Deset nejlepších seriálů s úžasnými roboty

29.04.2019
Téma robot ke sci-fi neodmyslitelně patří už od doby, kdy Karel Čapek naslinil pero u první kapitoly románu RUR.

Seriálů, z kterých by se dal sestavit žebříček, tedy alespoň těch známých, není v podstatě mnoho, a proto jsem si musel ujasnit, co se vlastně tím téma myslí. Jedná se o seriál, který pojednává o problematice robotů (začlenění do běžného života člověka, nebezpečí jejich existence, možnosti jejich využití atp.), nebo seriál, kde je robot jednou z postav, ale jeho "problémy" nejsou tím nejhlavnějším, o co seriálu jde?

Zajímavý je třeba případ seriálu Červený trpaslík. Jednou z hlavních postav je android Kryton, přitom se ale seriál a priori nezabývá výše nastíněnou problematikou robotů. Zaměřuje se spíše na osud posledního žijícího člověka, samozřejmě s kýblem srandy v ruce. Jenomže, jak jistě skalní fanoušek potvrdí, i zde se několik mnoho dílů točí právě ohledně soužití člověka s robotem, nebo přímo problémy robota samotného.

Nakonec je tedy žebříček sestaven ze seriálů, kde je jednak některá postav robot (tím se samozřejmě myslí i androidi a kyborgové) a přinejmenším jeden z dílů se zabývá výhradně tématem těchto umělých bytostí.

Pro doplnění:

Robot – Souhrnný název pro stroj vykonávající práci za člověka. Autorem názvu je Karel Čapek (poradil mu jej jeho bratr Josef, Karel zvažoval slovo labor). Nemusí mít vždy vyloženě humanoidní tvar viz např. Johny Pětka z filmu Číslo 5 žije, nebo R2D2 ze Star Wars. Tři základní zákony robotiky, které jasně definují činnost (nebo spíše chování) robotů, napsal Isaac Asimov v povídce Runaround, jež byla součástí antologie Já, robot (1950)

Android – Robot podobný člověku. Podoba může být naprosto dokonalá (např. replikant z Blade Runnera) nebo mírně vzdálená (např. Kryton z Červeného trpaslíka, jehož hlava připomíná lidskou, ale vypadá spíše jako srandovní kostka ledu, nakousnutý nanuk nebo okousaná tužka s gumou na konci).

Kyborg – Zpravidla biologická tkáň (člověk) ovládán (nebo spojen s) umělou inteligencí (např. čipem). Terminator T-800 o sobě tvrdí, že je kyborg, respektive robot pokrytý živou tkání, v podstatě je ale pořád pouze android, maximálně tak kybernetický organismus. Typický kyborg je oproti němu třeba Alex Murphy z filmu RoboCop, nebo Borgové ze Star Treku.

Nuže, deset TOP "robotích" seriálů, které lze jedině doporučit.

1. ČERVENÝ TRPASLÍK (1988)

ROBOTI: Kryton, Robíci, Able, Hudzen 10, Inkvizitor a další
OBSAH: Dave Lister je dle všeho poslední žijící člověk ve vesmíru. Přežívá na kosmické těžební lodi Červený trpaslík (Red Dwarf) ve společnosti hologramu mrtvého kolegy, tvora vyvinutého z jeho kočky a robota Krytona. V průběhu seriálu se ústřední posádka lehce obměňuje (nejdříve jsou bez společnosti Krytona, později roli Rimmera zastoupí Kochanská, načež se zase Rimmer vrátí, Hollyho vystřídá Hilly), setkávají se s mnohými postavami své historie, čelí rozličným dobrodružstvím a záhadám. Kromě nesčetných sci-fi témat, jedná se především o komediální seriál.
ZAJÍMAVOST: Chris Barrie, který ztvárnil Rimmera, se původně ucházel o roli Listera, kterou nakonec hrál Craig Charles, Norman Lovett (Holly) se původně ucházel o roli Rimmera. Lee Cornes (hrál Mindráka v epizodě Sebevědomí a Mindrák) se také ucházel o roli Rimmera. Dnes můžeme jedině konstatovat, že to dopadlo dobře. Sotva si lze představit tyto charaktery v jiném podání. Pilotní díl nezdařeného amerického remake může být varováním.

