Jak vyzrát na dopravní značení v Praze? V městské džungli je snadné ztratit hlavu
Praha je bezesporu krásné město, ale pro řidiče často představuje hotovou noční můru. Úzké uličky, jednosměrky, pěší zóny - metropole umí pořádně zamotávat hlavu i zkušenějšímu řidiči. A aby byla situace ještě zmatenější, často se mění dopravní značení. Někdy mají s orientací problém i místní, natož turisté či lidé z venkova.
Dopravní značení v Praze je samozřejmě stejné jako všude jinde v Česku, ale podél komunikací je ho prostě víc. Na každém rohu najdete další zákazovou značku nebo omezení. Často jsou u sebe natlačené tak těsně, že je ani nelze v klidu přečíst.
Pěší zóny a rezidentní parkování
Největší past pro neznalé řidiče představují pěší zóny. Praha jich má desítky a jejich hranice se často mění podle denní doby. Značka zákazu vjezdu motorových vozidel s dodatkovou tabulkou "mimo obsluhu" nebo "mimo rezidenty" je na mnoha místech klíčová. Kdo ji přehlédne, riskuje pokutu.
Další komplikace? Rezidentní parkování. Modré zóny pokrývají celé centrum a řadu dalších čtvrtí. A kdo si neobstaral parkovací oprávnění, může zaparkovat maximálně na dvě hodiny, a to ještě za poplatek. Značky označující tyto zóny se nachází na každém sloupku, ale jejich podmínky se liší čtvrť od čtvrti.
Časové omezení a proměnlivé značky
Praha hojně využívá značky s časovými omezeními. Zákaz stání může platit jen během pracovních dnů, vjezd do části města může být omezen jen v určité hodiny. Tyto detaily jsou uvedeny na dodatkových tabulkách pod hlavními značkami. Kdo se nechce dostat do problémů, musí je číst pozorně.
Stále častěji se v metropoli objevují také elektronické značky. Dokážou měnit své zobrazení podle aktuální dopravní situace nebo denní doby. Pro řidiče to znamená další komplikace - značka, kterou jste ráno viděli, může večer ukazovat úplně něco jiného.
Jak se za volantem nezhroutit?
Pokud si nejste jistí významem některého značení, raději zastavte a pořádně si ho přečtěte. Lepší o pár minut později než s pokutou v kapse. V případě elektronických značek si zvykněte kontrolovat jejich stav pravidelně - co platilo ráno, nemusí platit odpoledne.
A vůbec nejjednodušší rada zní: jeďte pomalu a pozorně všechno čtěte. V Praze to stejně rychle nepůjde, tak aspoň využijte čas v kolonách k tomu, abyste se zorientovali v místním značení.
komerční sdělení