Jalovec: vlastnosti, pěstování, použití, odrůdy

08.03.2023
Jalovec je druh vytrvalé rostliny. Je to keř z čeledi cypřišovitých, dorůstá výšky asi 2 m a je ceněn pro své plody, které se používají v gastronomii. Vědecký název jalovce je Juniperus communis, ale název jalovec se používá také pro skupinu druhů stejného rodu. Tento keř se vyskytuje ve většině oblastí s chladným a mírným podnebím na severní polokouli.

Jalovec je druh vytrvalé rostliny. Je to keř z čeledi cypřišovitých, dorůstá výšky asi 2 m a je ceněn pro své plody, které se používají v gastronomii. Vědecký název jalovce je Juniperus communis, ale název jalovec se používá také pro skupinu druhů stejného rodu. Tento keř se vyskytuje ve většině oblastí s chladným a mírným podnebím na severní polokouli.

Charakteristika jalovce

Jedná se o keř s četnými větvemi a výškou kolem 2 metrů, i když byly zaznamenány exempláře až 10 metrů. Je však třeba vědět, že jalovec je možné umístit na kmen, který je obvykle vysoký 50 až 150 cm. Jalovec naroubovaný na kmen nevyroste do výšky, takže je dobrou volbou v případě, že na zahradě není mnoho místa.

Charakteristickým znakem jalovce jsou velké jehlicovité listy, které mají šedozelenou barvu. Tyto listy jsou na větvích seskupeny po třech ve spirálovitém tvaru.

Jalovec patří mezi keře, které se nazývají dvoudomé, což znamená, že existují samčí a samičí rostliny. To znamená, že se obě pohlaví nevyskytují na jedné rostlině, ale že mezi rostlinami existuje pohlavní diferenciace.

Květy jalovce se objevují na podzim na samičích rostlinách a na jaře na samčích rostlinách. Plody jalovce jsou šišky - nikoli bobule, jak se mnozí domnívají - které se začínají objevovat od třetího roku života rostliny. Právě tyto šišky se používají ke konzumaci. Tyto plody jsou ve zralosti zelené a po usušení mají fialový, téměř černý odstín.

Jak pěstovat jalovec?

Kromě využití v gastronomii a dokonce i v lékařství jsou tyto keře velmi ceněny jako okrasné rostliny v zahradách, a proto se jejich pěstování rozšířilo mezi lidmi, kteří chtějí mít pohlednou a zároveň velmi aromatickou rostlinu.

Nejpraktičtějším způsobem množení jalovců jsou jalovcové řízky. To by se mělo provádět v zimě pomocí řízků získaných z větví narozených v téže sezóně. Po získání řízků je možné je na několik hodin namočit do přípravku s hormonem pro zakořeňování. Poté by měly být zasazeny do substrátu se směsí perlitu a rašeliny. Sazenice jalovce obecného by měly být uchovávány v interiéru při teplotě 15 až 27 °C a dobrém slunečním světle. Pokud chcete jalovec množit v létě, mělo by se tak dít z řízků odebraných z větví, které vyrostly v létě. V tomto případě není nutné je chránit před chladem.

Péče, kterou jalovec vyžaduje

Jalovce jsou velmi odolné vůči mrazu, je však třeba dbát na to, aby byly tyto keře vysazeny tak, aby měly dostatek slunečního světla. Pokud je to možné, je nejlepší vysadit jalovce na takové místo v zahradě, kde budou mít přístup ke slunečnímu světlu po celý den a kde jejich rozsáhlé kořeny nebudou muset konkurovat ostatním rostlinám.

Kořeny jalovců se silně rozprostírají v půdě a velmi efektivně využívají minerální látky dostupné v půdě, takže není třeba je hnojit, i když organické hnojivo se obvykle doporučuje každé 2 až 3 roky.

Jalovec velmi dobře snáší sucho, takže optimální je mírná zálivka. V oblastech s pravidelnými srážkami není zavlažování nutné a v suchých obdobích stačí zalévat každých 15 až 20 dní. Jalovec by se měl čas od času prořezávat, zejména pro udržení jeho velikosti a tvaru. Nejlépe je keř zastřihovat na jaře a na podzim.

