Top five vesmírných příšer

17.06.2019
Spisovatel, nakladatel a specialista na horory Martin Štefko sestavil pro vás úplně jasný žebříček

Šmejdu z vesmíru k nám přichází hodně a každý si najde toho svého emzáka, který ho bude nejvíce bavit. Já jsem se rozhodl, že si vyberu pět svých nejoblíbenějších, jež mě nejvíce oslovili, ať už byl důvod jakýkoli.

Hlavní kritériem pro výběr jednotlivých příšerek, byla skutečnost, že se objevily v hororech, ale jejich původ je mimozemský. Přišli na Zemi nebo se dostali do kontaktu s lidmi a pořádně jim zavařili. A nevylučuje se, že jste se u toho i trochu zasmáli.

Ve výčtu může překvapit absence Predátora, ale toho osobně považuji hlavně za sci-fi akční bestii, na rozdíl od Vetřelce, který je pro mě skutečně postavou hororovou, a to hlavně proto, že první film má skvělou atmosféru a místy až gotické kulisy.

Kolik jste vy sami viděli filmů, které začínají tím, že něco letí z nebe a dopadne to kamsi do lesů? A pak se začne dít něco nehezkého? Muži v černém tohle pojali vtipně. Ale já se chci alespoň trochu bát, tak se pojďme mrknout na tu pětici, která mě zasáhla.

1. XENOMORF NEBOLI VETŘELEC

KDE JSME HO MOHLI VIDĚT: Vetřelec (Alien, 1979) a další filmy v této sérii nebo v rámci dvou filmů Vetřelec vs. Predátor

ODKUD PŘIŠEL: Speciálně vyšlechtěná bestie, která přišla z vesmíru. Asi ale nebudeme zacházet do detailů, aby se někdo nenakrknul, protože ještě neviděl film Vetřelec: Covenant (Alien: Covenant, 2017). Pokud zůstaneme u toho, že se jedná o filmovou postavu, tak design xenomorfa přišel od H. R. Gigera (1940-2014), švýcarského umělce, který tímto vytvořil jeden z nejúchvatnějších designů světového filmu.

O CO MU JDE: Odpověď je jednoduchá. Vetřelcům jde jen o to, aby se množili. Množili a pak ničili. Nakladou vejce – opravdu megakindervajíčka – která v sobě skrývají pořádné překvapení. Potvoru, co se vám přilepí na ksicht a napumpuje do vás další zárodek. Ten už si razí cestu rovnou skrz váš hrudník. A pak už je to v háji, ten parchant se skoro nedá zabít, pokud nemáte po boku Ripley v podání Sigourney Weaver. Ale v klidu, i ona se dá naštěstí vypěstovat. Radši se ale nezavírejte na žádnou vesmírnou loď, protože i když je xenomorf velká bestie, pěkně si na vás počíhá v tom nejtemnějším koutě.

2. SLIMÁK

KDE JSME HO MOHLI VIDĚT: Slimák (Slither, 2006)

ODKUD PŘIŠEL: Z představivosti Jamese Gunna. Tohohle týpka byste si měli všímat nejen pro marvelovskou tvorbu. Slimák je další parazit, který přišel z vesmíru na meteoritu, jenž si nekontrolovaně osedlal. Jakmile dopadl na zemi, vypustil ze sebe zárodek, rovnou do bříška neblíže přítomného člověka. A tam rostl a chtěl se množit, aby zárodků bylo víc.

O CO MU JDE: Dostat se vám do pusy. Anebo do břicha. To může vést k tomu, že vás to začne ovládat a měnit ve zrůdy a bude chtít hledat další hostitele, anebo do vás naklade svoje zárodky, vy se nafouknete jako obří balón a pak... ale to si dovede představit. Ať tak nebo tak, je to jedna z nejbizarnějších podívaných, která dovede vyvolat jak úsměv nad tím, jak moc je to šílené, tak i zděšení z hnusu, který je vám prezentován. A snesete i CGI triky. Dobrá rada pak je: pořád mít přikrytá ústa. Ve filmu to sice přímo nebylo, ale radši ve vaně moc neroztahujte nohy...

