Talentovaná designérka Anna Marešová má ráda Venušiny kuličky, české scifi komedie a plzeňské pivo

Anna Marešová za svou Tramvaj pro Prahu, obdržela cenu Národního technického muzea, Excelentní studentský design 2009 i na Bienále of Industrial design BIO 22. Za sadu erotických pomůcek pro ženy Whoop-de-doo získala Národní cenu za studentský design 2011, Exit design 2011 a magazín Dolce Vita Whoop-de-doo je ohodnotil jako prototyp roku. V roce 2012 založila vlastní studio Anna Marešová designers, ve kterém spolupracuje s několika svými kolegy.

S Annou Marešovou jsem se potkal na akci zvané Kulturquell, což je originální diskusní akce v rámci projektu Plzeň 2015 (Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015).

Jak se daří studiu Anna Marešová designers?

Daří se nám dobře, zakázky jsou. Konečně budeme mít nové webové stránky www.annamaresova.com a na tuhle změnu se už těším 2 roky. 

Jste nyní ekomonicky nezávislá a máte tvůrčí svobodu?

V tuhle chvíli ano. 

Myslím si, že pro kreativce je to vysněná životní situace. Jak jste se k tomuto ideálnímu stavu dopracovala?

Samozřejmě to ovlivnilo několik faktorů a různé životní situace. Nejdřív jsem 5 let pracovala jako produkční a bez této zkušenosti bych se neodvážila své vlastní podnikání rozjet. Do realizace designových návrhů musíte dodávat energii a v tomto směru mi hodně pomohla zkušenost z pozice produkční, protože kolem výroby produktu je mnoho organizačních záležitostí. Také mi pomohlo, že jsem vystudovala design a že jsem si na škole zvolila téma pro diplomovou práci, které bylo mediálně zajímavé, aniž jsem to plánovala. 

Takže erotika a erotické pomůcky nebyly plánové PR téma?

Ne, vůbec ne. Původně jsem měla cíl mít jednou své vlastní studio a to se podařilo. Nejdřív mi to přišlo nereálné ale nakonec se to podařilo a mám z toho velkou radost. 

Díval jsem se na stránky whoopdedoo.cz, kde je možné si vaše erotické pomůcky objednat, ale vibrátor ani vibrační vajíčka zatím není možné koupit. Kde je zádrhel?

Vibrátor a vibrační vajíčka jsou ve vývoji. Vývoj produktů je náročný časově, energeticky i finančně. Když jsem se loni rozhodla, že to zprodukuju, tak jsem sáhla po tom produktu, který já mám nejradši z té sady a to jsou venušiny kuličky. 

Tento produkt je mechanický a má výhodu, že je napůl zdravotní pomůckou pro ženy na posílení pánevního dna. Rozhodla jsem se, že na tomto produktu si vývoj vyzkouším, protože vývoj čtyř produktů najednou je hodně náročný. Také jsem chtěla vyrobit nejdříve menší sérii jednoho výrobku a vyzkoušet si, jestli je o výrobek mezi lidmi zájem. 

Víte termín, kdy budou vibrátor a vajíčka v prodeji? Stihnou si zájemci tyto erotické pomůcky pořídit k letošním Vánocům?

Řešíme nyní technologické komplikace, ale ráda bych chtěla vibrátor do Vánoc alespoň představit. Venušiny kuličky mne baví víc, protože mohu dělat malé speciální série. Na Valentýna jsme například udělali červenou sérii a teď chystáme lehčí variantu, kdy budou místo kovových kuliček uvnitř použity skleněné. 

Jde o limitované série Venušiných kuliček po 100 kusech?

První bílá série měla 680kusů a ta červená měla 100+100, takže 200 kusů. Připravuji další sérii, která je zatím bez omezení kusů a ta bude číslovaná s ručně podepsaným certifikátem. 

V erotických pomůckách se nevyznám. Můžete mi vysvětlit rozdíl mezi vibračním vajíčkem a vibrátorem?

Vibrační vajíčka jsou drobnější. Vibrátor má 20cm a vajíčko má i s ocáskem zhruba stejnou délku jako vibrátor, ale vibrační část je maličká. Když jsem si dělala rešerši pro diplomovou práci, tak jsem se ptala žen, jaká pomůcka by jim vyhovovala. Zjistila, že ženám vyhovuje vajíčko, protože dokáže navodit klitoridální i vaginální vzrušení. Zjistila jsem, že žena si nechce koupit přímo vibrátor ale nějakou hračku ... a pro mne je pocitově to vajíčko víc hravé. 

