Zpětný odkup nemovitosti a jeho výhody

24.02.2021
Zpětný odkup nemovitosti není u nás zatím příliš populární, což je pravděpodobně způsobeno nízkou znalostí tohoto finančního nástroje. A je třeba připustit, že se jedná o skutečně výnosnou metodu získávání nemovitostí.

Zpětný odkup nemovitosti - o co jde

Jedná se o jeden z finančních nástrojů, který vám umožní získat nemovitost bez získání bankovní půjčky a bez nutnosti dokládat účel využití získané hotovosti. Zatímco klasická hypotéka je finanční produkt, který je vázán na účel využití a je potřeba mít minimálně 10 % vlastních zdrojů, zpětný odkup nemovitosti je smlouva, na jejímž základě nájemce užívá danou nemovitost po určitou dobu proti platbě a po ukončení smlouvy má právo nemovitost koupit (stává se majetkem nájemce). Toto je ideální půjčka na ičo.

Tímto způsobem lze provádět leasing pozemků nebo zařízení - např. Pronájem haly nebo kancelářské budovy. Jednou z možností je také leasing bytů, který se týká převážně spotřebitelů, nikoli společností (i když tuto možnost mohou také využít). Ve srovnání s bankovním úvěrem má leasing několik výhod, díky nimž je v určitých situacích výhodnou volbou pro společnost nebo spotřebitele. Dalším nebankovním finančním nástrojem je půjčka bez registru, zpravidla však nelze získat příliš vysoké částky.

Jak dlouho lze využívat leasing nemovitosti?

Nemovitosti jsou ve srovnání s automobily nebo stroji, které jsou nejčastěji předmětem leasingových smluv, vysoce oceňovaným aktivem. Výsledkem je mnohem větší počet měsíčních splátek než v případě jiných stálých aktiv. Smlouva na zpětný odkup nemovitosti zavazuje zákazníka k provádění měsíčních splátek po dobu až 10 nebo 15 let. Vždy je potřeba si smlouvu řádně přečíst a také ji dodržovat. Nedodržením splátek hrozí, že o dům v exekuční dražbě následkem neplacení přijdete natrvalo.

Nemovitosti jsou ve srovnání s automobily nebo stroji, které jsou nejčastěji předmětem leasingových smluv, vysoce oceňovaným aktivem. Výsledkem je mnohem větší počet měsíčních splátek než v případě jiných stálých aktiv. Smlouva na zpětný odkup nemovitosti zavazuje zákazníka k provádění měsíčních splátek po dobu až 10 nebo 15 let. Vždy je potřeba si smlouvu řádně přečíst a také ji dodržovat. Nedodržením splátek hrozí, že o dům přijdete natrvalo.

Komerční sdělení. Image by mohamed Hassan from Pixabay