Nejlepší sci-fi filmy roku 1990 až 2000

18.03.2019
Další díl našeho seriálu o nejlepších sci-fi filmech dekády

Na žebříčku TOP filmů se posouváme po dějinné ose opět o kus dál. Technologie filmařů zase poskočily o krok dopředu, což sebou přináší nemalý problém – jak sakra rozhodnout, které filmy jsou těmi nejlepšími? Nuže dnes nejlepší sci-fi pecky let devadesátých.

1. MATRIX (1999)

PROČ: Naprosto úžasně natočené scény, zlidovělý pojem "být v Matrixu", příběh, design.
OBSAH: Když druhořadý hacker Neo začne zjišťovat, že jeho realita možná není tím, čím se zdá, sami jeho hackerští idolové si ho najdou a odkryjí mu pravdu – lidé jsou pouze jakýmisi králíčky Duracelly a svět jak ho známe je jen počítačová iluze, simulace pro jinak nehybné lidské zdroje, aby se moc u přísavek necukaly. Jenomže každá počítačová simulace má své mouchy (ale i své pojistky – agenty hlídače) a nepočetnému odboji, posilněnému právě o brance Nea, se nabízí jedinečná možnost přemoct nadvládu strojů. Neo je zřejmě ten Vyvolený, jehož schopnosti přesahují daleko za hranice pouhé simulace, za hranice Matrixu.
ZAJÍMAVOST: Do tří let od premiéry Matrixu se pasáž zpomalené střelby a následné uhýbání před kulkami (bullet time) napodobilo v celkem 20 filmech. Ano, už třeba proto lze o Matrixu hovořit jako o naprosto kultovním počinu.
TVŮRCI: Režie – Andy Wachowski, Larry Wachowski, obsazení – Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving.

2. TERMINÁTOR 2: DEN ZÚČTOVÁNÍ (1991)

PROČ: Nepochybně nejlepší díl z celého terminátorovského univerza. V raných letech devadesátých nevídané triky.
OBSAH: Ačkoliv se téma prakticky opakuje v každém filmu s trademarkem Terminator, Den zúčtování má stejně něco do sebe a značně tak převyšuje všechny své bratříčky. To téma je jednoduché. Bitva o budoucnost se musí rozhodnout v minulosti. Tedy v budoucnosti posílají agresivní roboti svůj nejnovější model T-1000 do doby, kdy jejich úhlavní nepřítel bojoval leda s Pac Manem a třídní učitelkou. Odboj však na obranu historie posílá přeprogramovaného robota, jen trochu starší model. Po nenáročné cestě v čase se tak oba téměř nezničitelné stroje střetnou v boji o život mladého Johna Connora i o osud celého lidstva.
ZAJÍMAVOST: John Connor naučí svého ochránce, terminatora T-800, říkat španělsky Hasta la vista, baby, což má z hlediska příběhu jistý význam. Přemýšleli jste někdy, že by se tento význam zcela zastřel ve španělsky dabované verzi? A skutečně tomu tak je. V hispánských zemích se proto místo této hlášky použilo obligátní: Sayonara, baby.
TVŮRCI: Režie – James Cameron, obsazení – Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong, Robert Patrick.

3. PÁTÝ ELEMENT (1997)

PROČ: Film uchvátí především svou výpravou, jenomže stejně tak úchvatný je i příběh.
OBSAH: Rozverná taškařice kolem elementu, který může být jedinou obranou vůči největšímu zlu, zaútočila na plátna kin 7. května 1997 a už podle prvních záběrů bylo jasné, že si Luc Besson připravil něco vskutku mimořádného. Sci-fi, u kterého divák lapal naprázdno ústy, klidně i dnes, v době "pomatrixovské". No a v neposlední řadě film, u kterého se také mohl notně pobavit, zasmát se, až se za břicho popadal. Korben Dallas, vysloužilý žoldák, usilující momentálně o licenci taxikáře v jistém megacity se systémem víceúrovňové vzdušné dopravy, náhodou natrefí na spoře oděnou dívku. Jak se později ukáže, dívka je poslední zbraní proti Zlu, kterému se nevyrovná ani Nicota z Nekonečného příběhu. Podaří se bizarní družině okolo Korbena Dallase zastavit Zlo dřív, než bude pozdě?
ZAJÍMAVOST: Přesto všechno byl Pátý element nominován na Zlatou malinu, konkrétně Milla Jovovich, jako nejhorší herečka ve vedlejší roli a Chris Tucker jako nejhorší nová hvězda. No, my z Vanili.cz, milovníci sci-fi a Pátého Elementu zvlášť, se cítíme velmi dotčeni a hodláme v tom učinit patřičné kroky, tohle teda ne! Chris Tucker jako futuristický rozhlasový moderátor Ruby Rhod byl prostě skvělý, prostě superzelený.
TVŮRCI: Režie – Luc Besson, obsazení - Bruce Willis, Gary Oldman, Ian Holm, Milla Jovovich, Chris Tucker, Luke Perry.