Jaké byly reakce na vytvoření erotických pomůcek ze strany rodičů a prarodičů?

Děda to ještě neví. Babička to ví a culí se. Rodiče se to dozvěděli z rádia, kde jsem se v rozhovoru přiznala, na jaké téma budu dělat diplomovou práci. Našim jsem to přímo neřekla, ale šalamounsky jsem jim oznámila, ať si pustí v rádiu ten rozhovor, takže jsem u toho přímo nebyla. Maminka se mi nejdříve ptala, co blázním, co to budu dělat...tak jsem jí odpověděla, že mi sama říkala, že mám dělat něco malého a né zase velkou tramvaj (smích). 

Když jste pomůcky testovala, co vám vyhovovalo nejvíce? Vibrátor, vajíčko nebo Venušiny kuličky?

Samozřejmě mám velmi kladný vztah k těm kuličkám, ale zase například vibrátor se dá použít i v páru více než kuličky ... ale teď mi někdo psal, že v páru použili kuličky a že to bylo dobré, že je to rozproudilo. Já mám nejradši kuličky. 

A teď ke scifi. Ve vědecko-fantastických filmech jsou úžasné futuristické designové kousky (kostýmy, high-tech zbraně, auta, raketoplány). Jsou pro vás inspirativní? Jaký vztah máte ke scifi?

Upřímně odpovím, že toto téma je pro mne kosmír ... říkám tomu kosmír a není pro mne zajímavé, když je vše příliš virtuální a není to reálné. Baví mě české scifi komedie v určitém stylu. Geniální mi přijde například Zítra vstanu a opařím se čajem. Scifi v této podobě se mi líbí. Další můj oblíbený scifi film je Zabil jsem Einsteina, pánové. 

Myslíte si, že ve vesmíru existuje mimozemský život?

Asi ano...ale říká se, že když se o sobě vesmírné civilizace dozví, tak se střetnou a zaniknou. Věřím tomu, že když tady chceme být, tak nemáme pátrat ve vesmíru po dalších civilizacích a raději žít v klidu na Zemi v souladu s přírodou. 

Pokud by došlo na planetě Zemi k přátelskému setkání s jinou civilizací a vy byste byla vybrána jako vyslanec k prvnímu kolu jednání o spolupráci, co byste mimozemšťanům řekla a jakým směrem byste chtěla seznamování civilizací vést? Pojďme si to vyzkoušet. Představte si, že jsem vyslanec z jiné planety.

OK. Už jste někdy pil pivo?
Nevím, co to je, ale vyzkouším to. Jaké je nejlepší?
Pro mne je oblíbené plzeňské.
Tak jo, tak si ho dám s vámi. To mi musíte naučit.
Zajímalo by mne, jestli máte prožívání.
Máme.
A máte emoce? Brečíte? Cítíte Zimu?
Máme, brečíme, zimu známe.
Máte přírodu?
Máme, krásnou.
Jak se k ní chováte?
Úžasně. My ji spásáme...takže nám pomáhá...a vždycky, když ji celou spaseme, tak si najdeme jinou planetu.

A my ji teď taky spásáme? Vy o nás víte?
Ano, také ji spásáte. My vás pozorujeme a přišli jsme vám s tím spásáním pomoct.
Takže zanikneme?
Ne. My vás pak přestěhujeme na jinou planetu, kde budete žít s námi.
A můžeme žít spolu v symbioze?
Ano, můžeme. My jsme vás studovali a bez problémů to zvládneme.
... a zpátky k rozhovoru s Annou Marešovou.

Pokud by bylo možné cestování v čase, do jakých dob a na jaká místa byste se ráda podívala a proč?

To by mne moc bavilo. Ráda bych se podívala například do Prahy roku 1985. Podívala bych se, kde byly jaké obchody a zjistila bych, jak chutnal chleba v tom roce. Jestli chutná stejně dnes jako tenkrát. Anebo bych se podívala do první republiky, jak vypadal Veletržní palác, když byl otevřen. 

Představte si, že byste mohla být mužem na 1 den. Co všechno byste chtěla stihnout vyzkoušet?

Šel bych na pivo, abych zjistil, jak chlapovi chutná (smích). Vydala bych se do společnosti, abych zjistila, jak lidé reagují na mne a já na ně. 

Co byste vzkázala návštěvníkům fanouškovského sci-fi webu VANILI.cz?

Až narazíte na nějakého mimozemšťana, tak ho nenaštvěte a navažte s ním přátelský kontakt!

Děkuji za rozhovor!

Jan Vavřička

TIP: Přečtěte si další zajímavé rozhovory s celebritami!