2. FUTURAMA (1999)

ROBOTI: Bender, Flexo, Roberto, Calculon a další.
OBSAH: Futurama je animovaný seriál o rozvozci pizz Fryovi, který se omylem nechal hibernovat a procitl o mnoho století později (rok 3000 plus mínus), kde se stává členem týmu profesora Farnswortha. Stojí tak po boku mutantky Turangy Leely, nebo právě robota Bendera. Humorný tón příběhů se opírá zpravidla o běžná sci-fi témata (např. budoucnost, cestování v čase, průzkum cizích planet, mimozemšťané, anebo třeba právě roboti) a samozřejmě o tzv. popkulturní odkazy. Ve Futuramě lze najít prakticky vše, co má každý řádný scifista rád.
ZAJÍMAVOST: V epizodě Útěk z planety robotů, cestuje posádka na planetu Chapek 9. Jméno planety tak odkazuje na Karla Čapka, autora románu RUR, odkud vlastně pochází termín robot. Této pocty si váží každý fanoušek. A schválně, pochopili třeba Američané, na co tím tvůrci naráží? Zase jsme o krok před nimi :)

3. WESTWORLD (2016)

ROBOTI: Dolores, Maeve, Teddy Flood, Armistice, Clementine, El Lazo a další.
OBSAH: Westoworld se celý opírá o komunitu robotů. Tito pak běhají v jakémsi futuristickém parku pro obšťastnění (lidských) zákazníků. Seriál se věnuje i pozadí vzniků a výroby robotů, zaměřuje se tedy i na postavu "tvůrce", kterého skvěle ztvárnil Anthony Hopkins. Seriál je remakem filmu z roku 1973, natočený podle scénáře Michaela Crichtona.
ZAJÍMAVOST: V seriálu stojí jeden den pobytu v parku Westworldu 40 000 Dolarů. Podobně stojí u nás prohlídka Karlštejna, ha ha.

4. DOOM PATROL (2019)

ROBOTI: kyborg Cliff Steel AKA Robotman, kyborg Cyborg
OBSAH: Oproti slušňáckým superhrdinským seriálům typu Flash, přichází tvůrci z dílny DC Comics s po čertech drsným dospěláckým seriálem Doom Patrol, který se nebojí ukázat ženské prso a místo "zatraceně" říká se tam "kurva". Za osobitého výkladu záporáka - metačlověka, který se nechal "udělat" náckem ukrývaným v Brazílii, se seznamujeme s hlavním protagonistou, tj klejícím cizoložníkem, z něhož se po autonehodě stane kyborg zvaný Robotman – ten pak právě tvoří tým Dr. Nilese Cauldera spolu s Elastičkou (umí se změnit ve velké lejno), Negativákem a Krejzy Janou. Hned v úvodu se potýkají s prdícím oslem, jenž je pak bránou do jiné dimenze. Kromě nekorektního vyznění, obsahuje seriál i zvučná herecká jména jako např. Alan Tudyk, Timothy Dalton, Matt Bomer a Brendan Fraser. Jedná se o velkou seriálovou senzaci letošního roku.
ZAJÍMAVOST: Doom Patrol není neznámý pojem, Doom Patrol má vlastně docela prošlapanou cestičku na stránkách komiksů. Však již v roce 1963 přičichla patrola poprvé k tiskařské barvě. No, snad jste nemysleli, že se jedná o nějakou doom metalovou kapelu, ne?

5. BATTLESTAR GALACTICA (2004)

ROBOTI: Cyloni
OBSAH: Cyloni v původním seriálu z roku 1978 představovali klasické plechové vraždící stroje, poněkud nemotorné, přesto nebezpečné roboty. V novém pojednání z roku 2004 jdou mnohem dál a vypadají mnohem sofistikovaněji, vlastně jsou k nerozeznání od lidí, vlastně ani oni sami jistou část své existence nevědí, že jsou Cylony. Existují v mnoha kopiích a čekají na svou chvíli. Seriál pojednává o komplikované cestě vesmírem posledních zbytků lidského společenství v několika generačních kosmických lodích a samozřejmě jejich boji s Cylony.
ZAJÍMAVOST: Seriál pracuje s tím, že nikdo z postav netuší, kdo je oním Cylonem. Jejich odhalení je pak vždy silným momentem seriálu. Zajímavé však je, že ani tvůrci dlouho netušili, kdo nakonec bude pátým odhaleným Cylonem. Tohle se nám líbí, nikdy totiž nemohlo hrozit, že by v tomto směru udělali scenáristé chybu a něco nám dopředu prozradili. Jak by mohli, když ani sami nevěděli, jak to dopadne...

