Top ten nejlepších horrorů

03.06.2019
Horrorista Honza Vojtíšek sestavil hutnou topku filmů, při kterých mrazí

S žebříčky je to ošemetné a pořád přemýšlím, co tak strašlivého jsem udělal, že chtějí jeden po mně. Protože definice slova "nejlepší" patrně neexistuje a pokud ano, má nekonečné množství subjektivních měřítek a algoritmů. Ale chtěli to, mají to mít. Možná se v některých položkách sejdeme, možná poznáte nové filmy, možná si ulevíte lamentováním, co za blba pustili k napsání článku. Proč jsem vybral následující desítku hororových filmů? Protože je považuji za nejlepší. Já, chápete?

1. UPÍR NOSFERATU (1922)

PROČ: Stačilo by jedno prosté slovo: klasika. Ale jednak jde o volnou adaptaci kultovního upírského hororu Dracula, druhak se zde hustá a tísnivá atmosféra valí celým filmem jako parní válec bez brzd. Tento film vás vyděsí i za bílého dne. A za třetí, Max Schreck si zde s neskutečnou bravurou vystřihl dosud stále nejděsivějšího krvesaje filmového plátna.

OBSAH: Letitého upíra hrabě Orloka přestane bavit nuda na opuštěném polorozpadlém hradě někde na samotě v Karpatech a tak se rozhodne koupit dům. Smlouvu o koupi nemovitosti k němu přijede uzavřít mladý realitní agent Hutter, který doma zanechá svou snoubenku. Když Orlok zahlédne její fotografii, roztluče se jeho vyschlé, věky zaprášené srdce, a svůj odjezd do nového bydliště urychlí. Huttera zanechá uvězněného na hradě. Do přístavu ve Wismaru, kde si Orlok koupil dům, o něco později připluje zcela prázdná loď… Upír Nosferatu se tak stává příběhem nejen o lásce, odhodlání, ale i samotě a opuštěnosti.

ZAJÍMAVOST: Zajímavostí je hned několik. F. W. Murnau chtěl natočit adaptaci románu Brama Stokera Dracula, to mu však soudně zakázala vdova po spisovateli. Murnau tak změnil jména osob, upravil příběh a děj zasadil do fiktivního města Wismar. Scény z Orlokova hradu se natáčely na Slovensku na Oravském hradě. O natáčení tohoto filmu byl v roce 2000 natočen film Ve stínu upíra. V roce 1979 natočil svérázný remake, respektive zajímavé propojení Stokerova Draculy, Murnauova Nosferatu a vlastního příspěvku, Werner Herzog pod názvem Nosferatu – Fantom Noci.

TVŮRCI: Režie – Friedrich Wilhelm Murnau, obsazení – Max Schreck, Gustav von Wsngenheim, Greta Schröder, Wolfgang Heinz.

2. NOC OŽIVLÝCH MRTVOL (1968)

PROČ: Zombie filmů vzniklo před tímto černobílým klenotem již několik, ale až tento nákazu rozšířil do pořádné epidemie, která mutuje a mutuje i po více než půlstoletí. Naprosto skvěle zmáknutý horor s děsivou atmosférou a hodně funkčním černobílým provedením.

OBSAH: Ze záhadného důvodu začnou ožívat mrtví, vrhat se na živé a požírat je zaživa. Sedm navzájem se neznajících přeživších se ukryje na opuštěné farmě a snaží se ubránit hordě oživlých mrtvých. Noc je však dlouhá a oživlí mrtváci nejsou jediným nebezpečím.

ZAJÍMAVOST: Původní scénář obsahoval jiný závěr, než se nakonec objevil ve filmu. Ač tento film rozjel zombie mánii, slovo zombie v něm nezazní ani jednou. Na pokračování si dnes již šestidílná série musela počkat celých 10 let.

TVŮRCI: Režie – George A. Romero, obsazení – Duane Jones, Judith O'Dead, Marilyn Eastman, Charles Craig.

