Dobrý sluch po celý život? Tyto rady vám pomohou

23.12.2021
Když člověk ztratí částečně nebo úplně sluch,většinou je už na jakoukoli pomoc pozdě.

Ano, existují různé implantáty a jiné pomůcky. V přirozené podobě se ale už sluch vrátit nemusí. To je škoda, jelikož pouhými preventivními opatřeními, jež nám nijak neublíží, bychom bez problémů mohli udržet svůj sluch na stávající úrovni. Právě z toho důvodu vám dáme hned několik dobře mířených rad.

Pozor na hlasité zvuky

Možná se vám bude jevit tato rada jako banální, nicméně většinou stačí jít z hlučného prostoru někam jinam. Vždyť i na ulici se můžete setkat s velmi hlučným prostředím. Třeba takový projíždějící vlak dokáže vydat zvuk o síle 90 dB. To není málo. Podobně je na tom také zvuk sbíječky na ulici. Přitom stačí tak málo. Prostě přejdete na protější chodník a přímé konfrontaci s takovýmto hlukem se jedno duše vyhnete.

Chrániče sluchu jako jasná volba

Jakékoli zvuky je možné bez problémů utlumit, a to použitím sluchátek do uších. ta jsou bez problémů schopna snížit hladinu zvuku klidně i o polovinu. Třeba ze 30 dB na 15 dB. U sluchátek z pěny se setkáváme s efektivním ztlumením klidně až o 39 dB. To už opravdu není málo. Zapotřebí je také konstatovat, že se špunty do uší stávají u některých pracovních činností jakousi samozřejmostí.

Antioxidanty a zdravé tuky se vyplatí

Tím si můžete být jistí. Strava má na náš sluch poměrně velký vliv. Ideální je proto poněkud poupravit jídelníček. Nic složitého to být bezesporu nemusí. Optimální je volit zejména různou zeleninu typu brokolice, kapusty anebo špenátu. Zdravé tuky do sebe dostanete jednoduše, budete konzumovat ořechy, případně avokádo.

Test sluchu se vyplatí

Vždyť kvalitu svého sluchu si můžete velmi jednoduchým způsobem otestovat. Ideální je návštěva vašeho lékaře nebo přímo ORL. Především u profesí z různé z hlediska hlučnosti náročného prostředí se s poškozením setkat bohužel lze.

Komerční sdělení. Zdroj obrázku: Somnuek saelim / Shutterstock.com