Nejlepší české sci-fi filmy všech dob

08.04.2019
Žebříček těch nejlepší českých filmů, které zpracovávají tradiční i neobvyklá sci-fi témata

Vybrat deset nejlepších českých sci-fi by zdánlivě nemusel být problém, vždyť jich tolik zase není. Pravda, není jich moc a mnohdy se třebas ani nejedná o tolik úžasné filmy. Jenomže problém spočívá v něčem jiném. Drtivá většina české sci-fi tvorby totiž dosti závratně inklinuje ke komedii, respektive k parodii. Vyvstala otázka, zda posuzovat oblíbenost filmu pro jeho zábavnost z hlediska komedie či pro to, jak dalece se zabývá vědeckou fikcí i se svými subžánry. Do výběru by pak postupovaly filmy třebas divácky velmi oblíbené a dá se říct i kvalitně zpracované, ale o stěžejní téma sci-fi se otírající jen zlehka. Problém nastal třeba právě u úžasného snímku Baron Prášil Karla Zemana. Máme tam kosmonauta na Měsíci i let raketou, jenomže celý snímek vlastně sci-fi není, je spíše dobrodružné fantasy.

Obecně je a vždycky byla v tuzemské provenienci potíž, natočit vskutku opulentní sci-fi, kde se všechny ty fantastické prvky řeší takříkajíc navážno, podobně jako jsme dnes zvyklí u zahraničních snímků, zejména snímků z USA. Češi si prostě svého Avatara sotva kdy natočí. A bylo to zřejmě dáno i dobou, která prostě seriozní vědecké fikci nepřála a proto vznikaly jakési parodie, které si z toho buď utahují, nebo si sci-fi prvky pouze půjčují k rozvíjení vlastní humorné zápletky. Každopádně (zejména cestování v čase) není v české kinematografii nikdy bráno vážně, tvůrci se nikdy nezaobírali časoprostorovými paradoxy seriozně. To je třeba případ filmu Zítra vstanu a opařím se čajem. Zde lze cestovat všemi směry jako by se nechumelilo, lze jednoduše ovlivňovat přítomnost zásahy v minulosti, a divák se jen směje. Dlužno ale dodat, že zápletka tohoto filmu se odvíjí spíš od záměny dvou postav bratrů, než přímo od cestování čase, ale vcelku je obojí dobře propojené a film zkrátka funguje. Podobně tvůrci "zneužili" cestování v čase v rovněž divácky oblíbeném snímku Zabil jsem Einsteina, pánové. Zde se dokonce mírně otřeli o subžánr postapo – troufám si tvrdit.

Je třeba také zmínit, že české sci-fi nemělo v historii kinematografie silné zázemí a sci-fi obecně je tak žánrem vesměs nejvíce opomíjeným. A je tomu bohužel, protože u kolébky tohoto druhu kinematografie stál Karel Zeman, kterého nám záviděl celý svět. Lze tedy pouze dodat, že bychom snad v jiné dimenzi mohli být filmovou velmocí v žánru sci-fi, kdyby třeba neudělali soudruzi někde chybu…

Navzdory všemu ale jakýs takýs sci-fi žebříček se sestavit dalo, tedy zde nabízíme TOP TEN česko/československých SCI-FI filmů.

1. AKUMULÁTOR 1 (1994)

PROČ: Originální téma, kde televize představuje vlastní živý svět, který navíc sosá energii z diváků. Triky, kamera.
OBSAH: Zeměměřič Olda jako náruživý televizní divák má poslední dobou stále méně životní energie, příliš se mu nedaří, je skoro na umření. Do cesty se mu připlete přírodní léčitel Fišárek (Zdeněk Svěrák), který pomůže odhalit, že Olda má svého dvojníka uvnitř televize, a který si tam s dodanou energií docela užívá. Fišárek se tedy pokusí držet Oldu dál od jakéhokoliv televizního přístroje. Olda však vycítí, že to není jediné řešení a rozhodne se se svým nenažraným televizním protějškem skoncovat jednou provždy a to smrtelnou dávkou obrovského množství energie, kterou postupně sám nasaje od ostatních lidí, nebo získá z různých předmětů.
TVŮRCI: Režie – Jan Svěrák, obsazení – Petr Forman, Zdeněk Svěrák, Edita Brychta.

