Top five slasherových vrahů

29.07.2019
Spisovatel a odborník na horor Martin Štefko připravil přehledný žebříček o těch nejlepších vrazích, kteří rádi běhají za svými oběťmi

Tohle jsou vrazi, kteří si prostě zaslouží svou vlastní kategorii. I když to mohou být vrazi ze sousedství, vysloužili si vlastní dlouhotrvající série, kde vraždí, co to jde, skoro se i předhánějí v tom, kdo bude lepší, kdo sejme víc lidí a jakými způsoby tak učiní. Slasheroví vrazi jsou prostě frajeři a většinou jsou nějakým způsobem i zapamatovatelní, aby se nemohlo stát, že si je snad spletete.

Co je to slasher? Jednoduše řečeno vyvražďovačka. To znamená, že pokud máte pět hlavních postav, je tu magor, který čtyři z nich zabije. Plus minus. Velké množství osob je v takovém filmu jen proto, aby bylo koho zabíjet. A pak je tu hlavní hrdinka, mnohdy panna, která to dotáhne až do konce.

To jsou taková ta klišé, která samozřejmě nejsou dokonale pravdivá, ale přesto je ve slasherech najdete. Ono na vyvražďovačkách už není moc co vymýšlet, jde jen o invenci autorů jak v případě zabijáka, tak v případě způsobů úmrtí. V Halloweenu stačil nůž, ale taková Noční můra v Elm Street už chtěla být nápaditější.

Takže v následujícím seznamu pěti top slasherových vrahů – z mého pohledu – naleznete pouze takové, kteří skutečně vyvražďovali jednotlivé postavy, ať už samy nebo nějakým prostřednictvím (sny, stroje) a kteří mají sérii, jež čítá alespoň pět dílů a možná i nějaké ty remaky. Malá zajímavost, všichni vrazi v žebříčku jsou chlapi. Co to o nás vypovídá?

1. MICHAEL MYERS

VÝSKYT: Objevuje se hlavě na Halloween, jak už název série napovídá. Proč si vybral Halloween? Nejspíš proto, aby mohl nosit masku, která je jeho poznávacím znakem a v jeho případě i tváří, za kterou se může skrýt. Mimochodem, jedná se o odlitek tváře Williama Shatnera, která měla sloužit pro to, aby dotyčný vypadal jako kapitán Kirk. Kdo by nechtěl jít za Kirka na Halloween?

CHARAKTERISTIKA: John Carpenter dal Michaelovi Myersovi jednoduchý psychologický základ. Byl to kluk, který v malém věku zabil svou sestru, a tak ho zavřeli do blázince, z něhož po patnácti letech utekl, aby rozséval smrt. Není nějak výrazně inovativní, má jen nůž a obrovskou postavu, do které narostl. Ale když jde, máte pocit, že to je nezastavitelný tank. Mimochodem i proto, že v podstatě nemluví.

MODUS OPERANDI: Vyhledává teenagery, ať už je jeho důvod jakýkoli, tedy alespoň v případě prvního filmu se zdá, že to není úplně jasné. Michael se prostě vrací do rodného města, aby pokračoval v tom, co začal. V jeho osobnosti je zlo, které chce zabíjet. Mimochodem, nevědět proč, je dobrá myšlenka, která byla rozpatlaná desítkou dalších filmů. I když je nutné zmínit, že v roce 2007 došlo v režii Roba Zombieho k restartu a vše se vyprávělo znova. A v roce 2018 jsme pak dostali film, který navazuje přímo na původní film. I s Jamie Lee Curtis!

2. FREDDY KRUEGER

VÝSKYT: Jeho působiště je v Ohiu, v městečku Springwood, které v reálu neexistuje, stejně jako Freddy samotný. Ale z pohledu postavy je trochu důležitější nikoli přímo Jilmová ulice, kde Freddy žil, ale spíše noční můry, jež jsou jeho skutečným azylem. A ze snů ho opravdu vyženete velmi těžko. A když se vám někdo dostane až do snů... No, takového parchanta se budete bát.

CHARAKTERISTIKA: Fred Krueger byl kotelník, který si vyrobil takovou speciální wolverinovskou rukavici, s níž zabíjel lidi. Jelikož ho zajali, ale museli ho zase pustit – pitomá úředničina! – rozhodli se lidé z Jilmové ulice, že je třeba se s takovým šmejdem vypořádat po svém. A tak milého Freddyho naháněli jako Frankensteinovo monstrum, aby ho nakonec – také jako filmové monstrum – upálili. Jenže takové zlo, jaké v sobě Fred měl, se nedá jen tak zabít. A tak tady zůstává. Zůstává ve snech.

MODUS OPERANDI: Jak již bylo řečeno, jsou to sny – především mladých lidí – kde je terorizuje, místy celkem nápaditě, místy i vizuálně zajímavě. Nespokojuje se jen se sekáním břity na rukavici, umí toho víc. A nejkrásnější na tom je, že mnohdy nepoznáte, kdy už jste ve snu a kdy ještě ne. Freddyho jste si v podání Roberta Englunda mohli užít v celkem osmi filmech, než došlo v roce 2010 k restartu, který nevyšel. Od té doby se po Freddym slehla země.