4. 12 OPIC (1995)

PROČ: Téma cestování časem, nezvratnost osudu. Výkon Bruce Willise i Brada Pitta.
OBSAH: James Cole si většinu svého života užívá v podzemí a pobírá všechny radosti totální apokalypsy. Ještě jako chlapec se stal svědkem události, kdy neznámý muž vypustil do světa virus, který vyhladil na 5 miliard lidí. Coleovi se však naskytne možnost odcestovat časem a zvrátit tento krutý osud. Podaří se mu odhalit totožnost šíleného teroristy? Podaří se mu ochránit budoucnost?
ZAJÍMAVOST: 12 opic je nade vší pochybnosti těžce inspirován snímkem La Jetée (1962), přesto režisér Terry Gilliam tvrdí, že jej před první klapkou neviděl. Tak určitě, Terry. Nepochybně jde jen o další montypythonovský vtip, že?
TVŮRCI: Režie – Terry Gilliam, obsazení – Bruce Willis, Madeleine Stowe, Brad Pitt.

5. MUŽI V ČERNÉM (1997)

PROČ: Spousta mimozemšťanů, humor i řízná akce.
OBSAH: M.I.B. je tajnou vládní organizací, která bojuje se šmejdem z vesmíru, ale zároveň potírá veškeré informace o UFO. Od dob podezřelých jevů v oblasti Area 51 uběhl nějaký čas a projekt Blue Book nabyl zcela nevídaný rozměr. Dnes je Země členem celogalaktického zřízení i přestupní stanicí pro mnohé mimozemské entity. A to i za cenu, že obyvatelé planety Země nemají v podstatě ánung o tom, co se děje. Členové MIB jsou však natolik schopní, že si poradí úplně se vším. Jenomže ostřílený agent K si musí najít nového parťáka a tím se stává agent J, který dosud na emzáky nevěřil a vůbec je to takový svérázný skeptik. Vskutku nesourodá dvojka musí nyní zachránit svět, ba přímo celou galaxii.
ZAJÍMAVOST: "Muži v černém" není termín, který by si marvelovští tvůrci vycucali z prstu. Takzvaní muži v černém/v černých oblecích se často objevují ve všelijakých konspiračních teoriích spojených s pozorováním neidentifikovatelných létajících objektů. Ti se údajně zjevovali na místech paranormálních incidentů nebo domnělých kontaktů UFO, zastrašovali svědky či se je jinak snažili umlčet. To je sice možné, ale určitě neměli neuralizér – přístroj na vymazání krátkodobé paměti. Nejspíš ty svědky přesvědčovali postaru, boxerem nebo basebalovou pálkou. A je na druhou stranu zajímavé, že přitom tento neuralizér dodnes používá na sebe samé mnoho předních politiků, nejen českých. Neuralizér nejvíce používají jejich voliči.
TVŮRCI: Režie - Barry Sonnenfeld, obsazení - Tommy Lee Jones, Will Smith, Linda Fiorentino, Vincent D'Onofrio.