3. NENÁVIST (2002)

PROČ: Protože ač se může zdát chronologie vyprávění zmatená, to hlavní – vyvolat strach, mrazivý strach i za denního světla, funguje na jedničku. Toshio se svou matkou Kayako a nejodpornější vyluzovaný zvuk v historii hororového filmu vás donutí vylučovat maggi v kostkách. A ukáží vám, že schovávat se před duchy pod peřinu nijak nepomůže.

OBSAH: Lidská nenávist zůstává na místě tragédie. Tak jako v jednom Tokijském domě s pohnutou historií. Kdo do něj totiž vstoupí, začne se chovat divně a setkávat se s tajemnými věcmi, mrazivě mňoukajícím bledým chlapcem a jeho děsivě krkající a ještě děsivěji se pohybující matkou. Jakmile jednou vstoupíte do toho domu, jste lapeni v pavučině nenávisti. Film je vyprávěn podle jednotlivých postav, děj je tak trochu na štíru s chronologií, ale zase si to s každou postavou slízneme hezky od začátku až do konce. A společně s nimi se divák dobere odhalení osudů Toshia a Kayako.

ZAJÍMAVOST: V počtu filmů dokonce dvoulinkové série (japonské a americké) aby se čert vyznal, toto je třetí díl původní japonské série, ale první film, který se dostal do kin. Předchozí dva díly z roku 2000 byly určeny rovnou na video. Dům, v němž se příběh odehrává, není studiová stavba ale skutečná budova, stojící v prefektuře Saitama. V některých nevelkých čtvrtích jsou občas opuštěné domy jejich vlastníky pronajímány potřebám filmových štábů. Dům, použitý pro Nenávist, byl tak využit i v televizním seriálu pro hospodyně.

TVŮRCI: Režie – Takashi Shimizu, obsazení – Megumi Okina, Misaki Ito, Misa Uehara

4. …E TU VIVRAI NEL TERRORE! L'ALDILÀ (1981)

PROČ: Cesta do pekla ještě nebyla tak působivá a závěr této vás musí dostat na kolena. Jinak nemáte srdce. Klasik italského osmdesátkového hororu Lucio Fulci natočil filmy špatné i výborné, tímhle se vyšvihnul na nejvyšší příčky hororového žánru vůbec.

OBSAH: V 50. letech 20. toletí se do starého domu v Louisianě nastěhuje mladý pár. V domě ve 20. letech žil známý satanista a malíř Schweick. Ten byl pro své vyznání nakonec mučen a zabit. Mladý pár brzy zjistí, že s jejich novým domem není něco v pořádku. Je totiž jednou ze sedmi bran do pekla. Stačí jen vstoupit. Prostě a jednoznačně, Lucio Fulci v té nejlepší formě.

ZAJÍMAVOST: V tomto hororu je úplně všechno. Oživlí mrtví, vyhřezlé oči, litry krve, spousta gore, lidožraví pavouci a opravdu vynikající závěr. Chybí jen nahá prsa.

TVŮRCI: Režie – Lucio Fulci, obsazení – Catriona MacColl, Dawid Warbeck, Cinzia Monreale, Ale Cliver, Lucio Fulci.

5. VLÁDCE TEMNOT (1987)

PROČ: Nejlepší esence výtečného hororu, kterou kdy John Carpenter namíchal.

OBSAH: Profesor Birack a jeho pomocníci jsou pozváni do jednoho losangelského kostela k prozkoumání zvláštní nádoby s podivnou nazelenalou tekutinou. Během průzkumu výzkumníci odhalí, že se jedná o esenci samotného ďábla, spřádajícího své temné plány. Zatímco osazenstvo kostela směřuje k nejzásadnějšímu odhalení, kolem kostela se začínají srocovat místní bezdomovci vedeni tajemnou silou. Vládce temnot je v pravdě komorní a provedením jednoduchý horor, který však díky Carpenterově všestrannosti a schopnosti z mála vymačkat co nejvíce a nahustit atmosféru jen z několika dobře promyšlených detailů (vzhůru nohama kapající tekutina, opravdu skvěle vypointovaný závěr), vyšplhal až na nejvyšší příčku Carpenterovy hororové filmografie.

