TOP 5 zvířecích monster

23.07.2019
Spisovatel Martin Štefko se nám mrkl na přerostlé domácí mazlíčky

Rozhodl sem se, že tohle nebude článek jen s klasickými zvířaty, a to jednoduše proto, že si myslím, že v jejich případě je to trochu na jedno brdo a od filmu Čelisti tvůrci moc invence nepředvedli. Lidé jsou v ohrožení zvířat, která jsou překvapivě lidožravá – to je hlavní koncept podobných filmů.

Takže v hororu, především v tom filmovém, na který se v tomto článku budu primárně soustředit, najdete velké množství zvířat, která v podstatě opakují základ z Čelistí. Jsou to různí hadi, krokodýli, další druhy dravých ryb, pavouci, prasata, medvědi, psi – i když i na ty v článku dojde – kočkovité šelmy, hmyz, další žraloci, apod. V podstatě cokoli, co vás napadne, může být v hororových filmech člověku potenciálně nebezpečné.

V následující TOP pětce jsem se rozhodl vybrat taková monstra, která jsou zapamatovatelná, mají v sobě zvířecí základ, i když se o nich v biologii učit nebudete, a lze o nich jako o monstrech uvažovat. Nutně se tedy nemusí jednat o příšery, které se objevily v hororovém filmu, ale mají status monstra a tenhle jim nikdo nevezme.

Osobně bych byl asi schopen sestavit topku jen z kaiju filmů (japonské monster filmy), ale koho by to zajímalo? Proto následuje pětice monster, s nimiž se můžete setkat napříč filmovou historií. Jedno zvířecí monstrum japonské a rovnou čtveřice americká. I když oni si Amíci chtějí přivlastňovat i tu japonskou krásku.

1. GOJIRA/GODZILLA

CO SE JÍ STALO: Gojira, jak zní anglická transkripce japonského názvu, anebo Godzilla, jak zní poameričtěné jméno, se objevila, když Japonsku bylo nejhůř. Gojira je výsledkem útoku Američanů na Hirošimu a Nagasaki. Tenhle obří ještěr se totiž probudil díky tomu, že byly použity jaderné zbraně. Původně to vypadalo, že chce jen ničit, ale nakonec se ukázalo, že je to tvor, jemuž jde vlastně o záchranu planety. Trochu ekologické, ale co na tom, když pořádně rube jiná monstra.

KDE ZABÍJELA: Především v Tokiu, ale jak se ukázalo, její působnost je značně širší a nedělá jí problém se podívat i do New Yorku, protože americké publikum přece nezajímá, jak bude obří ještěr rubat nějaké město, kam se oni nikdy nepodívají, chtějí mít zkázu rovnou doma. Jinak je ale Gojira primárně spojena s Japonskem, kde se poprvé objevila, a to již v roce 1954. Mimochodem, věděli jste, že Gojira je spojením japonských slov pro gorilu a velrybu? Tak mělo monstrum totiž původně vybadat... Ani si nedovedu představit, jak by to dopadlo, kdyby se tvůrci původního plánu drželi.

JAK SE JÍ ZBAVIT: Těžko, protože Gojira je prostě fenomén. Jen v Japonsku už má přes třicet filmů, na třech pak pracovali Američané, ale tím to nekončí. Jsou tu videohry, komiksy, romány, to všechno s tímhle monstrem. Gojira je všude, minimálně v Japonsku, ale poslední dobou zažívá opět i mezinárodní boom. A zaslouží si to. Takže nechat na pokoji, protože tohle je ochránce Země!

2. KING KONG

CO SE MU STALO: Klidně si žil s domorodci na Ostrově lebek. A trochu vyrostl. Jedná se o obří opici, která se poprvé objevila ve filmu King Kong v roce 1933, a i když jsou známější ty nové, pro dnešní publikum asi hlavně film Petera Jacksona (King Kong, 2005) nebo ještě novější Kong: Ostrov lebek (Kong: Skull Island, 2017), trikově i dějem je stále nejzajímavější první film. Jasně, je starý, ale na tom vůbec nesejde.

KDE ZABÍJEL: Primárně na Ostrově lebek, kde mu domorodci podle všeho obětovali. Byl schopný se ale vypořádat i s přerostlými dinosaury. Ano, i takový souboj je v původním filmu, to není jen výmysl nové, digitální doby. Ale nakonec byl přesunut do New Yorku, kde se trochu utrhl ze řetězu. Za to však nemohl, prostě ho přesunuli – proti jeho vůli – do cizího prostředí, kde se necítil dobře, a tak chtěl zdrhnout. Kong je jinak mírumilovný opičák se slabinou pro krásné herečky.

