Rozhovor s Barborou Fričovou


17.6.2016 

Chcete natočit seriál o legendárním Zaklínači. Není to příliš velké a ambiciózní sousto?

Naším původním plánem bylo natočit velmi amatérský seriál o Zaklínači, více méně pro okruh přátel a známých. Tehdy jsme nebyly (já a Božena) pod takovým stresem. Na projekt se ale nabalila spousta lidí, a proč by ne? Zaklínač: Ozvěny zániku se stal ambiciózním projektem, ale stále je to seriál tvořený pouze na motivy knižní předlohy. Svět je upravený (a to nejen tím, že z Geralta je Geraltýna), nechaly jsme si zákonitosti světa, ale jen některé postavy. Můžete si to představit jako alternativní realitu k Sapkowského románu a povídkám. Je to prostě trochu jiný Zaklínač.

Jaký máte plán pro natáčení? Kdy natáčíte první díl?

Pilot (první díl) již máme natočený, materiál je právě ve střižně. Natáčeli jsme celkem tři víkendy během dubna a května. A ačkoliv to bylo fyzicky i psychicky náročné, zvládli jsme, co jsme zvládnout měli – a to navzdory časté nepřízni počasí, v níž se technika (a tedy i její obsluha) musela schovávat pod deštníky. Pokud se zadaří, zbývajících 10 dílů první série budeme natáčet v září.

Prozraďte nám scénář prvního dílu, jestli můžete.

První díl zahrnuje především expozici postav a světa. Diváci se setkají z důležitými charaktery – ty nastíní své motivace a plány, které budou v budoucnu hýbat seriálem (i zaklínačským světem samotným). Hlavním motivem seriálu je snaha krále Treviona zbavit se magie – tedy přečerpat ji ze světa Zaklínače do světa našeho. Tím se dostáváme k tomu, že vedle fantasy světa budou v seriálu i záběry ze světa reálného. Postavy z reálu budou řešit problém z druhé strany, celá složka však bude spíše minimalistická. Komorní.

Na co se můžou fanoušci fantasy těšit? Budou ve filmu kouzla, napětí, akce, bojové scény?

Chceme natočit fantasy seriál se vším všudy, a proto je v něm velká část věnovaná boji a akci obecně. První díl nabídne divákům souboj s příšerami i vesnickými pobudy a ani magie nebude pomálu. Dále dáváme velký důraz na kostýmy, které si sami navrhujeme. Ve fantasy jde hodně o vizuální složku, a v ní rozhodně nechceme zůstávat pozadu.

Máte v rozpočtu část určenou na moderní speciální efekty?

Samozřejmě. V zaklínačském světě mají velké slovo čarodějové, a již v prvním díle uvidíte CGI magický souboj mezi znepřátelenými mágy.

Můžeme se těšit na svůdné krásky, sexy svalnaté hrdiny? Okořeníte film erotickými scénami?

Rozhodně se můžete těšit na spoustu pěkných lidí, ať už žen či mužů, a během série jich bude přibývat. Pilot zatím vyloženě erotickou scénu nemá, ale v sérii se pravděpodobně nějaká ta pikantnost objeví ;-) Romance a vztahové intriky jsou součástí příběhu, některé postavy samozřejmě využívají sexualitu k dosažení svých cílů.

Kdy a kde uvidíme první díl seriálu Zaklínač? Plánujete distribuci v síti multikin v ČR?

Slavnostní premiéra Pilotu proběhne 7. 7. v Chotěboři v rámci Festivalu fantazie. Distribuci do multikin neplánujeme, stopáž prvního dílu není pro multikina dostačující. Je ale možné, že se Pilot ukáže na plátnech menších nezávislých kin. A kdo ví. Třeba se někdy v multikině dočkáme maratónu první série :-)

Mohou vám nějak fanoušci pomoci s realizací filmu?

Rozhodně. Celý projekt je koncipován tak, aby se na jeho realizaci podíleli fanoušci fantasy. Ať už to jsou profesionálové, anebo amatéři. Velká síla spočívá právě v tom, že se lidé, kteří toužili přičichnout k filmovému průmyslu mohou zúčastnit a naučit se spoustu nových a zajímavých věcí. Je to samozřejmě velmi vyčerpávající práce, ale na place bývá skvělý kolektiv. Co se týče fanoušků, kteří nechtějí stát před, či za kamerou, hledáme šikovné řemeslníky, kteří nám mohou pomoct s kostýmy a rekvizitami, maskérky, anebo kadeřníky. V podstatě každý, kdo něco umí a má chuť pomoct, může seriál podpořit.

Podpořte film Zaklínač: Ozvěny zániku na FACEBOOKU!

Článek pro vás připravil Honza Vavřička.

Poznámka redakce: další zajímavé rozhovory se slavnými a významnými lidmi si můžete přečíst na stránce známé osobnosti.