6. ČERNOČERNÁ TMA (2000)

PROČ: Kulantní sci-fi zcela z cizí planety. Hororové prvky.
OBSAH: Možná těmi svými hororovými prvky tento snímek nezastíní slavnějšího kolegu Vetřelce, tím spíš, když jsou si zúčastněné obludy tolik podobné, jenomže na Černočernou tmu se tak skvěle kouká třeba právě pro svou dynamiku, všudypřítomný hic, světlo i tmu, a co hlavně, na jejího superhrdinu padoucha. V kostce řečeno – mezihvězdný modul převáží několik sociálně nesourodých cestujících, ale hlavně také jistého lovce lidí Johnse se svým vězněm Ríšou Riddickem, vězněm velmi nebezpečným. Jeho nespornou výhodou je schopnost vidět ve tmě. Modul samozřejmě ztroskotá na neznámé planetě a brzy se začnou dít podivné věci. Riddick vezme ihned do zaječích, nicméně i ostatní přeživší tak nějak nakonec přijdou na to, že musí všichni přiložit ruku k dílu, jinak si je jednoho po druhém dá k svačině neznámá entita. Riddick se tedy vrací a pomáhá ostatním s přežitím víc než by kdy pomohl Bear Grylls. Film se po zaslouženém úspěchu dočkal dalších pokračování, která dál rozvíjejí osudy Riddicka, posledního Furianta.
ZAJÍMAVOST: S tím Vetřelcem není podobnost jen čistě náhodná. Režisér David Twohy totiž původně napsal scénář k filmu Vetřelec3, jenomže mu to nakonec smetli producenti ze stolu. Twohy se nedal, lehce svůj scénář upravil a tak vznikla Černočerná tma. Hm, ta podobnost přitom vůbec nevadí, naopak.
TVŮRCI: Režie – David Twohy, obsazení - Vin Diesel, Radha Mitchell, Cole Hauser, Keith David.

7. JURSKÝ PARK (1993)

PROČ: Ještěři.
OBSAH: Jurský park si podmanil diváky po celém světě, rozjel nezastavitelnou dinománii a dodnes dovede zaujmout svými převratnými triky. Nuže, poté, co extrahovali DNA z fosílie komára, v jehož sosáčku se našlo trochu dinosauří krve, vytvořili vědci pro své živé exponáty přirozené prostředí na ostrově a přitom prostředí vhodné i pro exotickou turistiku. Krátce před otevřením jinak dobře zabezpečeného parku pozve si majitel John Hammond několik přátel na zkušební prohlídku. A stejně jako v Černobylu i zde selže lidský faktor a brzy se celý ostrov Isla Nublar zaplaví nebezpečnými pravěkými tvory.
ZAJÍMAVOST: Původně neměl nikdo v plánu, že by se ve filmu objevil kolosální a onen pověstný T-Rex. Tvůrci neměli vůbec rozšafné plány, mysleli, že nás odbudou menší potyčkou s mrňavými velociraptory. Dnes můžeme s klidem říct, že to dobře dopadlo. T-Rex se de fakto stal symbolem celé jurské série, bez něj by to zkrátka nebylo nikdy ono.
TVŮRCI: Režie – Steven Spelberg, obsazení - Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum, Richard Attenborough.

8. HVĚZDNÁ PĚCHOTA (1997)

PROČ: Filmové sci-fi jak má být, pořádná řezničina, parádní emzáci.
OBSAH: Nepříliš věrné zpracování Heinleinovy klasiky nabízí opulentní bitvy s brouky, nazzi design budoucnosti, usekané hlavy a hektolitry broučího slizu. Celý snímek je víceméně pojat jako náborové video do armády, tím spíš pak vyzní jeho antimilitantní zaměření. Johny Rico se nechá lehce naverbovat do hvězdné pěchoty, aby deratizoval planety od přerostlých brouků, kterým to vlastně docela pálí. Entuziasmus Ricovi nechybí, brzy mu ale začnou chybět kamarádi. Každopádně se po několika vskutku drsných bitvách dostanou k velkému broučímu mozku, Pozemšťané nad brouky vítězí a protibrouččí agenda může dál oblbovat lidi.
ZAJÍMAVOST: Z Hvězdné pěchoty si jistě všichni pamatují hlášku: "Chcete snad žít věčně?" Co je ovšem zajímavé, stejná hláška padla i ve filmech Total Recall (1990) a RoboCop (1987). Nezbývá než dodat, že všechny tyto snímky má na svědomí stejný režisér, tedy Paul Verhoeven. Záhada objasněna.
TVŮRCI: Režie – Paul Verhoeven, obsazení – Casper Van Dien, Dina Meyer, Denise Richards, Neil Patrick Harris, Patrick Muldoon.

