UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Jitka Ládrová: Sny se mohou splnit, když jim člověk věnuje hodně úsilí

Jitka Ládrová: Sny se mohou splnit, když jim člověk věnuje hodně úsilí
13.11.2017

Rozhovor se spisovatelkou Jitkou Ládrovou exkluzivně pro Vanili.cz v grillu Michala Březiny

Dnes přivítáme v našem kruhu autorů české fantastiky velmi milou a sympatickou ženu, slečnu Jitku Ládrovou. Jitka v současné době pořádá literární soutěž na téma svého vlastního světa. Jelikož taková informace rozhodila celou redakci Vanili.cz, ugrilujeme Jituli otázkami především na toto téma. Ale třeba se dozvíme i něco víc, no ne? Pro začátek zkusíme něco, na se ji jistě ještě nikdy nikdo v životě nezeptal.

Jitko, jaké je tvé nejoblíbenější jídlo?
Mění se to, momentálně asi bulgur se sušenými rajčaty.

Pije se v Rusku mnoho čaje? Mají tam také rum?
Až tam pojedu, poreferuju ;)

Jsou v Rusku hezké holky?
Všude jsou hezký holky!

Dobře, teď vážně. Vydala jsi knihu Zpívající věže, kde se objevily povídky dalších autorů. Řekneš nám k tomu něco víc, že jo?
Jasně. Je to důkaz toho, že sny se mohou splnit, když jim člověk věnuje hodně úsilí. Na začátku to byl pouze šílený nápad uspořádat literární soutěž na motivy mého fantasy světa. Světa, ze kterého vyšlo všehovšudy pár povídek. Nevěřila jsem, že vůbec přijdou nějaká soutěžní díla, a bála jsem se, že to bude jeden velký průšvih. Ale kupodivu textů přišlo dost a mně bylo líto nechat je ležet jen tak v počítači. A tak se zrodil další šílený nápad – vydat sborník :) Jo a samozřejmě, abych nezapomněla, je skvělý a chcete ho :D

Nyní pro úspěch pokračuješ sbírkou Struny osudu. Jde o tentýž svět, nebo jsi soutěžícím připravila jiné noty?
Je to stále stejný svět, pouze jiné téma. Nechtěla jsem, aby se náměty opakovaly, takže jsme se to snažili posunout zase někam dál. A to i vizuálně – podobně jako předchozí sborník spojovaly ilustrace zpívajících věží od mého přítele Rolanda Havrana, tentokrát jsou pojítkem bohové mého světa. Ke každé povídce jeden. A musím říct, že nám byli velice nakloněni, protože aniž bychom to dopředu jakkoliv plánovali, tak jejich „božské povahy“ skvěle ladí k jednotlivým příběhům.

Máš dobře promyšlený svůj svět? Kontrolní otázka, jak se jmenuje nejmenší hora tvé fantasy země?
Nemám tušení :D Nechávám ten svět hodně otevřený. Mám jasně stanovená nějaká pravidla, ale rozhodně ne vše. Nejsem zastánce toho, aby měl autor promyšlené i to, co vůbec pro psaní nepotřebuje – pak je ten svět jako mechanismus hrozně nepružný a špatně se s ním pracuje. Důležité je, aby autor věděl víc než čtenář. A to si myslím, že ten svět splňuje.

Vedeš, nebo vedla jsi, blog, kde jsi hýřila radami začínajícím autorům. Kde jsi vlastně k takové erudici přišla?
Jsou to moje postřehy a zkušenosti. Ve psaní existuje nepřeberné množství postupů, já pouze předávám to, co sama považuju za důležité a co mi pomohlo dostat se dál. Nebráním se komentářům ostatních a porovnávání s jejich způsoby tvorby. Přijde mi zajímavé přečíst si, co funguje jiným, a těmi články pro to v podstatě dávám jakýsi impulz – nebo se o to aspoň snažím.

Nedávno vyšla kniha Žena se sovou, kde lze najít i tvou povídku. Jak ses do hvězdného týmu dostala a o čem Tvá povídka je?
Ani nevím :D Editorky sháněly autorky, tak jsem se nabídla. Kolikrát je to o prořízlé puse. A o čem je má povídka? Spojuje víc prvků – čtenáři v ní najdou blízký, až intimní vztah dvou žen, které se musejí smířit se svou rolí ve společnosti ovládané muži. Nad celým příběhem se pak vznáší otázka, jestli ženy mohou svůj úděl nějak změnit či ovlivnit. A pokud ano, tak jak.

Kromě povídek, že jsem tak smělý, neplánuješ náhodou máknout i na plnohodnotném románu?
Na něm se pracuje s přestávkami už tři roky. Nyní ho podruhé přepisuji, protože jsem první verzi napsala zkrátka moc brzy a nyní zjišťuji, že logika příběhu není až tak neochvějná, jak jsem si myslela. Má to zkrátka pár dějových mezer, které je třeba vyplnit. Nejsem příznivce neustálého překopávání textů, ale tady je to zkrátka ještě potřeba.

Tvůj nejoblíbenější sci-fi seriál?
Řekla bych Červený trpaslík, ale ten už je tak známý, že raději udělám „reklamu“ jinému. Terra Nova. Postava velitele Taylora je velice inspirativní.

Tvůj nejoblíbenější sci-fi magazín? A proč právě Vanili.cz?
Přece kvůli Tobě a Tvým rozhovorům s autory ;)

No jéjej. Děkuju. Ale dál. Když bych ti ze své sbírky půjčil maketu Měsíce, co bys s tím dělala?
Tančila bych v jejím světle :)

Prý jsi pilná studentka. Jaké obory jsi již pokořila a jaké se teprve chystáš zdolat?
Mám za sebou magisterské studium na oboru Manažerská informatika a nyní studuji doktorát – obor se jmenuje Ekonomická informatika, ale je to stále stejná katedra, jen upravený název.

Hodláš se v brzké době objevit na nějakém setkání fanoušků fantasy?
Teď o víkendu jsem navštívila Replicon, který mám moc ráda. Také se chystám se na Knížcon a moc se těším do Brna na Fénixcon. Podzim je na srazy fantasáků bohatý :)

Chodíš ráda do kina?
Ano, ale není na to čas. Naposledy jsem byla na Krásce a zvířeti. A předtím… už ani nevím.

Věnuješ se cosplayeření?
Jasně, cosplayuji postavy z mého fantasy světa :)

Na rande bys šla: 1) v kostýmu Samary, 2) v kostýmu Enta, 3) v kostýmu Ironmana, 4) v kostýmu Evy, 5) v převleku za Jana Vavřičku, báječného šéfredaktora magazínu Vanili.cz, 6) na rande bys nešla?
6 – na randíčka jsem už stará :)

Aha, nuže závěrem prosím o vzkaz spoře oděným čtenářům Sci-fi světa Vanili.cz
Oblékněte se, bude zima. A dejte šanci i FANTASY! A nejlépe Strunám osudu :) Za kvalitu těch děl bych dala ruku do ohně, takže věřím, že vás kniha nezklame.

- - - -
Jitku zpovídal velitel Sci-fi Questu, PUDr. Michal Březina

Další Michalovy kosmické rozhovory či neotřelé recenze filmů i knih najdete v sekci SCI-FI QUEST. Nyní i jednou za rok něco napíše na svůj blog
POZOR na tenisový loket v sekci Erototem mistra Jana Vavřičky.Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.