PRASA – neobvyklý horror o zvířatech a/v lidech


16.04.2020 

Semknutá vesnice, několik podivínů a jedno pološílené zvíře. To jsou ingredience, které Markovi Enzechštejnovi pěkně rozvíří vyšetřování a zároveň rozproudí děj netradičního horroru Prasa od slovenského autora Ivana Kučery.

Marko Enzechštejn je ostřílený policista, který už nestíhá počítat prošlá místa činu. Přes to, když se dozví o nesnázích dávného přítele, neváhá a hodlá všechno srovnat. I kdyby posvém. Netuší ale, že na dědině se děje ještě mnohem víc. Vše začíná docela nenápadně – od vyhrožování starému lékaří, přes onemocnění majitele přerostlého prasete. Vypadá to, že Enzechštejn se svými kolegy jen trochu opráší své uniformy. Na místo toho je čeká… horror.

"Keď odišli, zrazu v dome nastalo nezvyklé ticho. Trhalo mu uši. Ohlušujúco tikajúce nástenné hodiny ukazovali pol desiatej večer – a decká sa stále nevracali. V tom čase bol už Rosinský s nervami v koncoch." (str.:109)

Ivan kučera už má na kontě 2 horrory vydané jako e-book: Kozí ľudia, Lesy, příspěvek v antologii komiksových horrorů Kreslený strach, a vydařený horrorový román Obchádza nás temnota, který v roce 2016 vydalo nakladatelství Hydra. Mimo to přispěl povídkami do mnoha antologií. A hned dvě pojednávají právě o vyšetřovateli Enzechštejnovi. Jednu můžete nalézt v loňské antologii horrorových povídek Dokud nás smrt nerozdělí, povídka nese název Poslední cigareta, a druhou je právě Prasa z roku 2011, povídka, za kterou autor obdržel Cenu Béla, a která je předlohou pro nový román.

Povídkovou předlohu jsem zatím nečetla, nicméně z doslovu autora vím, že se od ní příběh v knize v několika aspektech liší.

Příběh čtenáře vtáhne od samého začátku. Užíváte si netradiční prostředí, nekonvenční vyšetřování zajímavého hlavního hrdiny. Jednou z největších zvláštností knihy je fakt, že zde máme i zvířecí hrdiny. Scény popisované jejich očima, popisy smyslů, pocitů hladu či odvahy, jsou jednoznačně nevídané, originální a věrohodné. Právě tím, že Kučera popisuje některé události z jak lidského, tak zvířecího pohledu, máte jedinečnou možnost se do příběhu vžít (opouštíme šílené prase, vracíme se k zoufalému psu, který nemůže pomoci svému pánovi).

"Mal tablety zapiť alkoholom a potom mal prisť koniec. Lenže žiadny koniec nenastal.
Naopak, vyzeralo to ako nová dimenzia pekla – uväznený vo vlastnom tele a nemohol s tým vôbec nič robiť.

Prasa zacítilo člověčinu na diaľku. Vybralo se tým smerom…" (str.: 124)

Čtivosti přidává také svižné tempo a krátké kapitoly. Celou knihu Kučera mistrně špikuje atmosférickými popisy tamních luhů, a hlavně lesů, v líčení lidských chorob nezůstává co do věrohodnosti pozadu. Zde je znát nejen autorova vypsanost, ale také zkušenosti s lidským údělem, což je u horroru jednoznačným plusem. Působivý je i rozpor mezi Enzechštejnem policistou a Enzechštejnem člověkem. Pár odstavců na rozvedení ostatních postav by určitě nebylo naškodu, jedna z dějových linek by si také zasloužila nějakou tu akci navíc (případ se vytratí i z vyšetřovatelových myšlenek či vzpomínek, což je škoda), najdeme tu pár neologismů, na druhou stranu, podobně jako většina autorů, využívá náhod, které nabízí sám život.

Vygradovaný střed knihy nakonec trochu kazí skoro až vtipný závěr, který znovu otvírá jedinou vadu na kráse celého románu – a sice nevěrohodně popsané výsledky policejních vyšetřování. Ale co už, v horroru jsme zvyklí na ledacos. Naopak na černorudé obálce avizovaný ohromující masakr se nekoná, horrorvé scény jsou popsány realisticky a s citem, právě tak, aby vás vyděsily, donutily se zastavit, a hlavně se bát o trpící hrdiny. S ohledem na potencionální mladší čtenáře by nebylo od věci zvážit i české vydání.

Knihu zakoupíte na: Martinus.cz/?uItem=675445
Hodnocení 87%
Žánr: Horrory, literatura slovenská
Vydáno: 2019, Artis Omnis
Počet stran: 192
Jazyk vydání: slovenský
Autor obálky: Peter "Cwoky" Murín
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-8201-054-4

Kristina Haidingerová