9. GALAXY QUEST (1999)

PROČ: Rozkošná komedie z jiné galaxie, příběh, který si bere na paškál celou filmovou sci-fi tvorbu vůbec, jemně satiruje Star Trek mánii.
OBSAH: Parta herců druhořadého sci-fi seriálu a lá Star Trek prožívá jisté neshody ve svém týmu, s fanoušky i se stereotypem své práce. Souhrou okolností jejich seriál sledují i jistí mimozemšťané (Thermiané) z druhého konce vesmíru. Jelikož se tito dostanou do úzkých v boji s kosmickým uzurpátorem Sarrisem, využijí své technologie, vytvoří dokonalou repliku seriálové lodě a dokonce bez skrupulí naverbují nic netušící herce právě v domnění, že se jedná o skutečnou posádku. Herci pak musejí svou roli vzít vážně a vyhrát vesmírnou bitvu. Zní to možná šíleně, ale kupodivu je to taková sladká odměna všem sci-fi fanouškům po všech těch vážných tématech a zápletkách. Samozřejmě filmu prospívá i skutečnost, že je velmi poctivě zpracovaný, zejména co do triků, masek, ale i skvělých hereckých výkonů.
ZAJÍMAVOST: Představitelka sličné poručice Gwen, Sigourney Weaver, prohlásila, že pokaždé, když si navlékla blonďatou paruku, cítila, jak jí klesá IQ. Divné, vždyť jí to tam tak slušelo.
TVŮRCI: Režie – Dean Parisot, obsazení – Tim Allen, Sigourney Weaver, Alan Rickman, Tony Shalhoub.

10. DEMOLITION MAN (1993)

PROČ: Antipostapo, problematika hibernace, vtipné momenty, akce.
OBSAH: Demolition man uzavírá naší topku a právem. Jasně ukazuje, jaké filmy se tvořily počátkem devadesátých let, s ohledem na fakt, že surové násilí je zde hlavní devízou. Ale i jistá odlehčenost a především určité novátorství v tématech. Zde se například zaobírají nejen (ne)praktičností hibernace, ale i jejím jaksi filozofickým smyslem, dojde i na politické pletichaření. John Spartan je jako příliš brutální policista po hříchu zmražen a zároveň podvědomě převychováván. Stejně se děje i teroristovi Simonovi Phoenixovi, jenomže ten jen v cryospánku nikoliv převychováván k umírněnosti, naopak, zdokonalují se jeho technické dovednosti. Toho v budoucnosti využije mocný politik, Dr. Cocteau. Po probuzení Phoenixe je tedy probuzen i John Spartan, jakožto jediný, kdo je schopen nebezpečného teroristu dostat zpátky do chládku (doslova). John Spartan se nejdříve musí poprat s vymoženostmi nové doby a potom přistoupit na Phoenixovu hru, aby ho vůbec mohl dopadnout. Cestou se může zastavit ve Schwarzeneggerově muzeu… Pointou je, že i přes všechny moderní vymoženosti je potřeba dostat bídáka takříkajíc postaru. Oproti snímkům odehrávajícím se v budoucnosti, ukazuje Demolition man až téměř utopistickou společnost, fungující svět v míru, zkrátka antipostapo. A to se cení.
ZAJÍMAVOST: Ve filmu zazní, že Arnold Schwarzzeneger - nejen že mu bude zasvěceno muzeum, ale že se stane i americkým prezidentem. Dnes už víme, že tato jinak komická vize nakonec nebyla až tak daleko od pravdy. A nejen tato jejich vize…
TVŮRCI: Režie – Marco Bramilla, obsazení – Sylvester Stallone, Wesley Snipes, Sandra Bullock, Nigel Hawthorne.

- - -

Sestavil a sepsal Michal Březina