6. STAR TREK: NOVÁ GENERACE (1987)

ROBOTI: Poručík Data, borgové
OBSAH: Kosmická loď Enterprise NCC-1701-D opět vyrazila za nejzazší hranice a znovu se tak setkává díl co díl s mimořádným dobrodružstvím. Posádku kapitána Pickarda tvoří také robot Data, jehož samotné existenci se věnuje hned několik dílů. Data je vlastně jakási chodící databanka, bez níž by byli všichni mnohdy zcela ztracení. V Nové generaci se také poprvé objeví takzvaní Borgové. Jedná se o kyborgy, tedy někdejší živé organismy nyní ovládnuté umělou inteligencí.
ZAJÍMAVOST: V průběhu natáčení třetí sezóny ukončil spolupráci otec Star Treku, Gene Roddenberry, načež o dva roky později zemřel. Jak víme, jeho popel byl rozprášen do vesmíru. Stylová pocta. Jednou doputuje za nejzazší hranici...

7. HUMANS (2015)

ROBOT: Mia
OBSAH: Z toho seriálu by měl radost i sám Isaac Asimov. Dokonale těží z jeho tří zákonů robotiky. V kostce: naše přítomnost, ovšem v paralelní rovině, ukazuje vyspělou společnost, která vyložení baží po tom, mít doma svého sluhu - dokonalého (nejen kuchyňského) robota, zde známého pod značkou Synth. Mia je k nerozeznání podobná své (živé) lidské předloze.
ZAJÍMAVOST: Znovu narážíme na poctu českému spisovateli Karlu Čapkovi, jenž právě uvedl na trh slovo robot. Silas Capek se jmenuje jedna z postav, dealer ilegálně upravených robotů. Oproti našemu elegantnímu Karlovi, je však Silas takový ten typ váguse, který se cpe nudlema z čínského fast foodu a vlasy si myje jednou za rok. Těžko vlastně říct, zda se jedná o poctu…

8. ALMOST HUMAN (2013)

ROBOTI: Dorian, modely třídy MX
OBSAH: Policie nepříliš vzdálené budoucnosti má vždy k ruce nějakého schopného adroida. Detektiv Kennex však o svého mechanického kumpána "přijde" a nafasuje starší model, Doriana (DRN-0167), který dokáže cítit emoce. Seriál pak nastiňuje situace, kde je Dorianova schopnost pomocí i přítěží.
ZAJÍMAVOST: Seriál lehounce připomíná někdejší film Not Quite Human (1987) o uměle stvořeném teenagerovi, který se snaží stát dokonale lidským. Podobné téma nastiňuje i snímek A.I. Umělá inteligence (2001). Ono je to vůbec oblíbené téma. Robot chce být člověkem, kolikrát jsme to už slyšeli.

9. SARAH CONNOR CHRONICLE (2008)

ROBOTI: Terminátoři
OBSAH: Dnes již notoricky známý příběh o cestě časem robotů z budoucnosti za cílem, nějakým způsobem zlikvidovat v minulosti zárodky budoucí vzpoury lidí proti nim.
ZAJÍMAVOST: Summer Glau představuje robota z budoucnosti, kterého pojmenují jako Cameron, čímž odkazují na režiséra Jamese Camerona, který natočil filmy Terminator a Terminator II. Den zúčtování. Jo, jo a nosí boty, které nosila už v seriálu Firefly, všechno víme.

10. LOST IN SPACE (2018)

ROBOT: "Robot"
OBSAH: Rodina Robinsonů vyráží ke hvězdám jako poslední naděje lidstva. Seriál vytěžuje známý a snad i neblaze přijatý stejnojmenný film, samozřejmě jde technologicky mnohem dál a tak nabízí opulentní vesmírné dobrodružství. Robot zde představuje velkého pomocníka zcela po vůli nejmladšího z rodiny Robinsonových.
ZAJÍMAVOST: Předlohou seriálu není vlastně pouze film Lost in Space (1998). I ten byl natočen na základě již natočeného. Jedná se o populární seriál Lost in Space z roku 1965. Těžko říct, které zpracování je lepší. Kdo má však rád dokonalé triky a vizuální stránku jakékoliv sci-fi, ocení nejspíše nejnovější zpracování. Triky a především výprava jsou zde úchvatné.

- - -

Sestavil a secpal Michal Březina