Ondra Kocáb: Filmovo-horrorový těšingr na rok 2024

04.01.2024
Image by Sasha Moroz from Pixabay

Na jaké horrorové filmy se můžete těšit v roce 2024? Přečtěte si prognózu a diagnózu od Ondry Kocába!

Na rovinu – nejsem člověk, který by se na věci vyloženě těšil. Kdo se příliš těší, často se zklame a zřídka bývá nadšený. Mám raději objektivitu a neurčitý pocit očekávání něčeho zajímavého, co mně překvapí, obohatí a potenciálně excituje. Pokud už mě alespoň trochu znáte, tak víte, že mainstreamová záležitost to většinově nebude.

Kdepak, já mám raději věci pro fajnšmekry, které na první i na druhý pohled vybočují (atmosférou či zpracováním), nedávají divákovi nic zadarmo (tedy vyžadují divákovu účast) nebo se alespoň křečovitě nedrží všemožných žánrových klišé, na kterých údajně horror stojí. Hlavní proud horroru ovšem leží zejména na jeho okraji, a právě tam zamíří mé kroky především.

Nicméně tím vzniká jeden problém – nejsem věštec a nevím, jaké filmy do našich internetů, kinosálů či streamovacích služeb (kéž by tak u nás byl dostupný SHUDDER!) v příštím roce dorazí. Ale mám-li dát dohromady pár zajímavých tipů, jsem odkázán především na filmové trailery. I ty jsou mnohdy odrazem vypravěčské bezradnosti a nedokáží zaujmout prakticky ničím. Takže jsem shlédl řadu upoutávek, které se snaží roubovat novou myšlenku na stokrát omletou šablonu, přičemž se celý ansámbl herců tváří tak vážně, jako by trpěli ukrutnou zácpou (ale třeba jde o strategii, jak přežít jump z káry, kdo ví).

Takže konec mému brblání a pojďme omrknout pár filmů, jejichž budoucí existenci jsem zachytil a mohly by stát za to. Tentokrát jich bude jen pět a jako vždy jedu čistě podle svého (ne)vkusu; pojďme tedy omrknout, co nás pravděpodobně čeká.

5) Imaginary

Původně jsem uvažoval, zda sem dát Smile 2 nebo Beetlejuice 2, ale mám s nimi problém skrze to číslo na konci (které nemusí nic znamenat, ale nelze na to spoléhat). Takže dám raději přednost něčemu, co se netváří jako čirá dojba diváka v podobě pokračování úspěšných fláků. A tak jsem třídil a třídil a třídil, až jsem se protřídil k filmu, který sice už na první pohled splňuje přesně ty věci, které jsem viděl už stokrát a které často tolik kritizuju… ale budiž tohle důkazem, že i na takový snímek se nakonec podívám ze zvědavosti docela rád.

Pokud to mám shrnout, opět to vypadá na rodinku (přesněji matka s dítětem), která se nastěhuje do domu, kde to bubá až hrůza. Ale je zde několik maličkostí, které mě zaujaly. Z traileru to vypadá, že veškeré masivní strašání je iniciováno až jakýmsi rituálem v podobě úkolů, které se mladé děvčátko rozhodne v rámci hry ad absurdum absolvovat. Těží se zde z prvku dětské představivosti, jako je třeba imaginární kamarád, křídou nakreslené "dveře" na zdi nebo plyšové hračky, které se hýbou. A do třetice mi z toho vyplývá, že by to nutně nemusela být duchařina a dokonce by to mohlo mít i příběh. Svou představivost můžete v kinech probudit počátkem března.

4) Zloděj tváří (The Watchers)

Český název jsem si vypůjčil z románu, který zde má být přepracován do filmové podoby; zřejmě by bylo nechytré název oproti knize měnit. Předlohou je románová prvotina irského autora A. M. Shine, a dosud jediná kniha, která od něj v Česku vyšla. A příběh? Podle všeho se mladé ženě porouchá auto a když shání pomoc, skončí společně s jinými uvězněná v domě, který obývají zvláštní tvorové zvaní Pozorovatelé, kteří vylézají v noci ze sklepa. Nebo tak něco, prostě to zní fajn. Alespoň podle toho, co jsem poskládal z různých zdrojů, protože k této záležitosti neexistuje ani trailer. My tento snímek můžeme pozorovat v kinech začátkem června.

