Správci dohlédnou na vaši čtečku

05.06.2020
Na počátku bylo slovo. Vlastně několik slov, vlastně strašně moc mnoho slov, až z toho vznikla pentalogie, kterou Lucie Ortega nyní sjednotila a nově vydává jako e-book.

Pro jednoduchost shrnujeme předchozí shrnutí. Máme tu peckovou YA ságu k dostání na e-booku, předchozí shrnutí shrneme ještě jednou, na E-knihy jedou Martina Koláčka nedávno vyšla parádní YA série Správci světů. První díl s názvem Strážci pečeti.

Možná si říkáte, sakra, tady je tolik správců, snad nedostanu BAN…, ale nebojte se nic. Spíš vám hrozí pochvala, že jste se prokousali zatraceně poctivým dílem, tolik obsáhlým dílem. Kniha je určena zejména ženám pro svou romantickou linku, ale zas bych to tolik nekategorizoval. Na své si přijde každý, kdo trpí kompulsivní čtomanií. A každý takový čtomaniak, který si potrpí na romantiku, říznutou i lehkou erotikou, uroní slinu. A stejně tak i každý čtomaniak jistě ocení naše poslední shrnutí – Správci světů vycházejí v tomto pořadí: 2. Chrám Oka osudu, 3. Maraveův klíč, 4. Země černé luny (je rozpracovaný, vyjde snad začátkem příštího roku), 5. Děti bohů (pracovní název). Pěkné, že? Se nám tady něco rýsuje…

YA fantasy pro odrostlejší neoplývá brutálními akčními scénami, to vážně ne, nebudete se kochat blahem, že na vás z každé stránky stříká krev goblinů a jiného středozemního sajrajtu, kdepak. Správci vás odnesou na vlnách klidnějších, za to plných intrik, dopřejí vám košatou psychologii postav a interakci mezi nimi. A jako třešnička na dortu je styl, kterým Lucie Ortega vypráví – příběh vám totiž servíruje z pohledu více postav. Nezbývá než dodat, že autorčiny jazykové prostředky jsou jednoduše brilantní, čte se to takříkajíc samo. Tuhle ébukinu prostě musíte mít. V knize najdete ještě jednu třešničku a to parádní mapu, kterou si autorka vytvořila sama, a aby ne, však je také zdatnou kreslířkou.

Val jakožto agentka Revonského archivu hlídá jakýsi svět za Branou, svět, který obývají naše druhé já. Jakmile je však Valiin přítel umučen a zabit (přeci se nějaké té krve dočkáte), vydává se na nebezpečnou misi, navíc tajně, aby nalezla pečeť, která je klíčem k budoucnosti obou světů. Co čert nechtěl, Val není jediná, kdo pase po tajemném artefaktu. A aby toho nebylo málo, naráží na Jakuba Šmída, obyvatele vnějšího světa, chlapce s tajným posláním.

K dokreslení představy o poutavé knize přikládáme malou ukázku.

Jen co byla jejich kořist v bezpečí, vytáhla Vallence z vaku, co nosila přes rameno, dlouhé lano s kotvičkou. Posadila se do okna a chystala se připevnit lano ke kamennému sloupku rozdělujícímu okno na dvě části, když zaslechla hluk, který určitě nevycházel z hodin. Stihla jen pootočit hlavou a dostala prudkou ránu do obličeje. Bolest ostrá jako šíp jí vystřelila tváří směrem k oku. Místnost zmizela a nahradily ji rudé mžitky. Val ztratila rovnováhu a po zádech vypadla z okna. Na nádvoří Tiessa zareagovala automaticky. Ozvalo se zadrnčení tětivy. Vallence měla jen několik sekund, zatímco padala. Proměnila se do své kočičí podoby, přetočila se a dopadla na všechny čtyři. Vzhlédla k oknu, ale bylo prázdné. Otřepala se a proměnila zpět.

"Myslím, že je po něm," řekla váhavě Tiessa. Val rychle sebrala lano s kotvičkou, které se zařinčením dopadlo na zem vedle ní, a smotala ho do vaku. Čerstvá rána na její levé tváři se už začínala hojit. Bolest ustupovala. Z okna chodby vedoucí do pracovny mezitím vylétl holub a krouživě zamířil k zemi. Těsně před tím, než dosedl na kamennou dlažbu, se proměnil v mladého muže, který svižným krokem zamířil k oběma ženám.

"Co se stalo?" zeptal se.

"Teď ne, Draku, musíme odsud zmizet," odpověděla Vallence a téměř neochotně odtrhla oči od okna. Nechtělo se jí věřit, že Tiessa vážně dokázala zabít generála. Ale na úvahy nebyl čas. "Jdeme!"

INFO O KNIZE
Správci světů: Strážci pečeti
Autor: Lucie Ortega
Nakladatel: Martin Koláček - E-knihy jedou
ISBN: 978-80-7644-363-1, 978-80-7644-364-8, 978-80-7644-365-5
Počet stran: 704

- - -

Připravil Michal Březina