Pavel Soukup miluje scifi a připravuje krátký mystery, fantasy, horor Lesapán

Na jakém zajímavém filmovém projektu nyní pracujete?

Gradují přípravy krátkého mystery-fantasy-hororu Lesapán. Snažíme se o žánrový film zahraniční kvality, což je nelehký úkol, protože v Čechách není moc filmařů, kteří by se žánrovkami, vyjma komedií a romantiky, měli alespoň malou zkušenost. Přesto ale malými krůčky postupujeme k cíli a vše zatím vypadá velmi slibně. Chystáme ryze český horor film o bájném Hejkalovi. Těšte se!

Vanili.cz je partnerem filmu LESAPÁN

Proč jste se rozhodl zfilmovat příběh o Hejkalovi?

Hledali jsme dlouho vhodný námět pro hraný horor. Už se zdálo, že dojde na další adaptaci nějaké čtenáři prověřené povídky, ale pak vše změnilo seznámení se studiem FX Creator alias Vladem Taupeshem a Josefem Rarachem. Do té doby jsem netušil, že tu někdo tvoří masky na hollywoodské úrovni a okamžitě jsem začal přemýšlet, jak je využít ve svém filmu. Paralelně s tím jsem objevil mezi poznámkami nápad na moderní dospělé adaptace českých pohádkových bytostí. Se scénáristou Petrem Koubkem jsme tu ideu rozvíjeli dál a jako nejatraktivnější strašidlo "pilotního dílu" jsme si vybrali právě Hejkala. Hejkal je spolu s vodníkem nejpůvodnější česká pohádková bytost, na rozdíl od vodníka, ale natáčet s Hejkalem nevyžaduje dubnovou koupel v rybníce. Také nám bylo líto, že je mediálně méně známý, v pohádkách se většinou objevuje jako vedlejší postava a na rozdíl od pestřejší škály zobrazení vodníků má Hejkal stále stejný televizní kostým komické postavičky. Ve spolupráci s mnoha etnology a odborníky na slovanské legendy jsme se dopátrali prapůvodních a skutečně znepokojivých "pohádek" o Hejkalovi. A takového Hejkala chceme ukázat divákovi ve filmu Lesapán.

Proč by měli lidé přispět na kampaň na podporu filmu Lesapán?

Milujeme film a milujeme český film, ale přejídá se nám česká produkce hořkosladkých komedií a nicneříkajících psychologických dramat. Věříme, že v tom nejsme sami a divácký úspěch Jáklova Ghoula nás v tom utvrzuje. My za to nejsme placení a děláme na tom z čiré radosti s pomocí našich přátel, ale úplně bez peněz dobrý film vzniká jen velmi těžko, už jen kolik stojí benzín pro převoz štábu a techniky. A právě maska Hejkala je nejdražší položka rozpočtu. Nabízíme filmovým divákům spolupráci na nevšedním projektu a krom skutečně lákavých věcných darů je chceme odměnit především skvělým filmem s prvním ryze českým monstrem.

Jaké další hororové filmy jste už natočil?

První film, co stojí za zmínku, byl můj bakalářský kraťas TŘIDA SMRTI, potom krátké horor cvičení, které sem si natočil během newyorskské stáže SELFIES, kde se objevuje monstrum zvané "Smile Hunter". Pro zajímavost sice ne horror ale černá komedii o natáčení hororu s dětmi HOLČICKA, KTERÁ NEPLAKALA. No v dubnu by v antologii Pionýři horroru II měl vyjít krátký horor TO NENÍ MOJE SESTRA!.

Jaký máte vztah ke scifi hororům? Líbí se vám legendární série Vetřelec?

On existuje někdo, komu se nelíbí Vetřelec?

Na jakém fantastickém fikčním filmu jste byl naposledy v kině?

Naposledy na Ghoul a také na skvělém X-MEN: Budoucí minulost.

Máte rád scifi filmy? Jaký je podle vás nejlepší?

Sci-fi miluju, dost možná je to můj nejsledovanější žánr. Mé navěky nejmilejší scifi fantasy je naprosto s přehledem série Star Wars (především epizoda III a IV). Potom by následoval nedoceněný thriller Minority Report, revoluční Matrix, akční Terminator 2. katastrofická Melancholie, hororové Znamení, komediální Návštěvníci (Francie) nebo pohádková AI: Umělá inteligence. Mezi českými rozhodně Ikarie XB-1 Jindřicha Poláka, Divoká planeta od René Laloux nebo na nedělní odpoledne najakého toho Zemana (Karla). Stojí za zmínku tuzemská krátkometrážní tvorba - Svěrákovy Ropáci, nebo novější Jsem větší a lepší od Martina Dudy a Skeletoni od Martina Hussara. Z poslední doby se mi začla hodně líbit minimal scifi dramata (Moon, Dokonalý smysl, Ona) a pak samozřejmě nejlepší scifi minulého roku Na hraně zítřka. To jsou asi ty nejzásadnější, takhle bych mohl pokračovat celý den (District 9, Tváří v tvář, Den nezávislosti, Men In Black..) a to jsem se ještě nedostal k superhdinskému scifi subžánru...

Bude Lesapán čistý horor postavený na strachu, lekání a napětí nebo bude žánrově spjatý také s komedií?

Jak už naše promo video na HITHIT napovídá, my točíme horor a ctíme pravidla žánru. Komedie v hororu pro mě začíná a končí u Evil Dead 2, ostatní kříženci jsou v lepším případě humornou parodií. My se k evropskému hororu dopracováváme skrze pohádku a mezi naše hlavní inspirace patří Erbenovy balady. Ze zahraničních pak třeba Faunův labyrint. Rozhodně nepůjde o komedii, ale ani o tradiční beast horror.

Kdy myslíte, že bude film Lesapán hotov a kdy a kde bude premiéra?

Film by měl být hotov v druhé polovině června. Slavnostní předpremiéru pro štáb a partnery plánujeme na konec června. Datum i místo brzy odtajníme.

Děkuji za rozhovor!

Autor rozhovoru: Jan Vavřička