TOP 5 nej filmových vrahounů

24.07.2019
Pojďme se podívat na lidské zrůdy, které byste mohli potkat na nákupu, na úřadě, v práci, ale hlavně v kině

Lidské zrůdy ze sousedství jsou skupinou, která si nevytvořila status slasherových vrahů, proto jsem sem nezařadil postavy jako Mike Myers nebo Leatherface, kteří si zaslouží svůj vlastní žebříček. Nemluvě o tom, že ani u jednoho není jejich lidský obličej až tak důležitý, oba se skrývají za masku.

Mohl by sem patřit Duch z Vřískotu, ale ten nesplňuje jiná kritéria, která nebudu, v případě, že čtenář film ještě neviděl, raději prozrazovat. Lidé níže zmínění jsou osoby, které na sebe masku nebraly, jen prostě měly v duši tolik šílenství, že je to vedlo k tomu, aby zabíjeli. Anebo v tom byli sakra dobří a užívali si to, protože pak mohli dělat dlouhý nos na policii i specialisty z FBI.

Asi nepřekvapí, že většina postav, které budou dále prezentovány, mají svoje knižní předlohy. Až později byly adaptovány do filmové podoby. Ale najdou se i výjimky. Co možná trochu překvapí, to je skutečnost, že hned dvě postavy jsou dílem Stephena Kinga. Ač pravda, jejich herečtí představitelé jim dali nezaměnitelnou podobu.

Takže se podívejme na lidské zrůdy, které byste mohli potkat na nákupu, vůbec byste netušili, že jsou schopné bestiální vraždy, ale ony už možná v tu chvíli přemýšlely, jak by si připravily váš mozek. Anebo by ve vás viděly vaši matku. Anebo... Však uvidíte.

1. HANNIBAL LECTER

ODKUD PŘIŠEL: Z pera Thomase Harrise, který toho sice moc nenapsal, ale to, co napsal, se zapsalo do paměti. Na svém kontě má celkem šest románů, kdy hned čtyři se věnují postavě Hannibala Lectera. První byl Červený drak (Red Dragon, 1981), následovaly knihy Mlčení jehňátek (The Silence of the Lambs, 1988), Hannibal (1999) a Hannibal: Zrození (Hannibal Rising, 2006). Co si ale budeme povídat, největší úspěch Hannibalovi přinesl film Mlčení jehňátek (1991).

KDO TO JE: Z určitého pohledu je to génius, minimálně pokud se psychologických profilů vrahů týká. Dokáže se do nich skvěle vžít, nejspíš proto, že sám je sériovým vrahem. Jeho schopnosti se projevily jak v případě Červeného draka, tak i Mlčení jehňátek, kdy sám Lecter není hlavní postavou, ale je tím, kdo dokáže vyšetřovatelům pomoct najít pachatele. Každý rozhovor s ním je pak Očistcem anebo rovnou cestou peklem. Máte pocit, že taháte za kratší konec.

PO KOM JDE: Kromě toho, že letí na mladé vyšetřovatelky FBI, které v sobě mají... něco, tak mu velmi chutnají lidé. Většinou je předem poznal a vybral si, jakou část z nich zkonzumovat, ať už ledvinky, mozeček anebo něco ještě pikantnějšího. Mimochodem, pokud už se do knih pustíte, filmovou adaptaci Hannibala raději vynechte. Mohla by vám hodně zpackat pohled na jinak skvělou postavu.

2. ANNIE WILKES

ODKUD PŘIŠLA: Jejím strůjcem je renomovaný Stephen King, který udělal to, co dělá obvykle. Napsal o tom, čemu rozumí, tedy o psaní. A stačilo se jen zamyslet nad tím, jak by to asi dopadlo, kdyby se autor setkal s fanynkou svého díla, která to má v hlavě trochu na přeskáčku, hlavně pokud jde o zabití milované hrdinky.

KDO TO JE: Misery je postava, o které píše Paul Sheldon a kterou se chystá v dalším díle série zabít. Annie Wilkes je žena, která má Misery velmi ráda a rozhodně se nechce smířit s tím, že její milovaná hrdinka zemřela. Osud Annie a Paula spojí ve chvíli, kdy má Paul nehodu. Po ní se probouzí u Annie doma, a i když se o něj stará a chce, aby se uzdravil, rozhodně to není tak růžové, jak by si přál.

