banner
banner

POJĎ MI HOP DO MINULOSTI

POJĎ MI HOP DO MINULOSTI
07.08.2017
POJĎ MI HOP DO MINULOSTI

Recenze amerického sci-fi seriálu Timeless od Michala Březiny

Při svém naprostém nedostatku času tráveného sledováním, jak nám na Vanili.cz naskakují fanoušci, jsem si přeci jen našel chvilku a hodil očko po seriálu s lákavým názvem Timeless a příslibem atraktivního (fantastického) příběhu.
Timeless, jakkoliv vám ten název bude připomínat teleshoppingové náčiní na zázračné zhubnutí do dvou hodin, je vskutku atraktivní podívanou, co do kostýmu a reálií. Ale než to rozeberu podrobněji, dovolím si nastínit děj.
 
Ocitáme se v přítomnosti, respektive v době, kdy se zdravotním pojištěním Američanů experimentoval Barack Obama. Vcházíme do soukromé laboratoře, kde zrovinka probíhají pokusy s časovou kapslí. Co čert nechtěl, špatně hlídané výzkumné středisko přepadnou teroristé a dřív než řekneš č a s o v ý  p a r a d o x, zmizí v minulosti. Na scénu tak přichází partička geniů, jejichž jedinou starostí bude, vydat se po stopách zločinců spletitými chodbami času. Tým spasitelů časové osy se sestává z atraktivní a vlastně docela milé historičky (neatraktivní naštěstí nikde takhle narychlo FBI nesehnala, což je dobře), k ruce má fakticky sympatického žoldáka, a aby to bylo i lehce humorně laděné, nafasují i čtveráckého černocha. A teď, hihi, to je jasný, jak se asi povede technikovi, Afroameričanovi, v americké minulosti, co? A skutečně. Už při první cestě do historie, totiž do roku 1937 do míst havárie Hindenburgu, naráží na rasovou otázku. „Nedívej se nikomu do očí,“ poradí mu protřelá historička, jelikož už nikdo jiný z týmu nemá o této stinné stránce amerických dějin ánunk.

Ale abych to zas neokecával – Timeless je zábava, ne urputné přemýšlení, jestli je to reálné. Za nejvtipnější považuji situace, jak se všichni celkem přirozeně a normálně vyrovnávají s jinak dosti brutálními kauzálními časovými problémy. Zkrátka, to se takhle jednou vrátí naše trojka z výletu do dějin, kde samozřejmě nechali „kauzálních změn“ víc, než Chaplin střepů v muzeu porcelánu dynastie Ming. Doktorka přijde domů, a co nevidí… No, nevidí svou sestru. Ty vole, kde je má sestra? Jaká, vole, sestra? No, moje sestra! Nemáš sestru! Tak znovu do kapsle a hurá do minulosti, třeba to poserem zas jiným způsobem, a sestru mi to vrátí.

Inu, pobavíte se, velmi. Nakonec znejistíte, kdo je ten dobrý a kdo ten špatný a která budoucnost je vlastně ta pravá. A to už je dokonce i celkem seriozně zajímavé.
Princip sofistikovaného stroje času je zde vysvětlen pouze klasickým trikem s ohnutým pijákem (milovníci Horizontu události zaskřípou rovnátky) a dalšími technickými detaily vás nikdo obtěžovat nebude. Samotné ignorování všech obecných i uznávaných teorií jde do špenátu – a to je taky milé, to se bude líbit i neumanutým vyznavačům hard sci-fi. Ve výsledku je Timeless ryze naivní, roztomilé, rozverné a vlastně i proto lehce koukatelné. Marty McFly by měl radost, kdyby si vzpomněl.
 
Plusy: herci, kostýmy, reálie, snaha o dobovou přesnost, přítomnost dějinně významných osob tedy i rekonstrukce podstatných událostí, občasná akce, snesitelná dramatičnost a kapánek humoru.
Mínusy: omezení pouze na americkou historii, to aby se člověk díval s otevřenou učebnicí dějepisu pro osmý ročník ZŠ, mírná předvídatelnost a časté opakování jednoho schéma díl co díl.
 
Verdikt: Jakožto vášnivý ctitel všeho, kde se putuje časem jakýmikoliv směry, jsem si vskutku přišel na své a vůbec nevadilo, že se jedná o vyloženě nevědeckou fikci, že jde vlastně jen o historickými reáliemi vylepšené dobrodružství člověka současného.
 
8 z 10

- - -
Recenzi citlivě sepsal Michal Březina.

Další Michalovy čtverácké rozhovory či neotřelé recenze filmů i knih najdete v sekci SCI-FI QUEST.
POZOR na tenisový loket v sekci Erototem mistra Jana Vavřičky.

Kam dál?

Děkujeme, že jste přišli na naše stránky. Mějte fantastický den a přijďte zas!
Honza Vavřička, šéfredaktor magazínu Vanili.cz

Fotogalerie

Doporučujeme

IMAGE:

 

 

Navštivte sekci SCI-FI QUEST pro ortodoxní scifaře!

Vychutnejte si speciální rozhovory se speciálními hosty Michala Březiny.

Vstoupit