3) Jak zacházet s nemrtvými (Håndtering av udøde)

Další adaptace knihy v mém filmovém těšingru! Pokud znáte film Ať vejde ten pravý (Låt den rätte komma in, 2008), možná víte, že předlohou byl stejnojmenný román od švédského autora jménem John Ajvide Lindqvist. Letošního roku by nám seveřané měli dopřát adaptaci jeho další známé knihy, jejíž české pojmenování jsem si dovolil použít jako (v češtině dosud oficiálně neoznámený) název snímku. Ve filmu jde o fenomén zombie, ovšem pojatý poněkud jinak, než je nepoučený divák zvyklý z řady amerických prkotin. Kdy se u nás tento nadějný horrorový snímek objeví, zatím není jasné; nicméně šouravým krokem kráčí proti zdi mainstreamu, což ho jednoznačně zařadilo do mé finální pětice.

2) Witchboard

Tohle je dost divoký tip, ale o to víc mě zaujal. Vlastně ani nevím, jestli se u nás roku 2024 objeví… nebo jestli vůbec dorazí do kin! Za kormidlem snímku je Chuck Russel (podepsaný i pod filmy Maska, Sliz a Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna), takže by to mohlo být zajímavé. Minimálně trailer slibuje béčkovou šílenost, přesně takovou, jakou chceme (nebo minimálně já) ve filmové podobě vídat častěji. Bez nějaké té lekačky se takový příběh zřejmě neobejde, ale nemyslím si, že by ho tady vyloženě táhly. Z upoutávky hlavně jde cítit, že jde o film dělaný primárně pro radost a ne pro chladný finanční kalkul. Těžko říct, jak bude vypadat výsledek, ale cítím v kostech dobrej flák.

Tip redakce: Přečtěte si článek TOP 10 filmových horrorů podle Ondřeje Kocába

1) Lisa Frankenstein

A máme tu vítěze! Ksakru, takhle má vypadat dobře udělaný trailer k filmu! Nadchlo mě to natolik, že jsem si to musel pustit hned několikrát, abych pobral, na co to hergot koukám. Celková estetika, nádech šílenství a smysl pro podivno zachycují přesně ten morbidní vibe, který pulsuje v mém srdci. Uznávám, že ortodoxní horroristé z toho nebudou hrůzou osedlávat zdivočelé hnědáky; ale na takový bláznivý goth-bizár by měl zavítat každý ztřeštěný fantazák s citem pro absurdno. Navíc je tento snímek uvolněn do kin v období Valentýna, a i když obvykle komerční svátky nežeru, na tuhle nekromantickou komedii nutně potřebuju s nějakou slečnou zajít… pokud jsi sama a vidíš to podobně, neváhej se ozvat! (S kostýmy si nedělej starost, prostě mi vymácháme ksicht v mouce. Vrčet už umím.)

Ať už jsem se trefil do kvalitních kousků nebo jsem vedle jak ta jedle, odpovědi přinese čas. Rozhodně netrvám na tom, že můj výběr je bezchybnatý; hodnotit cokoli předem je velmi ošemetná věc. Takže uvidíme… (řekl slepý a šel do kina na němý film.)

Ondra Kocáb

†††

Doporučení redakce:
Kupte si knížku Ondry Kocába a Honzy Vojtíška ROZPOLCENÍ

O knize Rozpolcení

Honza Vojtíšek a Ondřej Kocáb spojili síly a společně vydali povídkovou sbírku, kde se podělili o prostor. Nejedná se o společné povídky, ale o společnou antologii dvou hororových autorů. Honza Vojtíšek je v současné době již zavedeným autorem, který podporuje český horor, jak jen je to možné. Ondřej Kocáb je pak nadějným autorem, který ukazuje, že český horor má kam se vyvíjet a co přinést.

Koupit knihu:

https://www.goldendog.cz/produkt/rozpolceni/