Jak dopadl Dracula od tvůrců Sherlocka Holmese?


13.01.2020

Velké očekávání i strmý pád, to vše během tří epizod. Pojďme se podívat blíže na novou adaptaci nejslavnějšího horroru všech dob.

Když tvůrce sáhne po tak protřelém námětu, jakým je příběh upíra Draculy, může chtít jednu ze tří věcí – vydělat na známém titulu, pojmout materiál jinak, znemožnit se. Jak to dopadne s tvůrci zcela nové minisérie Markem Gatissem a Stevenem Moffatem (mají na svědomí také seriál o Sherlocku Holmesovi), ještě není tak úplně jisté. Ještě snad nikdo totiž nenatočil seriál, kde by se jednotlivé díly kvalitativně tak moc lišily.

Nelze říci, že by se jednalo o bezduchou napodobeninu původních filmů či knihy. Tam, kde jiní tvůrci sázeli například na život reálné postavy – valašského knížete, nebo na věčný boj se zabijáky upírů s Van Helsingem v čele, sází nový počin na dějové zvraty doposud spíše opomíjené. Hlavní zápletkou prvního dílu je probuzení Jonathana Harkera v klášteře po útěku z Draculova hradu, druhého pak plavba a ztroskotání nešťastné lodi Demeter. U třetího dílu jsou pak motivy zcela smyšlené a rádoby navazující.

Celkově je celé televizní pojetí Stokerova díla v mnohém nové a dá se říci, že i osvěžující – ať už jde o humor perfektně zahraného hraběte v podání Claese Banga, chytré využití některých upírových schopností, jeho jasný odkaz k Belovi Lugosimu i Christopheru Leeovi. Ale dočkáme se také například Jonathana coby dosti nechutného upíra, Van Helsinga v sukních či Lucy oživlé po kremaci. Ne vše přijde divákovi povedené, ne vše je podáno uvěřitelně a ve vhodnou chvíli. Spousta scén se skvělým potenciálem je navíc často zazděna nic neříkajícími a zbytečně natahovanými pasážemi.

První dvě epizody zachraňovaly hlavně herecké výkony. Vedle zmiňovaného, dosud ne příliš známého Claese Banga se výrazně představil také John Heffernan (Jonathan Strange & Mr. Norell, Cizinka) v roli zbídačeného Jonathana. Mezi ženskými představitelkami jednoznačně vede Dolly Wells (mihla se např. v seriálu IT Crowd, nebo ve filmu Pýcha, předsudek a zombie) v roli charizmatické, neohrožené abatyše a lékařky Van Helsing. Zajímavou postavou byla také Mina Harkerová v podání půvabné Morfydd Clark (rovněž se objevila ve snímku Pýcha, předsudek a zombie). Snad poprvé jsme mohli vidět tuto hrdinku s mečem v ruce, což v dané situaci navíc nevypadalo špatně. Škoda, že postava Míny dostala tak málo prostoru.

Celkově měla minisérie spoustu dalšího potenciálu, který nakonec nebyl využit. První dvě epizody na diváka dýchnou alespoň příslibem i atmosférou (poprvé "staromódně horrorovou", podruhé trochu "Sherlockovskou"), ve třetí atmosféra i myšlenka zcela chybí. A to určitě není jen tím, že se děj odehrává v současnosti. Vezměme si, jak zajímavě podobnou látku zpracovala naše autorka Jenny Nowak, která Vlada provedla všemi časovými obdobími od středověku po současnost. Ne, ve třetí epizodě dostávají zabrat hlavně postavy – jsou jednoduše nezajímavé. A i kdyby se novodobý hrabě snažil sebevíc (a že to se mu nedá upřít), příběh o ničem ani "velké finále" sám prostě neutáhne.

Kristina Haidingerová

Info o minisérii: CSFD.cz

Upoutávka na Draculu