Vanilácké rozhovory jsou zpátky! Začínáme s Romanem Burešem

14.09.2020
Romana Bureše netřeba fanouškům sci-fi představovat, nicméně se pojďte podívat, jak se zhostil odpovědí.

Letos startujeme třetí kolo vaniláckých rozhovorů zavedeným autorem Romanem Burešem. Roman má na kontě takové pecky jako Leon, Inferium, nebo třeba skvělou trilogii Propast času. Naposledy dal o sobě vědět velkolepým románem Říše u nakladatelství Epocha.

Romane, jak prožíváš období s koronavirem v zádech?
Stav nouze jsem si vyloženě užíval. Ženu jsem měl doma, žádná doprava, nikde nikdo... Možná se to nezdá, ale tenhle koronavirus je pohodička. Obávám se totiž, že ještě za našeho života přijde jinej, vostřejší. A teprve pak se splní mokré sny všech milovníků postapa.

Jak bys neznalému stručně popsal své romány?
Dovolím si citovat Janu Jůzlovou. Ta moje knihy popsala takhle: dobře vymyšlený celek i detaily, živé postavy, emoce a brutalita. To se mi moc líbí. Příběh může být sebebizarnější, ale i když z osvětimské plynové komory vyleze ďábel, chování postav i peklo samotné musí zůstat realistické a logické.

Co tě nejvíce uchvacuje na téma cestování v čase?
Konfrontace starého s novým, nebo starého s ještě starším – názorová, vojenská, společenská. Většinu příběhů jsem postavil na konfrontaci dvou nebo několika rozdílných světů. Asi to miluju od doby, co jsem přečetl Šóguna.

Budeme-li předpokládat, že všechny začátky jsou těžké, měl jsi to ty na startu své spisovatelské kariéry jaké? Taky těžké, nebo to byla vyloženě sranda?
Když jsem začal psát, netušil jsem, že jsem na začátku nějaké "kariéry". To ani nebyl cíl. Prostě jsem psal a lidi to chtěli kupodivu vydávat. Takže asi spíš ta sranda.

Jakou radou bys oblažil začínajícího pisálka?
Ať se na to vykašle, nestojí to za tu námahu.

A nemáš v rukávu i nějakou tu radu pro pokročilého pisálka?
Co je pokročilý pisálek? Stephen King? Pro toho bych jednu radu měl: neopovažuj se v následujících třiceti letech umřít!

Co se ti do tří vteřin vybaví u přirovnání: Tahat kostelníka na věž?
Že už je to tady!

Máš rád přirovnání?
Nijak si v nich nelibuju.

A je pravda, že v Rusku se pije mnoho čaje? A mají tam také rum?
Netuším, nebyl jsem tam. A na tom nehodlám nic měnit.

Jaký román máš rozpracovaný a čeho se v něm můžeme dočkat?
Rád bych dorazil sbírku povídek, jejíž výdělek půjde na spolek Zachraň zvíře. Žádný román rozepsaný nemám, ale k vydání je připravena jedna roztomilá apokalypsa.

Nestává se ti, že tě kvůli jménu pronásledují odpůrci Babiše?
Dělají si ze mě srandu! Dokonce jsem zaslechl, že mě sponzoruje Agrofert. Kromě jiného mu nikdy neodpustím, že si vybral zrovna tohle krycí jméno!

Jaký je rozdíl mezi tvým novým románem Říše a starším Impérium? Nechci vypadat jako škarohlíd, ale není to co do názvu totéž?
Říše, to je ta Třetí – Hitlerova. Impérium je znovuzrozená Říše římská, kterou postavila na nohy Toňa. A ještě nesmíme zapomínat na pekelnou říši Inferium. Uznávám, že v těch názvech nejsem zrovna kreativní. Asi nějaká úchylka pro jednoslovné úderné tituly.

Kdybys nepsal romány, co bys asi dělal jiného?
Totéž, co dělám teď. Píšu jenom proto, že mám hromadu volného času, nijak mě to neomezuje. Až se rozhodnu ten čas věnovat něčemu jinému, psát přestanu.

Jaký je recept na dokonalou společnost podle Romana Bureše?
S manželkou ve vířivce.

Závěrem prosím tradičně o vzkaz spoře oděným čtenářkám Vanili.cz. Díky za rozhovor.
Nezapomínejte na teplé prádlo. Noci jsou chladné...

* * *

Romana potrápil Michal Březina, Vanili.cz