UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Predátor: Evoluce: Recenze

Predátor: Evoluce: Recenze
15.09.2018

Quo vadis, americký filme? In vulva, pane Březino, in vulva aneb Porazit legendu nelze ani s těžkým upgrade

Shane Black, který má na kontě scenáristické počiny jako např. Poslední skaut, což je prostě fajn film, ten Shane Black, jehož trademarkem jsou skutečně krutopřísné hlášky a bravurní akční scény plné ultranásilí, chlápek, který sám v dobách své mladosti bojoval ve Val Verde s drsným lovcem mimozemské rasy zvané Yautja, napsal scénář k prakticky přímému pokračovaní filmů Predator (1985) a Predator II (1990) a ten scénář si hned i zrežíroval. Člověk by čekal, že se na to vrhne s úctou k legendě, že? Ale nevrhl. Vrhl možná až velký fanoušek McTiernanovy klasiky.
 
Hawkins žije
První polovinu filmu jsem prožíval v naprostém vzrušení. Hned jsem věděl, že tomu dám plný počet hodnocení. Každý záběr na lovce byl jako koupel v pangalaktickém megacloumáku. Pravá poctivá filmová extáze. Bohužel v polovině se to zlomilo na nebetyčnou vulvovinu a z vystřízlivění mi málem pukl z kartonu sflikovaný shouldrkanón. Sice jsem se prochechtal až k závěrečným titulkům, ale já myslel, že jdu na drsné akční sci-fi říznuté hororovým thrillerem. Dostal jsem nedovařenou porci podle komiksové kuchařky, edice Marvelovské šlichty pro nedovzdělanou mládež z 90210. Avengers: Infiniti war patrně nasadili laťku, kterou se teď snaží kdejaký filmař překonat a nestydí se proto zprznit kdejaký kult.
 
Zatímco Predator (1985) frčel na principu obavy o jinak nepřemožitelné hrdiny v boji s neznámou a sotva patrnou entitou vládnoucí vyspělé technologii, třetí pokračování jde pouze po čisté popkornové zábavě. I tu akci šidí. Finální souboj působí jako špatně nastřihaný seriál na odpoledne.
 
To byl ale vůl. Já to řekl nahlas?
Quinn McKenna (Boyd Holbrook), očividný rachitik, platí zde za jednoho z nejlepších vojáků od Pearl Harboru po Fort Knox, ale vy tak nějak zjistíte, že Alanovi "Dutch" Schaeferovi (Arnold Schwarzenegger) nesahaná ani po začerněné kotníky. Navíc je patrně mdlého rozumu, pakliže pošle poštou kradenou predátorskou výzbroj synkovi na hraní... Zatímco McTiernanovi stačilo, aby jeho žoldáci mezi sebou hláškovali a tak všichni pochopili, jak jsou drsní, dneska o nich furt musí obdivně žvanit jiné postavy, ale stejně tomu neuvěřite. Není pak náhodou, že se dostane Quinn do party podobně postižených veteránů, kde už chybí snad jedině Jim Carrey a Jeff Daniels. Shane Black pak sází na to, že se půlku filmu smějeme Tourettem stiženému vojínu Baxlymu (Thomas Jane). Hlavním problémem pak ale je popření všeho, co jsme dosud o predátorech věděli. Kult jakýchsi vesmírných lovců s pořádnou dávkou cti šel do keřa hned na začátku. Jednak se nám pokusili nesmyslně vnutit ideu, že má predátor lidské DNA a jednak, že jim jde celou dobu vlastně o něco úplně jiného. Tvl, jde jim prý o invazi na Zemi! Konečná. Predátoři údajně čekají, až tu vychcípáme hlady nebo co a mezitím se samou nudou upgradují všelijakými prvky DNA všelijakého bordelu z vesmíru, aby se z nich stali terminátoři. Teď přišla ta pravá komedie...
 
A do toho autistický chlapeček, kolem kterého se to mimochodem celé točí, samozřejmě okamžitě ovládne vyspělou technologii lovců a já tak jenom čekal, když začne kolem sebe šermovat rukama jako mix Vinetoua a doktora Strange a dimenzionálními branami začne ze všech směrů pohlavkovat třímetrového multipredátora.
 
Všechno zlé k něčemu dobré
Ale jistě, kritizovat je snadné. Najde se místo i pro nějakou tu chválu. Snímek určitě stojí za vidění, nejen pro první úchvatnou část. Celkově se na to kouká dobře. Predatorovic neviditelnost je vskutku impozantní. Jeho neviditelnost ještě nikdy nebyla tak dobře vidět, he he. Upgradovaný predátor je se svými psi samozřejmě k pláči, chválit prostě nemám koho. Oba psíky jim nejspíš půjčili z Johna Cartera, muže z Marsu nebo já už nevím... Jo a ti yautští psi měli predátorské dready z důvodů, z jakých mají kočky své fousky, víte?
 
Jinak skvělý rukopis Shane Blacka je samozřejmě znát a hláškuje se o sto sedm, to se mu upřít nedá. Dokonce si neodpustil několik roztomilých odkazů na první film (Get to the Choppa). To vše se počítá, jen je zkrátka škoda té příběhové vykastrovanosti, sklonům k patlání a urputné snaze o tupý film pro tupé děti.
 
Hodnocení: 7/10
 
Info o filmu:
PREDATOR: EVOLUTION
Komedie/akční/sci-fi. 2018
Režie: Shane Black
Scénář: Fred Dekker, Shane Black
Hrají: Boyd Holbrook, Olivia Munn, Thomas Jane, Alfie Allen, Jake Busey, Yvonne Strahovski

- - -
Džunglí starostí si prošel Michal BřezinaKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.