JAK SE HO ZBAVIT: Stačí mít letku dvojplošníků a rubat to do Konga, když se snaží udržet na vrcholku Empire State Building, což zrovna nebylo nejstrategičtější místo na obranu. Pak už se dá očekávat, že se někdo jednou trefí a obří lidoop se zřítí k zemi, zatímco vy budete ronit slzy, protože to je sakra dojemný film, kde je jeden úžasný hrdina a spousta monster v lidské podobě.

3. CUJO

CO SE MU STALO: Cujo je bernardýn, velmi přátelský, rád si hraje, je poslušný a nikdy nic zlého neprovedl. Tak proč se sakra na obálce knihy Stephena Kinga (1981) nebo na plakátech ke stejnojmennému filmu (1983) tváří tak vztekle?! Může za to jeden pitomý zajíc, kterého Cujo pronásledoval. Taková milá hra mezi zvířátky. Zajíc skočí do nory, Cujo za ním strčí čumák a zajíc si kousne. Nic tak strašného, kdyby hlodavec neměl vzteklinu.

KDE ZABÍJEL: V Castle Rocku, kde se dění knihy a následně i filmu odehrává. Cujo patří Trentonovým, kteří svého psa milují, ale začínají se trochu bát, jestli s ním něco není. Najednou se chová jinak, než byli zvyklí. Vica to tolik netrápí, je na pracovní cestě, ale Donna s malým Tadem jsou s psem doma. A nějak se stane, že je Cujo uvězní v jejich autě. Nemohou ven, jinak by je zle pokousal, nejspíš rovnou zabil. Jenže nemají nic k pití ani jídlu. Nejbližší soused daleko, pokud je ještě vůbec naživu. Tohle není záviděníhodná situace.

JAK SE HO ZBAVIT: Jeden by si myslel, že stačí šerif, který přijede a psa sejme. Jenže tak jednoduché to nebude. Ale Cujo není žádný super pes, je to jen pořádně vzteklý pes, takže by mělo být celkem jednoduché se ho zbavit. Prostě dobře mířená kulka, nějaká pořádná rána, přejet ho... Těch způsobů se asi najde víc. Jaký konec použil Stephen King, na to už si budete muset přijít sami.

4. ŽRALOK

CO SE MU STALO: Těch žraloků je samozřejmě víc, kteří usilují lidem o život, ale já se zaměřím na jednoho konkrétního. Ten se objevil ve filmu Čelisti (Jaws, 1974). A co se mu stalo, že zabíjí? Vlastně nic speciálního, jeho autor, spisovatel Peter Benchley, mu prostě přisoudil vlastnosti, kterými se žraloci většinou neprojevují. Minimálně ne vůči lidem. Ale třeba ho taky pokousal králík...

KDE ZABÍJEL: V malém přímořském městečku Amity, které žije z letní sezóny. To se zde sejde banda lidí, kteří se rádi koupou, a tak je jasné, že tu bude mít predátor dost obětí. A ty se začínají hromadit. Tedy po jednotlivcích, zase nečekejte brutální masakr. Ale stačí to, aby se místní policejní šéf Martin Brody rozhodl, že je třeba uzavřít pláž. Starosta mu na to zvysoka kašle, protože by město stálo sakra dost peněz, kdyby lidé odjeli. Peníze, nebo životy? Podle starosty je výběr jasný.

JAK SE HO ZBAVIT: Stačí k tomu tři lidé: Jeden odhodlaný strážce spravedlnosti, jeden ustrašený oceánolog a jeden ostřílený lovec žraloků, jehož metody jsou nevybíravé. Musí se ale počítat s tím, že ne všichni členové týmu to dotáhnou do konce. A málech bych zapomněl! Chce to hodně harpun.

5. OBŘÍ MRAVENCI

CO SE JIM STALO: I když Gojira má něco společného s atomovkou, byla jí jen probuzena. A mezi zvířecími monstry prostě nemůže chybět něco, co zmutovalo vlivem radiace. A to jsou právě obří mravenci, které ve filmu považuji za nejlepší.

KDE ZABÍJELI: V Novém Mexiku, což je důležité proto, že je potřeba, aby se to odehrávalo v poušti, a také proto, aby se jednalo o oblast, kde se zkoušely atomové bomby. A to Nové Mexiko splňuje. Není to zajímavé, jak se Američané nebáli srát si do vlastního hnízda? Kde se tohle všechno odehrálo? Samozřejmě ve filmu. Konkrétně se jednalo o snímek Them! (1954), který patří mezi nejlepší americká béčka své doby.

JAK SE JICH ZBAVIT: Asi dobře víte, že mravenci žijí v koloniích, které podobně jako včelí úly mají svou královnu. A tak se začíná nabízet jeden recept na to, jak se mravenců zbavit, tedy minimálně jak je oslabit a pak se jich zbavit. Pokud se tohle povede, tak možná mají lidé vyhráno. Ale není vyloučeno, že obrovská kusadla skousnou ještě dříve, než bude hrozba zažehnána.

- - -

Sestavil a sepsal Martin Štefko, nakladatelství GOLDEN DOG