2. VYNÁLEZ ZKÁZY (1958)

PROČ: Důsledné a především stylové převedení knižních ocelorytů starých Verneovek na filmové plátno.
OBSAH: Tajemný hrabě Artigas se zmocní profesora Rocha, který je na prahu objevu látky, jež by ve špatných rukou mohla přinést světovou zkázu. Spolu s Rochem unese i inženýra Harta, který se později na ostrově, kde je profesor nucen dokončit Vynález zkázy, pokouší Rocha osvobodit a zamezit tak katastrofě.
TVŮRCI: Režie – Karel Zeman, obsazení - Lubor Tokoš, Arnošt Navrátil, František Šlégr.

3. IKARIE XB 1 (1963)

PROČ: První (a snad i jediné) české seriozní sci-fi z vesmíru
OBSAH: Příběh Ikarie XB 1 zpracovává vskutku luxusní látku kosmického survivalu. K Alfě Centauri vyslali lidé roku 2163 čtyřicetičlennou posádku v kolonizační lodi. První čtyři měsíce letu probíhaly vskutku v pohodě, potom ovšem narazili na cizí kosmickou loď a vše šlo, jak se trefně říká, do kelu. Film značně připomíná Lemův román K mrakům Magellanovým, a stane se světově proslulým i přesto, že jistou pointou je vítězství ideálů komunismu, čímže se pak Ikarie XB 1 od Lema poněkud rozchází.
TVŮRCI: Režie – Jindřich Polák, obsazení - Zdeněk Štěpánek, Radovan Lukavský, Dana Medřická, Miroslav Macháček.

4. ZÍTRA VSTANU A OPAŘÍM SE ČAJEM (1977)

PROČ: Tenhle snímek má vskutku velký drajv, zaobírá se cestováním v čase a nabízí dokonce i nějakou tu akci. Je sice komedií, ale až na druhém místě.
OBSAH: O filmu jsme už psali v TOP TEN dekády 1970 – 1980, tedy nyní v kostce – Sledujeme příběh dvou bratrů, z nichž jeden (pilot stroje času a stoupenec nacismu), Karel, hned v úvodu umírá na zadušení rohlíkem, jeho naivní bratr Jan (konstruktér stroje času) se za něj vydává a nedobrovolně se tak stává členem týmu dalších zapálených nacistů, kteří hodlají odcestovat do minulosti a předat Hitlerovi vodíkovou bombu, aby mu tak pomohli vyhrát Druhou světovou válku.
TVŮRCI: Režie - Jindřich Polák, obsazení - Petr Kostka, Jiří Sovák, Vladimír Menšík, Vlastimil Brodský.

5. CESTA DO PRAVĚKU (1955)

PROČ: Tenhle snímek nám celý svět záviděl, Američané jej dokonce jaksi vzali, lehce přepracovali a vydávali za svůj. Úchvatné triky a cesta, kterou hlavním hrdinům mohl tehdy závidět každý. Triky i zajímavá myšlenka zpracování cesty v čase za účelem zobrazení průběhu pravěku v celé své kráse i divokosti.
OBSAH: Čtyři zvídaví hoši se jaksi po řece času prokousávají na své loďce všemi hlavními stádii pravěku až do prvohor, kde objeví živoucího trilobita. Cestou samozřejmě prožijí nebývalé dobrodružství, setkají se s předními živočišnými druhy (mamut, tyranosaurus atd.) různých etap pravěku.
TVŮRCI: Režie - Karel Zeman, obsazení - Petr Herrmann, Vladimír Bejval, Josef Lukáš, Zdeněk Husták, Bedřich Šetena

6. COŽ TAKHLE DÁT SI ŠPENÁT (1977)

PROČ: Fikce, která se zaobírá důsledky vědeckých pokusů.
OBSAH: Poté, co byl vynalezen přístroj na omlazení, sjíždí se do Československa boháči z celého světa, aby si prodloužili život. Právě tak dorazí i sama doña Izabela Lopez se svými lidmi. Jistou roli zde však hrají i nedbalí zaměstnanci, pokoutníci Liška a Zemánek. Ti se přístrojem ozáří také, jenomže, důsledky ozáření mohou být fatální, jakmile ozářený pozře v krátké době špenát, což se těmto dvěma čtverákům stane, načež se omlazení znásobí a oni tak disponují svými chlapeckými těly. Ztřeštěná komedie pak pracuje především s motivem záměny různých interesovaných osob, a tak brzy dojde na zmatky nad zmatky, a konzumace špenátu to navíc ještě všem pěkně zkomplikuje.
TVŮRCI: Režie - Václav Vorlíček, obsazení - Vladimír Menšík, Jiří Sovák, Iva Janžurová.