ZAJÍMAVOST: Jedno z nejlepších pojetí nejzákladnější hororové poučky – tenhle film neukáže prakticky nic, přesto jeho atmosféra drtí až bolestně. Zlo má mnoho tváří, zde např. Alice Coopera.

TVŮRCI: Režie – John Carpenter, obsazení – Donald Pleasence, Jameson Parker, Lisa Blount, Dennis Dun, Anne Marie Howard

6. AHÍ VA EL DIABLO (2012)

PROČ: Protože tohle vás zmuchlá jak papír a odhodí do kouta a vy ani nebudete pořádně vědět proč. Neb ďábel, jak známo, se skrývá v detailech. V atmosféře, v napětí, velmi nepříjemné nejistotě, v pocitu, který jste v hororech již dlouho hledali.

OBSAH: Čtyřčlenná rodinka si vyjede na výlet a děti se rozhodnou vyběhnout na nedaleký kopec, kde objeví jeskyni. Když se dlouho nevrací, rodiče se je vydají hledat, ale marně a tak nahlásí jejich ztracení policii. Obě děti se však najednou, z ničeho nic, objeví, jak rodiče však zjistí, už to nejsou ty samé děti.

ZAJÍMAVOST: Španělský režisér Adrián García Bogliano natočil hororů již několik. Každý je ale úplně jiný, subžánrově, zpracováním, příběhem. A tedy jen čistě subjektivně, Ahí va el diablo obsahuje druhou nejlepší milostnou scénu, jakou jsem kdy ve filmu viděl.

TVŮRCI: Režie – Adrián García Bogliano, obsazení – Laura Caro, Francisco Barriero, Barbara Perrin Rivemar, Giancaro Ruiz

7. HELLRAISER (1987)

PROČ: Clive Barker je dobrodruh temnoty lidského nitra a snad nikdo jeho dílo neadaptoval pro film lépe, než on sám. Hellraiser je nejbystřejší, nejprůzračnější a nejčistší esencí hororu. A k tomu jedna z nejkouzelnějších a nejsympatičtějších hororových záporaček. Tahle kostka je vaše. Vždycky byla vaše.

OBSAH: Mladá Kirsty se se svým otcem a macechou nastěhuje do otcova rodinného domu. Rodina zjistí, že v domě pobýval i Kirstin strýček, nespolehlivý a problematický Frank. Julie však nešťastnou náhodou odhalí, že Frank je v domě pořád, uvězněn v pekle pod podlahou. Kdysi ji svedl a ona na něj nemůže zapomenout a tak, když ji Frank požádá, aby mu pomohla utéct, nerozpakuje se mu vyhovět. Jenže jeho uchvatitelé se své oběti nehodlají jen tak vzdát.

ZAJÍMAVOST: Pinhead se zde ještě nejmenuje Pinhead. Navíc, podle náznaků v literární předloze byl Pinhead ženského pohlaví.

TVŮRCI: Režie – Clive Barker, obsazení – Andrew Robinson, Clare Higgins, Ashley Lawrence, Dug Bradley

8. KWAIDAN (1964)

PROČ: Dokonalé splynutí. Příběhu se žánrem, obrazu s obsahem, obsahu s obrazem, vizuality s atmosférou, nádhery s krásou. Jedním slovem pohádka.

