchestru přidal pěvecký sbor Filmové filharmonie a zatlačil posluchače do sedaček. Monumentální hudba skladatele Basila Poledourise jakoby v síle stále narůstala - až do překvapivého konce, kdy nepřišel wow efekt posledního triumfálního výkřiku, ale klid a překrásné víření tympánů do ticha.

Faunův labyrint se snovým sólovým vokálem sbormistryně Lenky Dandové a ženským sborem objal sál s tichou a tesknou důstojností, kterou pak vystřídalo svižné tempo Alenky v říši divů. I tady se pěvci parádně ukázali - jak ti velcí, tak ti malí.

První polovinu pak zakončily známé melodie z filmu Jak vycvičit draka. Majestátní téma This is Berk vystřídalo irsky znějící See You Tomorrow, kde se vytáhli pro změnu houslisté. Hráli s lehkostí, i když party měli - zejména podle množství not a rychlého komíhání smyčců - dost náročné.

V rámci přestávky se diváci mohli už tradičně vyfotit s cosplayery - tedy lidmi převlečenými za postavy z filmů. A kdo by nechtěl obrázek s dospělým Harry Potterem nebo šíleným Kloboučníkem!

Druhou polovinu otevřela hudba z filmu Willow, tedy další programová novinka. Následovaly tři skladby z filmu Mumie, které přenesly posluchače do orientálních krajin, výrazných bicích, nebo třeba zajímavých zvuků kláves.Po mohutném zvuku Mumie si všichni, včetně posluchačů, mohli oddechnout u klasiky, která v repertoáru Filmharmonie zazněla také poprvé - Střihoruký Edward. Diváci se díky valčíkovému rytmu mohli přenést zpět do romantického příběhu a vzpomenout na ikonickou scénu osekávání ledové sochy.

Hned nato přišly Letopisy Narnie. Dominovaly především žestě - trumpety, pozouny a tuba, společně s bicími a sborem, který se do toho patřičně opřel. Jeden z dramatických vrcholů druhé poloviny.

Avatar přišel v naprostém tichu. Nenápadně ho otevřel speciálně vytvořený zvuk kláves. Pak v celém Rudolfinu mohlo být slyšet spadnout špendlík - a přesto hrála hudba. Perfektní moment, který publikum rozechvěl. A emoce přicházely dál a dál ve vlnách, jak se přidával sbor i orchestr. Působilo to, jako by všichni na pódiu dýchali a cítili jako jeden, vedeni až téměř tanečními gesty dirigenta Chuheie Iwasakiho. Po návratu z Pandory už zbýval poslední titul - Piráti z Karibiku, ne ale ta notoricky známá témata. Přesto to každý okamžitě poznal. Hravé, trošku přiopilé melodie uvedla nejdříve koncertní mistryně violoncell Alena Šístková. Bylo vidět, že nejen ji tohle hraní nesmírně baví. A potom přišla naprostá pecka - Kraken a varhany Davyho Jonese! Poprvé za celou dobu působení Filmové filharmonie v Rudolfinu totiž zazněly místní varhany. Při monumentálním sólu se publikum přeneslo na přízračnou loď kapitána Davyho Jonese a prožívalo jeho smutky i zlost. Kdo ale čekal, že celá tahle dramatická, epická hudba skončí neméně mohutně, velmi se spletl. Drama se změnilo v tichý dovětek plný bolesti. Nikdo ani nedýchal a potlesk se dostavil s oním krásným zpožděním, které znamená, že publikum muselo hudbu a emoce dovstřebat. O to byl pak hlasitější a delší.

Po standing ovation si vzal slovo jako už tradičně a vtipně dirigent Chuhei Iwasaki. Tentokrát vybaveným mikrofonem roztomile prozradil, že je připraveno více přídavků. První byl hravý Petr Pan a poslední skladba večera byla z filmu Nekonečný příběh.

Co závěrem? Vyprodané Rudolfinum se v sobotu vydalo na hudební výpravu do fantazijních světů. A tuto cestu můžeme shrnout ve čtyřech F: Fantastické Fantasy Filmové filharmonie.

Účinkovali:

Filmová filharmonie a pěvecký sbor Filmové filharmonie
Dirigent: Chuhei Iwasaki
Sbormistryně: Lenka Dandová
Chlapecký pěvecký sbor Bonifantes, sbormistr Jan MíšekKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.