7. ZABIL JSEM EINSTEINA, PÁNOVÉ (1969)

PROČ: Že by první české postapo? Cestování v čase. Téma dopadu chemie nebo fyziky na časy budoucí. Téma zásahu do minulosti za cílem zachránit budoucnost.
OBSAH: Taková česká verze Terminátora. Jenomže se z budoucnosti nevrací robot, aby zabránil narození budoucího vůdce vzbouřenců, Johna Connora, ale vrací se Jiří Sovák, aby zabil Alberta Einsteina, aby fyzika nedošla svému rozkvětu a on tak zajistil lepší budoucnost. A stejně jako v Terminátorovi, kde vyslali na ochranu existence Johna Connora vojáka Kyla Reese, i zde vysílají tým na ochranu Einsteina.
TVŮRCI: Režie - Oldřich Lipský, obsazení - Jiří Sovák, Jana Brejchová, Lubomír Lipský st., Iva Janžurová, Petr Čepek, Radoslav Brzobohatý

8. KDO CHCE ZABÍT JESSII (1966)

PROČ: Vědecká fikce přinášející přístroj na zhmotnění snů. Superhrdinové z komiksu na filmovém plátně. Originálně a zároveň jedinečné pojetí projevu komiksových postav.
OBSAH: Český divák měl klasické světové komiksy (např. Superman) pouze lehce v podvědomí, komunistická nomenklatura tomuto literárnímu žánru prostě nikdy nepřála, později měly úlevu snad jen blbinky pro děti (Čtyřlístek, Barbánek), nebo několik málo skvělých příběhů v časopise ABC (např. Dobrodružství Johna Cartera, Vzpoura mozků, nebo Příhody Malého boha či Kruanova dobrodružství od Vlastislava Tomana) ale přesto vsadili tvůrci "Jessie" na parodickou notu, které naštěstí pak divák rozuměl i bez erudice. Z filmu se stal samozřejmě hit. Za originální lze považovat střet dvou světů, komiksového a reálného a to s tím, že postavy komiksového světa zhmotněné v tom našem stále komunikují pomocí svých "bublin" plných textů jejich sdělení. Ve skutečnosti ale nejde o jakési zhmotnění komiksových postav, nýbrž snů hlavních protagonistů, která pak ale jako komiksové existují. Toto humorně (jak už jinak) laděné sci-fi tedy těží opět z téma důsledků vědeckých pokroků, ale přináší i obraz komiksových superhrdinů, což u nás nemá obdoby, nepočítáme-li někdejší seriál na motivy komiksu o chlapeckém klubu Rychlé šípy.
TVŮRCI: Režie - Václav Vorlíček, obsazení - Dana Medřická, Jiří Sovák, Olga Schoberová.

9. PANE, VY JSTE VDOVA (1970)

PROČ: Výměna mozků jako fajný sci-fi prvek.
OBSAH: Oblíbená černohumorná komedie jde ruku v ruce s vědeckou fikcí, a když už je řeč o rukách, jedna useknutá se pak stala i zápletkou tohoto dnes již legendárního filmu, jehož hlášky patří k nezapomenutelným. Je až s podivem, že se tento film v daném roce začínající normalizace dostal na plátna kin, případně pak na obrazovky televizorů Tesla. Často se tne nejen do živého, ale i do neutěšené politické situace v tehdejším Československu krátce po vpádu ruských vojsk. Přesto se nejedná o politickou satiru, tu nacházíme pouze mezi řádky.
TVŮRCI: Režie - Václav Vorlíček, obsazení - Iva Janžurová, Jiří Sovák, Eduard Cupák, Olga Schoberová, František Filipovský.

10. TAJEMSTVÍ OCELOVÉHO MĚSTA (1978)

PROČ: Výpravné a seriozní sci-fi na motivy díla Julese Verna, otce žánru a vizionáře.
OBSAH: O snímku lze hovořit jako o jisté nadčasové steampunkové dystopii s důrazem na antiválečné poselství. Příběh dvou soupeřících měst v rozkvětu, města Fortuna a Ocelového města. Každé má své vrchní představitele, Fortuna Sarrasina a Ocelové město válečného štváče Januse. Sarrasin je poněkud zděšen vývojem událostí v sousedství a tak vysílá do Ocelového města delegaci. Jeho zeťák Marcel Zodiak se potom tváří v tvář setká s hrozbou, totiž s bombou, která dokáže vše živé zmrznout na kost, vše jiné pak nechává zachovalé jako skvělou kořist pro případného dobyvatele. Zbraň je zmiňována jako Holomráz.
TVŮRCI: Režie - Ludvík Ráža, obsazení - Jaromír Hanzlík, Martin Růžek, Josef Vinklář, Petr Kostka.

- - -

Sepsal a sestavil Michal Březina