OBSAH: Dvouapůlhodinové dílo obsahuje čtyři příběhy. Černé vlasy vypráví klasický japonský lidový příběh o samuraji, který opustí svou lásku, aby se oženil pro peníze a postavení. Když zjistí, že jeho nové manželství není tak dobré jako to předchozí, vrátí se ke své bývalé manželce, jen ale, aby zjistil děsivou pravdu. Ve Sněhové královně dřevorubci ve sněhové vánici ledový duch ženy zachrání život za podmínky, že o ní nikdy nikomu neřekne. Jak už to ale se sliby dopadá, nevydrží dlouho. Muž bez uší je o slepém hudebníkovi, kterému duchové odčerpávají jeho život, mniši se jej pokusí zachránit tím, že na jeho tělo napíšou svatou mantru, aby ho duchové neviděli. Jenže na jedno místo zapomenou. Šálek nás seznamuje s mužem, kterého neustále sleduje tajemná tvář odrážející se v jeho šálku čaje. Kvality Kwaidanu odhalíte prakticky namátkou – úžasná výprava, dechberoucí vizuální stránka, zajímavé příběhy, výtečný hudební doprovod, uchvacující atmosféra.

ZAJÍMAVOST: Povídky vycházejí z příběhů sebraných a sepsaných spisovatelem řeckého původu Lafcadio Hearnem, který se koncem 19. století usadil v Japonsku a přijal japonské jméno Jakumo Kozumi.

TVŮRCI: Režie – Masaki Kobayashi, obsazení – Rentaro Mikuni, Tatsuya Nakadai, Takashi Shimura, Noriko Sengoku

9. PANNA A NETVOR (1978)

PROČ: V Panně a netvor se čistokrevný horor maskuje za pohádku. Ale zapomeňte na pohádku. Juraj Herz vás protáhne vpravdě strašidelným zámkem.

OBSAH: Starý kupec zabloudí a objeví se na starém zpustošeném zámku, kde se o něj kdosi neviditelný postará. Ráno však kupec rozzlobí zámeckého pána, a aby si zachránil život, slíbí mu poslat na zámek svou dceru. Tu na zámku postupně opouští strach a uchvacuje nový, zcela nečekaný pocit. Zámecký pán, stižen krutou kletbou, musí bojovat se svou povahou dravce a doufat ve vykoupení.

ZAJÍMAVOST: Juraj Herz se ve své adaptaci klasického příběhu rozhodl zaměnit původní lví podobu netvora za neotřelou, zcela novou a o to děsivější ptačí podobu. Multifunkční dekorace prostor zámku posloužily kromě Panny a netvora také v souběžně natáčené hororové pohádce J. Herze Deváté srdce a dále ve filmech Tajemství ocelového města a Kočičí princ.

TVŮRCI: Režie – Juraj Herz, obsazení – Zdena Studénková, Vlastimil Harapes, Jana Brejchová, Václav Voska

10. PŘICHÁZÍ SATAN! (1976)

PROČ: Protože on to tak chtěl!

OBSAH: Film se odehrává ještě v době, kdy vám nepřipadalo, že jsou ďábelských spratků plné hromadné dopravní prostředky, obchodní centra či kina. Tehdy byl jen jeden jediný a narodil se 6. června v šest hodin ráno. Americkému politikovi Thornovi zemře při porodu dítě. Aby se vyhnul manželčině smutku, tajně adoptuje v porodnici právě narozené dítě. Po letech se však ukáže, že se v okolí jeho dítěte zvířata chovají divně a i malý Damian začíná zvláštně působit na lidi. Navíc jej začne sledovat starý kněz, který se Thornovi snaží namluvit podivné děsivé historky. Ty kupodivu začnou podporovat podivné fotografie novináře se zvláštními znameními. Thorn začne věřit tomu, že adoptoval samotného ďáblova potomka… Prostě nejlepší, nejděsivější, nejatmosféričtější a nejpůsobivější kousek z nesvaté trojice satanských hororů. Výborně a s citem zpracovaná adaptace stejnojmenného románu Davida Seltzera se skvělým obsazením vedlejších rolí a ikonickým hudebním doprovodem oceněným Oscarem.

ZAJÍMAVOST: Billie Whitelaw, představitelka opravdu ďábelsky děsivé paní Baylockové, se narodila 6. 6. To nemůže být náhoda.

TVŮRCI: Režie – Richard Donner, obsazení – Gregory Peck, Lee Ramick, David Warner, Patrick Troughton

- - -

Sestavil a sepsal Honza Vojtíšek