3. VĚC

KDE JSME HO MOHLI VIDĚT: Věc (The Thing from Another World, 1951), Věc (The Thing, 1982) nebo Věc: Počátek (The Thing, 2011)

ODKUD PŘIŠEL: Původní povídku napsal John Wood Campbell Jr., takže Věc vlastně vzešla z jeho pera. Ale přišla prostě z vesmíru. Není důležité odkud, důležité je, že je to něco, co se nachází zamrzlé v Antarktidě, kde havarovala vesmírná loď. Různé expedice si ale nedají pokoj a chtějí zkoumat a objevovat. A tak se dostanou k tomu, že jednotlivé členy něco posedne. Specifikem tohoto tvora je skutečnost, že nemá podobu. Je to mikroorganismus, čímž se výrazně odlišuje od zbytku výběru, který musí parazitovat na jiných formách života.

O CO MU JDE: Nakazit lidi. I když je snímek z roku 1951 také docela dobrý, takové hezké staré béčko, přece jen více zapůsobí film z roku 1982, který se stal legendou. Věci jde prostě o to, že chce přeskakovat z člověka na člověka nebo psa jako parazit, a přitom nechutně měnit jeho podobu. A v tom je Věc úchvatná. Promění lidské tělo na něco tak hnusného, že se tomu musíte obdivovat. Samozřejmě za předpokladu, pokud nejste osobou, která se začíná rozkládat na odpornou masovou hmotu. A navíc jako bonus jde po svých kolezích. Jestli ve vás něco dokáže zasít paranoiu, je to právě Věc. Nebudete už totiž věřit ani sobě.

4. SLIZ

KDE JSME HO MOHLI VIDĚT: The Blob (1958) nebo Sliz (The Blob, 1988)

ODKUD PŘIŠEL: Ať už se jedná o původní film nebo remake, příchod slizu je stejný. Na Zemi dopadne meteorit, je to rána jako kráva, ale naštěstí se to stane blízko amerického maloměsta, takže škody jsou nulové. Aspoň do chvíle, než z jámy vyleze něco, co má proměnlivý tvar. To teprve začíná ta správná hrůza.

O CO MU JDE: Zaplnit všechny díry. Tedy ne doslova. I když... Sliz se prostě vydává na cestu do maloměsta, nejprve je malý, ale jak se nabaluje na lidi, kteří kontakt nepřežijí, roste a roste. Takže mu jde vlastně jen o to, aby pohlcoval. Má jedinou slabinu – nekamarádí se se zimou. Buď budeme doufat, že v Arktidě umrzne a ledovce neroztají (původní film), anebo na něj použijeme pořádnou dávku kapalného dusíku (druhý film). Ale bacha na náboženské fanatiky, ti by vám mohli zavařit.

5. CRITTER

KDE JSME HO MOHLI VIDĚT: Critters (1986) a následující pokračování, přičemž v červenci 2019 bychom se měli dočkat nového filmu!

ODKUD PŘIŠEL: Tohle je vesmírný šmejd, který nikde nechtějí. Malé žravé potvůrky, co vypadají jako nakrknutý ježík s velkou hubou. Ale tam, kde ježík jenom polyká vodu, aby vypadal fakt velký, tam Critters chtějí maso. Jelikož je na žádné planetě nechtějí, uprchnou z vězeňského světa a zamíří si to rovnou na nic netušící Zemi.

O CO MU JDE: Prostě se chtějí najíst. Jenže jsou to potvůrky, které se předvádí i černým humorem. Nemluvě o tom, že po nich jsou vesmírní šerifové, tak je to taky trochu kovbojka. Ale nebojte, dočkáte se i těch hororových scén. Jako dítě jsem se jen z pohledu na ty malé žravé koule dovedl otřást. Horor, komedie, western, sci-fi a akce na jednom místě a dohromady to funguje. A hlavně hromada žravých pichlavých kopačáků.

- - -

Sestavil a sepsal Martin Štefko, nakladatelství GOLDEN DOG