3. JASON VORHEES

VÝSKYT: Vyskytuje se ve své vlastní sérii, která se česky jmenuje Pátek třináctého (Friday the 13th) a patří k nejdelším hororovým sériím, jaké kdy byly natočeny. Minimálně v oblasti slasheru určitě. Objevil se již v celkem dvanácti filmech, pokud budeme počítat i restart z roku 2009. Už nějakou dobu se mluví i o třináctém filmu, ale zatím to není moc horké. Zajímavostí pak je, že Jason se jako vrah objevuje jen v jedenácti filmech ze dvanácti. Ale podobně to má i Michael Myers, který ze třetího dílu tak nějak vyšuměl.

CHARAKTERISTIKA: Jason Vorhees je chlap jak hora, jako kdyby to bylo dvojče Michaela Myerse. Vzhledem k tomu, že oba mají na obličeji masku, tak by se jeden ani nemohl divit. Ale na rozdíl od Michaela, který také prožívá divná dobrodružství, je na tom Jason ještě šíleněji – podívá se do New Yorku, podívá se i do vesmíru! No, věřili byste tomu? A nakonec dojde i na crossover s Freddym!

MODUS OPERANDI: Tenhle člověk prostě zabíjí. Jasně, v prvním filmu je to trochu jinak, ale od druhého už jede na plné koule. Kašle na nějaké tábory, ty už jsou mu malé, jede ve velkém, míří do měst a nechává za sebou zkázu. Jason se proslavil svou maskou a asi ho budete vidět s mačetou, ale tohle je chlápek, který si chce zabíjení užít, takže volí různé zbraně, různé způsoby a je místy dost originální. A někdy také docela pitomý. Ale co chcete po někom, kdo má zabíjet v tolika filmech. A navíc ten vesmír...

4. LEATHERFACE

VÝSKYT: Pro mě to není postava, jejíž filmy bych měl příliš rád, a proto jsem ho umístil až na čtvrté místo, ale i tak si myslím, že tady nesmí chybět. Mimo jiné i proto, že to ona odstartovala moderní slasherové šílenství. Leatherfacovým hlavním místem výskytu je Texas, jak už název filmu – a vlastně i celé série – Texaský masakr motorovou pilou (The Texas Chainsaw Massacre) napovídá.

CHARAKTERISTIKA: Je to člen rodiny degenerátů, která žije kdesi v Texasu. Všichni v rodině jsou nějakým způsobem pošahaní, ale navzájem se o sebe starají. Leatherface není hlavou rodiny, ale rozhodně je tím, kdo je nejvýraznější. Je to vlastně takový velký řezník, který místo sekáčku používá motorovou pilu. A na obličeji má masku z tváří jiných lidí. To je prostě něco, co vás doslova nutí z davu vyčnívat.

MODUS OPERANDI: Chlapec už má za sebou také docela dlouhou cestu a můžeme ho vidět v celkem osmi filmech, které se řadí k franšíze. Samozřejmě je tu i něco, co by se dalo nazvat jako moderní restart. Máme u i počátky, ale pořád jde o to, že Leatherface (civilním jménem Thomas Brown Hewitt) se svou rodinou podivných existencí čeká na texaském zapadákově na nešťastníky, kteří zde budou mít cestu a skončí v jejich spárech. A nejlépe i pod motorovou pilou. Leatherfacův běh s pilou z původního filmu je vskutku památný.

5. JIGSAW

VÝSKYT: Na pátém místě mohl být Duch ze série Vřískot (Scream), ale Wese Cravena už jsme tu měli. A já bych rád poukázal i na sérii, která je slasherová, ale přitom je trochu jiná. Má něco z hravosti Noční můry v Elm Street, ale přitom se více podobá detektivním thrillerům. Co se ale krve a nechutností týká, tak se rozhodně nemá za co stydět. Mluvím o sérii Saw, která má v současné době už osm dílů a chystá se devátý.

CHARAKTERISTIKA: Tohle je docela zajímavá postava, protože to není jeden člověk, i když já ho mám nejvíce zafixováno s obličejem Tobina Bella, který postavě propůjčil temné charisma. Díky tomu, že se jedná o více lidí, chtělo by se říct, že jednotná charakteristika bude chybět. Ale není tomu tak, ona zde je. Vždycky je to šílenec, který si chce hrát. Přiměje lidi, aby pykali za své hříchy, Mohou se vykoupit, ale musejí pro to hodně obětovat.

MODUS OPERANDI: Vybere si skupinu lidí, které nejspíš něco spojuje, zavře je někam, kde nemůžou všichni utéct, a nechá je pořádně trpět na různých mučidlech. Hraje s nimi hry. Jeho "I wanna play a game!" je pořád pěkně mrazivé. A vy už jen sledujete odhalování toho, proč tam lidé jsou, kdo přežije a proč a kdo je tam vlastně zavřel. Někdy je to překombinované, ale některé díly jsou skutečně skvěle promyšlené, hned ten první zůstává nejlepší.

- - -

Pro Vanili.cz sestavil a sepsal spisovatel a nakladatel Mirtin Štefko, nakladatelství GOLDEN DOG