Vychází kniha MORAVSKÉ POVĚSTI

12.11.2023

Kniha přináší výběr 63 nejlepších a nejzajímavějších pověstí z různých koutů Moravy, které zazněly v oblíbeném rozhlasovém pořadu Srdcovky Zdeňka Junáka.

Vybral a sestavil Zdeněk Truhlář 

Srdcovky jsou jedním z nejsledovanějších pořadů ve vysílání Českého rozhlasu Brno a Zlín a jsou nerozlučně spjaty s výraznou hereckou osobností Zdeňka Junáka. V tomto pořadu našly své pevné místo právě i moravské pověsti, které Zdeněk Junák poutavě vypráví v živém vysílání a které si posluchači velmi oblíbili.

Za celým projektem stojí dramaturg Srdcovek Zdeněk Truhlář, který pověsti sesbíral a upravil do knižní podoby. S fotoaparátem pak najezdil bezmála tisíc kilometrů, aby některé z pověstí doplnil také fotografiemi. Radioservis vydal i užší výběr na audio CD "50 Moravských pověstí", které vyšlo v roce 2022.

Ukázka z knihy:

O Čertově kameni

Je to již dávno, co měl satanáš velikou sílu a moc. Stalo se tenkrát, že v Běhařovicích stavěli velký kostel s vysokou věží. Práce šla pomalu, protože robotníci mohli pomoci s dovozem kamene jen v některých dnech roboty. Nepomohl ani zákrok stařičkého faráře u direktora vrchnostenského úřadu, který byl žádán, aby uvolnil potahy k dokončení stavby.

Po smrti starého faráře přišel do Běhařovic mladý, statný a energický kaplan, který chtěl stavbu kostela co nejrychleji dokončit. V panské kanceláři však ani on nepochodil. Nedostal ani povozy, ani robotníky, nepomohl mu ani rychtář, ani konšelé, a tak se kaplan na všechny zle rozhněval. Ve dne v noci přemýšlel o tom, jak dokončit stavbu věže, ze které by bylo vidět až do Vídně, ale nic rozumného nedokázal vymyslet.

Když už si nevěděl rady, udeřil pěstí do stolu a zavolal: "A postavím věž, i kdybych měl samého ďábla na pomoc zavolat!" Vtom se před ním objevil ďábel. Kaplan se polekal. Brzy se však vzpamatoval a svěřil se mu se svými trampotami. Ďábel slíbil pomoc, když mu kaplan upíše svou duší. (…)

Již vyšlo na CD a Radiokartě: 50 MORAVSKÝCH POVĚSTÍ

Novinku i již dříve vydané příběhy na CD můžete objednávat na e-shopu: www.radioteka.cz, nebo přímo v prodejně Radioservis, Vinohradská 12, Praha.

Autor: Petr Mráček
Foto: Radioservis