Smrt bývá nehezká – recenze strašidelné audioknihy

22.03.2021
Jihočeský autor Jiří Sivok nedávno vydal po čertech zajímavou knihu, načež ji v krátké době přetavil do MP3 formátu.

K tavbě došlo u vydavatelství Čti mi, kde knihu načetl Vojtěch Hamerský. Vydavatelství Čti mi teď stejně poslední dobou taví jeden skvělý román za druhým. Dostávají tak do uší díla nejen významných všestranně oblíbených českých pisálků, ale i začínající autory nebo méně známé. A nejinak tomu bylo i v případě Jiřího Sivoka. Jihočech použil na román svoji povídku Uměl si jen hrát, se kterou zabodoval na soutěži Rokle šeré smrti. A vlastně nejen ji, u zrodu byla ještě novela Smrt bývá nehezká, s kterou urval čtvrté místo na literární soutěži Cena Karla Čapka. U nakladatelství Golden Dog tak v podstatě vydal svoji románovou prvotinu, jakýmsi spojením předchozích výtvorů či prvků (např. použití ultimátní káry s názvem Bazarová kráska). A co je hlavní, s knihou si vede dobře. Český horor není evidentně mrtvý žánr, zřejmě se mu u nás slušně daří.

Jakmile si Sivoka strčíte do uší, okouzlí vás tajemný hudební motiv, vlastně se dá říct, že už se začnete pomalu bát. Je úžasné, jak hudba dokáže pracovat s pocity - zde myslím, že pánové z Čti mi odvedli skvělý kus práce při kombinaci osvědčených témat.

Sotva dojde na text, oceníte tajemný přednes Vojtěcha Hamerského. Poznáte sice mladý hlas, ačkoliv budete k hororu tohoto typu očekávat skřípající hrdelní fondy postaršího opilce sotva rozlišitelné od vrzajících dveří z masivu, ale okamžitě pochopíte, že právě pan Hamerský byl skvělou volbou. Čte zlehka, příjemně a s notnou dávkou mystických barev hlasu.

Audiokniha se skládá z několika částí, které jsou dále dělené na jednotlivé kapitoly, a vám se strachem začne zatahovat prostěradlo mezi půlky už od samého začátku. Sakra, kdo by řekl, že český horor může mít takové kou... grády. Ještě teď při psaní recenze mám husí kůži.

Audioknihu Smrt bývá nehezká lze směle doporučit. I bez ohledu na to, jak jste na tom s psychikou. I když je fér upozornit, že to není vyloženě pro každého. Slabým žaludkům se z toho může zvednout povaha. Ale proč si nedopřát trochu syrové hrůzy, notabene v této době, že? Je třeba posilovat imunitu, na tom se jistě shodneme.

Smrt bývá nehezká, pravda, poslech knihy je ale hezký dost a stojí za to.

- - -

Recenzi napsal Michal Březina
Audioknihu pořídíte třeba zde: www.ctimi.cz/downloads/smrt-byva-nehezka/