Tereza Brdečková i Jiří Dědeček vydávají k desetiletému jubileu svého vydavatelství Limonádový Joe knihy

27.11.2023
Nové knihy vydávají k desetiletému jubileu svého vydavatelství Limonádový Joe spisovatelka Tereza Brdečková a básník a písničkář Jiří Dědeček. Jedná se o eseje, fejetony a recenze Terezy Brdečkové z let 1996 až 2021 s názvem Většina jsem já a Dědečkovu sbírku básní z let 1987 až 2020 nazvanou Dobrý ráno.

Kniha Většina jsem já Terezy Brdečkové přináší výběr z jejích publikovaných textů doplněných fotografickými ilustracemi Karla Cudlína, Miloše Fikejze i samotné autorky, rozdělena je do pěti částí. Brdečková od devadesátých let pracovala pro Respekt, Lidové noviny, Český rozhlas, Film a dobu či Deník N. Dle slov Jiřího Dědečka představuje kniha Terezy Brdečkové "žeň jejích duchaplných úvah, esejů a fejetonů na všeobecná i velmi aktuální společenská a umělecká témata".

Téměř pětisetstránkový svazek sebraných spisů Jiřího Dědečka s názvem Dobrý ráno obsahuje jeho básnické sbírky chronologicky řazené tak, jak v průběhu desetiletí vycházely vedle autorovy písňové tvorby, a představuje ho jako literáta a básníka. Jedná se o celkem deset básnických sbírek, které autorovi vyšly od roku 1987 do roku 2020. Čtenář tu nalezne jak legendární sbírku Měsíc nad sídlištěm, která byla v osmdesátých letech nedílnou součástí tvorby Vladimíra Mišíka, tak i "smutné žertíky pro dospělé" z Balad z bankovního sektoru. Nechybí ani poněkud zapadlé sbírky, jako je Defilé, JáMy nebo Haiku haiečku. "Jde o sebrané spisy, přesto však v knize Dobrý ráno scházejí práce z pěti oblastí: texty písní, verše pro děti, prózy, publicistika a překlady. Co mi zbývá? Básně," říká Jiří Dědeček, který si tuto knihu nadělil k letošním sedmdesátým narozeninám.

Tereza Brdečková se svým mužem Jiřím Dědečkem založila před deseti lety nakladatelství Limonádový Joe, které čtenářům přináší knižní dílo z pozůstalosti Jiřího Brdečky, vlastní tvorbu obou zakladatelů a překladovou filmovou literaturu. "Když jsme v roce 2013 vydavatelství Limonádový Joe zakládali, chtěli jsme se předně postarat o zapomenutou, ale fascinující část pozůstalosti Jiřího Brdečky, hlavně o jeho animované filmy. Jiří Dědeček už zase léta úspěšně vydával krásné vtipné knížky pro děti u různých nakladatelů, ale každá vypadala jinak a některé působily fádně, měly špatný papír nebo černobílé obrázky. Měla jsem dojem, že tu chybí některá filmová literatura, a tak jsme pár takových knížek vydali a spojili to s Brdečkovskou linií," říká Tereza Brdečková. Oba dle svých slov dbají na to, aby se z jejich knih staly vizuálně hezké předměty, k nimž se budou čtenáři rádi vracet. Publikace z vydavatelství Limonádový Joe proto vynikají designovou propracovaností a řemeslnou kvalitou, grafická úprava je dílem Karla Halouna a Luďka Kubíka za studia Třetí dílna. Celkem má vydavatelství Limonádový Joe od svého založení na kontě dvacet šest knih. V poetické edici Joezie zde vycházejí každý kalendářní rok dvě básnické sbírky, dále se vydavatelství zaměřuje na ilustrované knihy pro děti Jiřího Dědečka, bestsellerovým počinem byla loňská publikace Terezy Brdečkové O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha.

Knihy Jiří Dědeček: Dobrý ráno a Tereza Brdečková: Většina jsem já jsou dostupné na www.limonadovyjoe.com a v knihkupectví Kosmas na www.kosmas.cz.

Zdroj textu a fotografií: TZ Vydavatelství Limonádový Joe