PO KOM JDE: Annie jde jen po Paulovi, který si ve svém díle dovolil zabít Misery. Annie o nic moc jiného nejde. Ona je totiž magor. Očividně ji trápí démoni, a tak jí nevadí nechat Paula pít vodu z kýblu na vytírání anebo rovnou vlastní moč, když ho několik dní nechá uvázaného k posteli. Rozhodně jí nedělá problém týrat Paula za to, že nechce plnit její přání, i za to, co vlastně ani neudělal, protože ona je opravdu šílená!

3. MARGARET WHITE

ODKUD PŘIŠLA: Stephen King podle všeho uměl skvěle psát šílené ženské postavy. Margaret White je matka Carrie, titulní hrdinky stejnojmenné knihy. Taková dívka jako Carrie prostě musela mít rodiče, který ji negativně ovlivnil. V jejím případě je to tedy matka, kterou by nejspíš nechtěl doma nikdo normální. Za mě je pak ve filmovém provedení Piper Laurie naprosto dokonalým ztvárněním téhle postavy, zahrála Margaret tak, že z ní skutečně jde hrůza.

KDO TO JE: Margaret White je náboženský fanatik, který se víru snaží předat své dceři. Předávání je většinou provozováno prostřednictvím trestů, které následují ve chvíli, kdy Carrie provede něco, co se matce nelíbí. Tady je problém v tom, že to nutně nemusí být v rozporu s Písmem, problém je, že je to v rozporu s matkou. Takže kumbálek a klečení! A zkus si dostat první menstruaci a pak ještě pomýšlet na to, že by sis ušila červené – ČERVENÉ!!! – šaty a šla na maturitní ples!

PO KOM JDE: Primárně po hříchu. Ale jelikož je pole působnosti Margaret White celkem omezené, je jejím cílem Carrie, která je potrestána za každou pitomost. Jen je tu trochu problém, že Carrie má telekinetické schopnosti. Proti nim je i víra celkem neškodná. Celkem...

4. JOHN RYDER

ODKUD PŘIŠEL: Jediná postava žebříčku, která není založena na knize, ale rovnou vznikala pro film. Konkrétně se jednalo o snímek Stopař (The Hitcher, 1986), kde postavu ztvárnil skvělý Rutger Hauer. Pak tu máme ještě remake z roku 2007, kde si Rydera zahrál Sean Bean. Já dávám přednost původnímu filmu.

KDO TO JE: Je to prostě stopař. Člověk, jemuž chcete pomoct na jeho cestě. A přesně ten typ, kvůli nimž raději nikdy nezastavíte a ještě dupnete na plyn, když budete nějakého nebožáka se zvednutým palcem míjet. John Ryder je nejhorší typ stopaře, na něhož byste mohli narazit.

PO KOM JDE: Nejprve to vypadá, že jen po řidičích, kteří mu zastaví. Prostě si z nich udělá svoje oběti. Jenže on si chce hrát, on chce terorizovat. A jde mu to skvěle. Hned na začátku vám řekne, že posledního řidiče zabil a že to je osud, který má přichystaný i pro vás. Buď se zasmějete, nebo se ho pokusíte vykopnout. Ať tak nebo tak, tohle je kočka, která má devět životů, možná i trochu víc. John Ryder si jízdu užije, vy budete bojovat za každou cenu o svůj život. A vůbec není jisté, že vyhrajete.

5. NORMAN BATES

ODKUD PŘIŠEL: Vracíme se k původně literárním postavám, protože Norman Bates je dílem spisovatele Roberta Blocha, i když co si budeme povídat, kdyby Psycho nezfilmoval Alfred Hitchcock, Bloch nejspíš nikdy nebude tak známým autorem. Když se řekne Psycho, většina lidí si představí právě filmové zpracování.

KDO TO JE: Norman Bates je velmi milý mladík, který se svou matkou provozuje Bates Motel. Prostě motel, na který narazíte na cestě zrovna ve chvíli, kdy potřebujete někde přenocovat. Je to starostlivý muž, který chce jen to nejlepší pro své zákazníky a samozřejmě i pro svou matku. Skoro by se zdálo, že život v odloučení od civilizace a jen s matkou se na něm nepodepsal. Skoro...

PO KOM JDE: Po ženách, které možná mají něco z jeho matky, anebo jsou prostě na první pohled zajímavá, krásné a pro Normana rozhodně nedostupné. Vyhlédne si je a pak už nechá matku, aby konala dílo. Její řádění ve sprše je asi jednou z nejpamátnějších hororových scén, jaké ve filmové historii naleznete. Norman by si možná zasloužil lepší místo v žebříčku, ale to nechám na vašem uvážení, já jsem s pátým místem spokojený.

- - -

Pro Vanili.cz sestavil a sepsal spisovatel Martin Štefko, nakladateství GOLDEN DOG