UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Už vás „kontaktoval“ Mark E. Pocha?

Už vás „kontaktoval“ Mark E. Pocha?
31.10.2017

Recenze knižního nářezu z pera slovenského spisovatele Marka E. Pochy.

Není tomu tak dávno, kdy se na pultech všech knihkupců v kraji mezi Dunajem a Tatrami objevila malá nenápadná kniha Kontakt, druhotina údajného největšího slovenského psychopata, spisovatele Marka E. Pochy, který vraj zje aj hovno, pokiaľ v ňom nie je vlas.
Tento sympatický človák vsadil znovu na horor, který tentokrát okořenil prvky sci-fi. A tak vlastně vznikl krosouvr literárních útvarů, jenž se jednak dobře čte a druhak uspokojí obě skupiny skalních fanoušků daných žánrů.
 
Najkrajšie ufony sú na Horehroní
O jaký kontakt jde? Možná vás napadne, že nejspíš dojde k ošidnému setkání s mimozemšťany, obálka je pak jasnou nápovědou. A budete mít pravdu. Parta studentů si naplánuje víkend na horské chatě kdesi v srdci Strážovských vrchů. Chtějí se věnovat především objevování vlastní sexuality i jiným úžasným kratochvílím. Chata v horách s partou životem ještě nikterak protřelých mládežníků je tak jako stvořená k rozehrání slušného drama. Brzy se samozřejmě nad Nitrou blýska, hromy divo bijú a bratia z okolí se tváří stejně nevrle jako jejich vzteklí čuvači. Co čert nechtěl, naše partička záhy objeví sotva identifikovatelný létající talíř, který havaroval v místech, kde roste tmavé kapradí a vůkol rudý vřes.
 
Jenom tři prstíčky ohřejeme
Je to tak jednoduché. Mládež, chata v horách a vůbec ne kamarádští mimozemšťané. Mark E. Pocha však moc dobře věděl, jaké klasické téma zpracovává, a sepsal to právě natolik poutavě, že vás to prostě bude bavit. Český čtenář bude muset oprášit svou slovenštinu, která mě, pravda, nejdřív krapet brzdila, ale když jsem si pětkrát přezpíval slovenskou hymnu, měl jsem to zpátky. Avšak rození lingvisté a umanutí fanoušci žánru dostanou za odměnu dobře vystavěný příběh. Dostanou především barvitě popsané „nechutné“ scény. Nakonec si třeba řeknou: „Mordyjé, to je ale explicitní nonsens!“ Nebo: „To je ale meganámrd!“ a opět se trefí. Budou se bát, žasnout, budou možná i zaskočeni líčením bez příkras tak, jak to Mark prostě umí. A občas se i dokonce zasmějí.
Nezbývá než tento malý knižní bizár doporučit ke koupi. Přecitlivělé povahy však ať raději popřemýšlí nad jiným dárkem pro své blízké, třeba sněžítko, pléd nebo švédské kapky.
 
Malá ochutnávka:
„Chceš zomrieť, Tea?“
Kládli jej tú otázku stále dokola. Tma a svetlo sa striedali v pravidelných intervaloch – len mučenie bolo večné.
„Vyser… si… oko…“ huhlala Tea so sklonenou hlavou a nitkou slín v kútiku úst, keď ju opäť vytiahli do presvetlenej mučiarne. Držali ju pod pazuchami, taká bola zoslabnutá, že sama by sa neudržala na nohách.
Doposiaľ netušila, aký vysoký je prách jej bolesti.
 
HODNOCENÍ: 8/10
 
Mark E. Pocha – KONTAKT, Záhuba prichádza z nebies
2017, nakladatelství Hydra
Autor obálky: Martin Cuco Luciak
Redakční úprava: Eva Piarová, Tomáš Čačko
 
- - -
Recenzi sepsal poměrně vylekaný a chvílemi i šokovaný Michal Březina. Více jeho recenzí v sekci Sci-fi Quest. Nyní nově i na blogu

POZOR na tenisový loket v sekci Erototem mistra Jana Vavřičky.

 
 Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.