UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Sex, draci a rocknroll

Sex, draci a rocknroll
14.11.2017

Existuje jedna úžasná kniha a teď i jedna úžasná recenze

Vítejte ve světě intrik, mocenských plánů, čarokrásných scenérií i pelechu neřestí, vítejte ve světě Haniny Veselé a jejího opusu Drak bere vše.

Pokud ještě nejste šťastnými majiteli této opulentní fantasy, neváhejte a knihu si okamžitě opatřete. Už nějakou chvíli okupuje pulty všech dobrých knihkupců, ke mně se však dostala až nyní. Nakladatelství Mytago pustilo v roce 2015 do světa román, který na sebe poutá pozornost, román, který vás pohltí už od samého začátku a s přehledem vám naservíruje pekelnou fantasy jízdu, až budete řičet blahem, urputně hladit svého jednorožce a na kolenou prosit Haninu o další díl.
A pokud si někdo stěžoval, že fantasy u nás vychází většinou jako tenké knihy, kde ani nestihne autor vybarvit prostředí, má možnost spravit si chuť právě u Draka, co vše bere. Autorka se rozmáchla na nějakých 700 tisíc znaků včetně štěrbin.
 
Mix intrik a spletitých situací
Hanina Veselá na šachovnici ze světa Asterion rozehrává dobře promyšlené partie, tu obětuje pěšce, klidně hned několik, tu nastrčí dámu, tu se žene dopředu dalšími figurami. Sledujeme cestu telepatky Magnolie, jež je v žoldu různých pánů, avšak si vždycky najde čas na pozemské rozkoše. Čtenáři jistě již zbystřili. Jejím protivníkem se stává Arcimág Zvin, Magnoliin někdejší učitel. Je hlavou všech telepatů. Co skřet nechtěl, osud je svede dohromady a přestože by si oba nejraději vydrápali třetí oko, musí nakonec společně přiložit ruku k dílu. Celým románem se táhne temnota jak dračí plivanec po štítu mrtvého Vikinga, vše postupně pohlcuje a je na vás, zda zjistíte, jak celý ten úžasný příběh skončí.
 
Život je hra, v níž každý tah může odhalit eso
Hanina Veselá, sympatická autorka fantasy románů ze stáje Mytago, se vskutku s nikým nemazlí. Málokomu z jejich postav se podaří přežít. Jeden aby pořád přemítal, koho mu nechá naživu. Ale dosti napovídání děje. Závěrem je třeba ještě vypíchnout značně barvité popisy prostředí. Hanina se nebrání ani tolik živým obrazům (například pokrmům), až u čtení začnete šilhat hlady a zabloudíte na jinou stránku. Jednotlivé postavy jsou velmi výrazné, těžko vám budou splývat... a mohl bych chválit do aleluja. Třebas bych rád vypíchnul její styl psaní, jednoduše mi sedl a to jsem přitom hrozný pedant, který se vrhá na jednotlivá slova a zkoumá, jestli všechno je, jak má být. Nezbývá, než si to jít ověřit. Blíží se Vánoce a tahle poctivá fantasy se tak může stát neotřepaným dárkem, kterým potěšíte každého, kdo si potrpí na dobře stavěný příběh i výborně vybudovaný svět.
 
Malá ochutnávka:
„Ve jménu všech sedmnácti Bohů, proklínám tě!“ kvílí Brenhajn a obrací se přímo na vykonavatele. „Kdo jsi, démone?“
Popravčí odhazuje kuklu. Pod tmavým plátnem se bělá známá tvář. Příliš vážná na mladíka, s chladnýma očima a se sardonickým šklebem. Draenan, Dýka v zádech. Jeho škleb se mění v ztrápenou grimasu. Pokleká k bratrovi, zvedá ze země jeho zmrzačené ruce a z úst se mu line bolest tišící magie.
 
Hodnocení 9/10
 
Hanina veselá – Drak bere vše
Nakladatelství Mytago
Autor obálky: Roman Kýbus
Ilustrace: Kristina Heidingerová
Redakční úpravy: Jan Č. Galeta
544 stran, formát 160 x 110 mm

- - -
Samým vzrušením sepsal Michal Březina

Michalovy kosmické rozhovory či další recenze filmů i knih najdete v sekci SCI-FI QUEST. Nyní i jednou za rok něco napíše na svůj blog
POZOR na tenisový loket v sekci Erototem mistra Jana Vavřičky.Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.