Použití a vlastnosti jalovce

Jalovcové šišky se používají jako vynikající koření do masa, omáček a nádivek. K tomuto účelu se používají i sušené plody, které jsou ve zralém stavu velmi hořké. Jalovec je k dostání mletý jako ostatní koření, ale někteří kuchaři ho raději chvíli před použitím rozemelou, protože se zvýrazní jeho chuť.

Jalovcové šišky se již stovky let používají proti neduhům. Keř je výborným diuretikem, pomáhá stimulovat ledviny a usnadňuje močení. To v kombinaci s jeho analgetickými vlastnostmi pomáhá při onemocněních, jako je revmatoidní artritida.

Při hypertenzi pomáhá nálev z jalovce vylučovat tekutiny, což přispívá ke snížení krevního tlaku. Kromě toho stimuluje tvorbu žaludeční kyseliny, což pomáhá povzbudit chuť k jídlu a zlepšit trávení. Ty také zabraňují zažívacím potížím a pálení žáhy. Jalovec je také účinný expektorans, který pomáhá při nachlazení.

Jalovec - druhy

Existuje několik odrůd jalovce, o kterých se dozvíte níže. Sazenice mnoha z těchto jalovců najdete v obchodě: https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Jalovce/58.

Jalovec čínský

Název této odrůdy odkazuje na její původ v Číně. Když je ještě mladý, je to velmi křehká rostlina. Listy mají dva základní tvary. Mladé jsou jehlicovité o délce 5 až 10 mm, zatímco dospělé připomínají šupiny o délce 1 až 3 mm.

Jalovec obecný

Jedná se o poměrně pomalu rostoucí rostlinu, která dorůstá výšky 1 až 2 metry. Pokud roste v dobrých podmínkách, může se její velikost zvětšit. Jeho listy jsou jehlicovité, krátké a ostré. Samčí rostliny mají žluté květy, menší než samičí. Jsou zodpovědné za produkci pylu. Samičí naopak plodí. Jalovec obecný obvykle kvete v srpnu a červnu.

Jalovec pobřežní

Tato odrůda jalovce pochází z Japonska. Jedná se o keře vysoké maximálně 30 cm s načervenalými větvemi, které mohou dosahovat až 2 metrů. Koruna je modrozelená s drobnými listy. Obvykle se používají jako stínění suchých míst v zahradě. Jsou ideální pro pobřežní dvorky a znečištěná města. Vyznačují se vysokou odolností vůči nízkým teplotám. Daří se jim v jakémkoli typu půdy, pokud je dobře odvodněná. Jsou odolné vůči suchu a nevyžadují hnojení. Jedná se o rostlinu, která by se neměla stříhat, s výjimkou odstranění poškozené větve.

Jalovec plazivý

Velikost jalovce plazivého nepřesahuje 50 cm na výšku a listy jsou zelené nebo namodralé, připomínající šupiny. Tato odrůda jalovce roste pomalu a lze ji vysazovat jednotlivě nebo ve skupinách. Dobře prospívá na plném slunci a je velmi odolný vůči teplu a mrazu. Nevyžaduje speciální půdu, ale může úspěšně prospívat ve vlhkých, kamenitých a vápencových půdách.

Jalovec šupinatý

Tento druh keře pochází z Asie a dorůstá výšky od 2 do 10 metrů. Je hojně využíván jako okrasná rostlina. Má namodralou barvu a velké listy.

Jalovec virginský

Je pomalu rostoucí rostlina, která může dosáhnout výšky 5 až 20 metrů. Kůra těchto stromů má načervenalou barvu a listy jsou dvojího tvaru. Některé jsou vždy po dvou 5 až 10 cm dlouhé, jiné jsou 2 až 4 mm dlouhé.

Jalovec trnitý

Roste zpravidla ve středomořské oblasti. Je to rostlina, která může dorůstat výšky až 10 metrů a má velmi olistěnou kůru. Kmen je silný a má šedohnědou barvu. Jeho listy jsou ostré, tuhé a mají 2 bílé linie oddělené druhou zelenější. Jeho květy se objevují koncem zimy a na jaře. Ve druhém roce vývoje rostliny jsou její plody oválného tvaru, zpočátku zelené a poté se mění na načervenalé.

Komerční sdělení.